
Snad každý den se potkávám s tím, že neznáte jeden velice důležitý pojem, když se řeší rekonstrukce nebo výstavba domu hypotečním úvěrem a pak zbytečně děláte chyby ve financování. Je to velká škoda, protože se toho dá v některých případech velice dobře využít a nejsou potřeba tak vysoké vlastní zdroje nebo na druhou stranu potřebujete mít mnohem více vlastních (cizích – úvěr ze stavebního spoření) zdrojů než jste čekali.
Jedná se o pojem budoucí hodnota nemovitosti. Proč je tak důležitá? Čtěte dál, možná budete překvapeni..
Pokud děláte rekonstrukci na nemovitosti nebo se chystáte postavit si dům a budete to financovat hypotečním úvěrem, tak odhadce bude dělat odhad na 2 ceny – tržní cenu a budoucí cenu/hodnotu nemovitosti. A protože budoucí hodnota má velký vliv na výši hypotečního úvěru, kterou vám banka poskytne, tak je velice důležité ji znát a umět s ní pracovat.

Stáhněte si zdarma 18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknou.
Co to je budoucí hodnota nemovitosti?
Tohle je velice častý omyl, kterého se dopouští snad všichni a nedivím se, je to logické, ale bohužel to takhle nefunguje. Díky následujícím příkladům vám to bude hned jasné.
Představte si, že postavíte dům v lokalitě, kde se stejně velké domy jako ten váš prodávájí okolo 3 mil. Kč, ale vy jste dům postavili za 6 mil. Kč (důvody jsou různé – špatně zvolená předražená firma, více náklady, luxusní materiál – mramorová deska v kuchyni). Myslíte si, že váš dům bude prodejný za to, co jste do něj dali? Za 6 mil. Kč?
A ještě se na to můžeme podívat z opačného pohledu. Stavíte stejný dům, ve stejné lokalitě, ale s tím rozdílem, že si ho postavíte sami, tzv. svépomocí a díky tomu, že nebude platit za práci firmě, tak dům postavíte za 2,4 mil. Kč. Za jakou cenu byste ho mohli prodat? Jen hlupák, by ho prodal za náklady, když ostatní stejně velké domy jsou za cenu 3 mil. Kč.
Pochopili jste, co je tedy budoucí hodnota nemovitosti a co určí její výši? Jednoduše řečeno je stanovena podle tržního potenciálu oblasti, ve které se nemovitost nachází.
Jaký má vliv budoucí hodnota na výši hypotéky?
A ještě mám pro vás 2 příklady, které jsou rovnou z mé praxe, jedná se o hypoteční úvěry, které jsem řešila v červnu a červenci 2017. Pomůžou vám ještě více pochopit vliv budoucí hodnoty na výši hypotéky.
1. příklad: Klient bude svépomocí stavět dům, podle jeho rozpočtu ho výstavba bude stát 2.715.000 Kč. V jaké výši si myslíte, že může žádat o hypoteční úvěr? 80% z 2.715.000 Kč? Vůbec ne, důležitá je totiž budoucí hodnota jeho domu. Odhadce ji stanovil na 3.500.000 Kč a z této částky banka klientovi půjčí 80%.
Kdo si to už spočítal, tak ví, že klient může financovat hypotečním úvěrem celou výstavbu domu a nemusí tak použít žádnou hotovost. 😉
Tohle byl pěkný příklad, ale budoucí hodnota může vyjít i jinak, než bychom chtěli. Podívejte se na druhý příklad.
2. příklad: Druhý klient kupuje byt a bude dělat i rekonstrukci, která ho bude stát 250 000 Kč. Aktuální tržní hodnota bytu je 1,7 mil. Kč. Kolik si myslíte, že bude budoucí hodnota bytu, která bude po rekonstrukci? Vyšlo vám 1.950.000 Kč? Odhadce to viděl trochu jinak a stanovil budoucí hodnotu na 1.850.000 Kč a banka klientovi půjčí 80% z budoucí hodnoty.
Bohužel klient bude muset použít větší část vlastních porstředku než čekal.
Dozvěděli jste se něco nového? Jsou tyto informace pro vás užitečné? Budu ráda, když mi do komentářů napíšete zpětnou vazbu. Pomůže mi to články do budoucna vylepšit a mnohem více přizpůsobit vašim potřebám. Žádám každého, kdo dočetl až sem. Děkuji za pomoc, vážím si toho. 🙂
PS: Pokud si i tak sami netroufáte na vyřízení hypotečního úvěru a raději to chcete nechat na odborníkovi, tak klikněte na červené tlačítko „Chci více informací“ a přečte si, jak to u mě chodí. Když vám to bude vyhovovat, tak na konci stránky najdete objednávkový formulář.

Stáhněte si zdarma 18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknou.
- Uzavřít či neuzavřít předmanželskou smlouvu? - 7.3.2019
- Jak na společné finance - 7.2.2019
- Jak správně postupovat, když se blíží konec fixace úrokové sazby u hypotéky - 12.1.2019
Super, moc děkuji za vysvětlení. Konečně článek, který jsem pochopila a pomohl mi 🙂
Ahá, tak takhle do je. Děkuju moc. Skvělý článek 🙂