Vyrazit na vlastní pěst někam do světa, to chce odvahu a tu jsme vůbec neměli, ale jak se říká, jednou vyzkoušíte a nechcete jinak. Překonali jsme strach z neznáma a vydali jsme se na báječnou cestu, dnes plánujeme další dovolenou. Prozradím vám jak to celé vzniklo a jak si sami můžete naplánovat exotickou dovolenou.. 🙂

Měli jsme přesně stanovený termín pro naši dovolenou a protože jsme nechtěli platit moc peněz za exotickou dovolenou, tak jsme čekali, až ceny klesnou a vybereme si něco z last minute. Náš termín se blížil, ale ceny stále neklesaly, i přesto jsme si nechali vypracovat nabídku od cestovních kanceláří.

Díky tomu jsme zjistili, že je problém s letenkami a skrz velikonoce jsou lety obsazené. A tak jsem ve středu v 7h ráno našla letenky, které nám přesně vyhovovaly a byly za přijatelnou cenu. Rezervace letenek je na jeden den a proto jsme se museli rozhodnout velmi rychle.

My se dokážeme ztratit i v ČR. Zvládla jsem jet za klienty do Břeclavi dvakrát přes Rakousko a jednou jsem to vzala přes Kúty na Slovensku. Nicméně jsme během několika minut díky internetu věděli vše potřebné, překonali jsme strach a bylo rozhodnuto. Letíme na dovolenou na vlastní pěst a rovnou na Srí Lanku.

Proč Srí Lanka?

Srí Lanka nebo také Šrí Lanka je krásný Indický ostrov, který je v mnoha směrech kouzelný. Najdete zde pěkné, písečné pláže, které jsou lemované palmami, úžasnou přírodu, krásné chrámy, památky a spoustu různých zvířat (sloní útulek, želví líheň, pozorování velryb a další).

Místní obyvatelé jsou báječní, rádi pomůžou, poradí. Nám i hlídali zastávku v autobuse, abychom dobře vystoupili. Pořád se na vás usmívají a jsou dokonce rádi, když se jich na něco zeptáte. Jen pozor na ty, kteří se o vás začnou sami zajímat, jsou zde i vyčůraní obyvatelé, pomůžou vám a pak vám něco nabídnou nebo vás zavedou do jejich obchůdku, prostě cokoliv, aby získali vaše peníze. Většina umí pěkně anglicky.

Doporučuji si vzít bonbóny pro místní děti, moc jich tu nemají a je kouzelné vidět jakou radost jim tím uděláte.

image

A počasí? Vy co máte rádi teplo, tak zde ho najdete víc než dost. Představte si vedro a to ještě vynásobte deseti a jste na Srí Lance. Sezóna tu je od prosince do března, teplota je tu stále kolem 33 stupňů, ale tím se nenechte zmást, jelikož jste mnohem blíže ke slunci, tak je to jiných 33 stupňů než v ČR.

Moře je tak teplé, že se v něm vůbec neochladíte a to ani v 6h ráno nebo večer v 18h, kdy už i slunce zapadá.

A s penězi si tu hlavu moc lámat nebudete. I když jsou ceny pro turisty hodně přemrštěné, tak je to tu levné. Pokračujte ve čtení a uvidíte sami. 🙂

Kde koupit letenky a jaký let si vybrat?

Letenky doporučuji přes pelikan.cz a nebo studentagency.cz, ale pokud máte zkušenost s jiným serverem na internetu, tak využijte jej. My jsme 5 dní před odletem koupili letenky přes student agency za 17 437 Kč/os. Dají se sehnat i levnější, ale už jsme si nemohli moc vybírat.

Doporučuji let, který bude jen s jedním přestupem v Dubaji a bude trvat max. 15 hodin. Delší cestování by bylo náročné a 2 dny by jste se z toho dávali dohromady. Moc pěkný článek o tom jak vybrat letenky najdete zde, je sice o letenkách na Bali, ale to je skoro to stejné. 🙂

To cestování je dost náročné samo o sobě a nepřidává tomu ani to obrovské vedro, na které nejsme zvyklí, časový posun 4,5 hodiny a ještě nezapomeňte, že budete cestovat ještě po Srí Lance.

Na Srí Lanku je potřeba i vízum, které stojí 35 dolarů. Pokud si ho necháte vyřídit cestovní kanceláří, tak je dražší, což je zbytečné, zvládnete to i sami a pokud nejste úplně zdatní v angličtině, stačí k tomu jen slovník. Formulář najdete zde (klikněte na Apply, poté I agree a teď už by jste to měli zvládnout).

Mělo by vám přijít po platbě potvrzení do mailu, nám nic nepřišlo, tak jsme si vytiskli jen potvrzení o platbě a stačilo to. Na letišti ještě vypisujete formulář a oni si to dohledají sami.

image

Jak si zařídit ubytování?

Doporučuji si rezervovat ubytování přes booking.com, zde si vybíráte ubytování převážně v penzionech a hotelech. V kategoriích si můžete zvolit, zda chce ubytování včetně snídaně, na pláži a také podle ceny. Pokud chcete bydlet s místními a nebo mít celý dům pro sebe, tak doporučuji stránky airbnb.cz, kde si opět můžete nastavit ve filtru přesně to co potřebujete.

Díky tomu, že už vím jak to na Srí Lance chodí a kolik možností tu je, tak můžete přijet i bez rezervace. Vyhlídněte si ubytování přes internet a bez rezervace dojeďte na místo, budete mít cenu o 20% nižší. A co kdyby bylo náhodou plno? Nevadí, rychle se vás ujme někdo jiný a rád vás ubytuje. 🙂

Které místo si pro dovolenou vybrat?

Pokud si chcete užít dovolenou u vyhřátého moře, opalovat se na rozpáleném písku a užívat si romantických večeří na pláži, tak Srí Lanka je to pravé místo.

Navštívili jsme 3 turisticky vyhlášená místa pro pobyt u moře – Unawatuna, Mirissa a Koggala. Místní nám doporučili jako nejkrásnější pláž Unawatunu a Mirissu, na internetu v česku jsme se dočetli, že Koggala je nejkrásnější pláž. Každá pláž je jiná, chcete vědět kdo měl pravdu?

Unawatuna je velká pláž s hrubším žlutým pískem, nádherným tyrkysovým mořem s malými vlnami. Najdete zde spoustu restaurací a ubytování. Obědy i večeře si můžete dát přímo na pláži. Před silným sluncem se můžete schovat na lehátku pod slunečníkem skoro v každé restauraci, které jsou volně k dispozici pokud si dáte nějaké pití nebo nejlépe oběd.

Nevýhodou může být, že tu chodí spousta místních prodejců a snaží se na sebe upozornit, aby jste od nich něco koupili. Naštěstí stačí říct „no, thank you“ a máte klid. Nesnaží se vás přemlouvat, ani neobtěžují, prostě jdou dál.

Další pláž, kterou jsme navštívili, byla Koggala, kde byl krásný, jemný, bílý písek, ale to je asi tak vše. Do moře jsme se přes obrovské vlny ani nedostali, nebyla zde žádná restaurace, kde jsme si mohli koupit pití, jídlo a nebo se schovat před silným sluncem.

Pouze se zde nachazí hotely a penziony, které byly za obřím šášincem, tam měli ubytovaní hosté lehátka u bazénu a k moři je to asi nelákalo. Podívejte se na video a uvidíte sami.

Poslední pláž, kterou jsme navštívili, byla Mirissa. Kouzelná pláž s bílým, jemným pískem, kam do moře jdete pozvolna, jen se občas musíte dostat přes obrovské vlny, ve kterých se vyřádí i dospělý. 😉 Na Mirisse bylo nejvíce turistů, ale výhodou pro někoho může být, že jsme zde za celý den nepotkali žádného místního prodejce.

Na pláži najdete opět spoustu restaurací, které vám umožní se schovat před sluncem na lehátku nebo si zabořit nohy do písku, když čekáte na oběd nebo večeři. Ceny za jídlo a pití zde byly hodně podobné jako na Unawatuně.

Měna a tipy jak platit na Srí Lance

S sebou si vezměte dolary nebo Eura a hned na letišti jsou připraveny stánky různých místních bank, které vám peníze smění na rupie (Srí Lanská měna, zkratka rs).

Teď trochu čísel. Měli jsme s sebou dolary, na letišti byl kurz 1 dolar = 142,75 rs, ve městě Galle v bance jsme měnily další dolary, kde 1 dolar byl 143 rs. Když jsme jeli z letiště do Colomba ťuk ťukem, tak jsme se domluvili na ceně 20 dolarů, ale řidič chtěl platbu v rupiích a jeho kurz byl 1 dolar = 162 rs. Dlouho nám trvalo, než jsme mu vysvětlili, že má špatný kurz a že mu tolik platit nebudeme.

Díky této zkušenosti, vám doporučuji hned na letišti peníze proměnit, protože pak pojedete taxíkem nebo ťuk ťukem a ti mají svůj vlastní kurz. Na tohle si dávejte pozor asi všude. Pokud je cena určena v dolarech, plaťte v dolarech (ubytování přes booking), pokud je v rupiích, plaťte rupiemi.

Na ceně se s místním domluvte vždy dopředu, bude vás chtít natáhnout, protože jste turista a máte dost peněz. Klidně se nebojte o ceně diskutovat.

Dále ve článku budu uvádět ceny v rupiích, buď je přepočítejte přes dolar a nebo já se řídím přepočtem 100 rs = 17,60 Kč.

Jak se dá po Srí Lance cestovat a za kolik?

Doprava je tu hodně zajímavá a chvílemi si nebudete jisti zda je tu vůbec nějaký řád. Nejčastěji budete mít možnost využít ťuk ťuk, ten obvykle stoji 100 rs na 1 km, ale samozřejmě se dá o ceně smlouvat, před jízdou.

Na delší vzdálenosti doporučuji vlak a zkuste si najít spoje s druhou třídou. Třetí třída má častější spoje, je levnější a pro místní, takže se budete mačkat jak sardinky. Pro vaši představu vlak druhé třídy z Colomba do Unawatune (120 km) stojí 190 rs/os. Cestu i ceny si můžete naplánovat zde. Názvy vlakových stanic jsme našli přes Google maps. Vlaky překvapivě jezdí podle stanoveného času. Doporučuji si spoje naplánovat před cestou, nám se stalo, že když jsme byli na Srí Lance, tak stránky 3 dny nefungovaly.

Každá jízda vlakem stála za to a doporučuji ji zažít. Nejen, že poznáte osobně místní obyvatele, ale z okna pozorujete, jak bydlí třeba v chatrčích a provizorních stanech, mají osobní hygienu se v řece, perou prádlo. Užijete si nádhernou přírodu, hlavně na cestě do města Kandy. A určitě zde nebudete mít hlad ani žízeň, protože přes vlak projde spousta místních prodejců, kteří prodávají asi úplně všechno.

Na kratší vzdálenosti se dá využít autobus a i tohle cestování na Srí Lance je velký zážitek. Nevím zda je nějaký jízdní řád, ale ten není potřeba, protože autobusy jezdí pořád. A i zde si s cenou jízdenky nebudete lámat hlavu, my jsme jezdili z Unawatune do Galle (cca 10 km) za 20 rs/os.

12894509_1323450301002867_405535402_o

Co se dá jíst na Srí Lance a za kolik?

Hodně záleží kde na Srí Lance budete jíst, pokud v turisticky vyhlášených oblastech, tak čekejte jiné ceny, než v místech, kde je méně turistů a nebo žádní. Pokud si nebudete jisti, tak my jsme to vždy zachránili kuřecími nudlemi, ty jsou levné a nedá se na nich nic zkazit. Určitě si dávejte pozor na jejich jídla, mají je rádi hodně ostré a to i třeba v KFC. Takže se raději naučte před každou objednávkou jídla ať jste v restauraci, obchodě, stánku, zeptat se jak je to ostré.

My jsme si velice oblíbili restauraci na pláži v Unawatuně Black & White Restaurant, kde jsme měli jedno z nejlepších jídel na Srí Lance a troufám si říct, že patří k nejlevnějším restauracím na pláži. Nafotila jsem snad vše v této restauraci, tak koukněte. 🙂

Věřím, že můj článek byl pro vás inspirací a dodal vám odvahu se vydat také na zajímavé dobrodružství. Pokud jste se právě rozhodli, že vyrazíte do světa na vlastní pěst, tak pište do komentářů a pochlubte se nebo pokud takhle již cestujete, tak budu ráda, když napíšete ostatním nějaké zajímavé rady nebo tipy. Neváhejte se na mě obracet ohledně Srí Lanky, ráda vám poradím. Ať vás cesty dovedou kamkoliv, tak vám přeji spoustu krásných zážitků.

Dejte vědět svým přátelům o takové příležitosti 🙂

Klikněte na tlačítko sdílet

Jarka Popelka

Finance se staly mou vášní až posedlostí. Vyřizování hypotečních úvěrů je mým koníčkem, prostě to mám ráda a baví mě to. Podnikání v oboru financí jsem si začala ještě více užívat (překvapilo mě, že to ještě jde), když jsem se naučila i online marketing a začala jsem sdílet své znalosti a zkušenosti s lidmi a také s finančními poradci.