Pojišťovny dnes nabízí mnoho různých variant životního a úrazového pojištění nebo možných připojištění, vyznat se v tom není úplně jednoduché. Jak nenaletět a pojistit se hlavně na to, co je opravdu důležité? 

Podle České asociace pojišťoven bylo ke konci roku 2015 zhruba 5,7 milionů životních pojistek, proto je velká šance, že máte alespoň jednu i vy. A tak by bylo dobré, abyste ji měli u čtení tohoto článku při ruce a rovnou si zkontrolovali její nastavení.

Jaké připojištění sjednat je velice individuální. Záleží na příjmech, výdajích, výši rezerv, zda jste jednotlivec nebo máte rodinu. Podle vaší životní situace se vybere vhodné připojištění, ale tím to nekončí. Také je potřeba ho nastavit na potřebnou výši tak, aby nahradilo ušlý příjem nebo také jednorázové náklady spojené s novou životní situací (bezbariérový přístup, úprava auta, apod.).

 

Odborníci se shodují, že v žádném pojištění nesmí chybět:

  • Smrt 
  • Invalita
  • Pracovní neschopnost

Tyto připojištění by měly zahrnovat jak úraz, tak hlavně nemoc, na kterou se dost často zapomíná. Je to základ, který by měl mít v pojištění každý pracující člověk. Mrkněte nyní do vašeho pojištění a zkontrolujte si, zda vám v něm nějaké z těchto výše uvedených připojištění náhodou nechybí.

Získejte pojištění, které potřebujte. Pro každého, kdo má plné zuby neustálého rušení a předělávání pojistných smluv a nechce zbytečně přicházet o peníze.
Častou chybou je, že máte pojištění nastavené pouze na úraz. Raději to ještě zopakuji – dávejte si POZOR na to jestli tyto připojištění nemáte omezené pouze na úraz. Je to sice výrazně levnější, ale omezujete si tak možnost pojistného plnění. Navíc podle statistik je mnohem větší hrozbou nemoc! 

Graf: Struktura úmrtnosti v roce 2015 podle příčin a pohlaví 

Zdroj: Český statistický úřad, Tisková konference 14.listopadu 2016 pdf.

Data k 31. 12. 2015, zdroj: ÚZIS, ČSSZ

Nechci vás unudit statistikama, velice obecně se dá říct, že příčiny úmrtí, plné invalidity a dlouhodobé pracovní nechopnosti (více než měsíc) jsou z 95% nemocí a pouze z 5% úrazem. Na tohle je potřeba si dát velký pozor, pokud chcete mít pojištění, které má opravdu smysl.

 

1. SMRT

Smyslem pojištění je zabezpečení blízkých. Hlavní význam má, pokud jsou na vás finančně závislí další členové rodiny – děti, manželka či manžel nebo pokud jste zadlužení či máte hypotéku. Dalším důvodem může být i zajištění vašich životních cílů nebo rodinných cílů jako například studium dětí na vysoké škole nebo v zahraničí.

Získejte pojištění, které potřebujte. Pro každého, kdo má plné zuby neustálého rušení a předělávání pojistných smluv a nechce zbytečně přicházet o peníze.

2. INVALIDITA

V případě invalidity přicházíte dlouhodobě o vaše možné výdělky a to v řádech statisíců až miliónů korun. Pokud nejste finančně zajištění, měli byste invaliditu považovat za největší hrozbu pro váš příjem. Má obrovský finanční dopad pro celou rodinu nebo i pro člověka, který žije sám. Podle státních tabulek se pacient nejčastěji může sát invalidním až po roce léčení, mezitím výplata nechodí nebo je snížena!

Další důvod, proč je tak důležité i třetí připojištění – denní odškodné pracovní neschopnosti, se kterým se potkávám při kontrole pojištění velice zřídka.

 

3. PRACOVNÍ NESCHOPNOST

Denní plnění pracovní neschopnosti dokáže dorovnat váš výpadek příjmu nebo i v případě OSVČ úplnou ztrátu příjmu, když se člověk stane skrz úraz nebo nemoc neschopný práce. Lze se pojistit už od 15. dne pracovní neschopnosti, poté pojišťovna začne vyplácet sjednanou denní dávku za každý další den.

Doporučuji mít na krátkodobou pracovní neschopnost vlastní finanční rezervu a připojistit se na pracovní neschopnost až po měsíci.

 

O paní Vyklické jsme slýchávali hodně často od sestřenice, která její poradenství využívala. Pořád jsme si říkali, že až bude potřeba vyřizovat hypotéku, tak se na ni obrátíme. Až přišel ten čas, tak jsme neváhali a paní Jaroslavu kontaktovali. Reference od sestřenice se potvrdily, paní Jaroslava byla ochotná a vstřícná, pomohla nám s vyřízením hypotéky a i když tam byli komplikace, tak jsme s její pomocí všechno zvládli. Dokázala nám pomoct a poradit i s dalším investováním peněz, věděla vše o pojištění a řekla bych, že nám pomohla ušetřit dost peněz, které jsme platili zbytečně, díky jejímu všeobecnému přehledu o pojištění.
Rodina Dobrovolná

Mohelno

TIP: Pokud si chcete z toho článku odnést opravdu maximum, tak hned teď si vezměte své životní pojištění a zkontrolujte jestli opravdu tyto 3 připojištění v něm máte. Udělete to teď hned! Zítra už si na článek ani nevzpomenete… Takže šup, pusťte se do toho, zabere vám to nanejvíš ještě 5 minut a to i s hledáním smlouvy. 😉 

Pokud máte děti, tak by vás ještě možná zajímal článek: Pojištění dětí aneb co nesmí chybět v jejich pojištění, pro přečtení článku stačí kliknout zde >>> 

Byl pro vás článek užitečný? Budu ráda, když mi napíšete dolů do komentářů zpětnou vazbu, pomůže mi to tak více vás poznat a články přizpůsobit vám a vašim potřebám. Děkuji