A zde je text pro ty, kteří raději čtou: 

Získání hypotéky je pro podnikatele často noční můru, přitom je to tak jednoduché, stačí vědět kam si jít pro hypotéku. Banky počítají příjem z daňové přiznání různě a tak vznikají velké rozdíly v příjmu, například vám v České spořitelně vyjde příjem 9 539 Kč a s tím stejným daňovým přiznáním ve Sberbank máte příjem 19 376 Kč.

Prošla jsem si metodiky 7 bank (Česká spořitelna, KB, Raiffeisen, Moneta, Unicredit Bank, Hypoteční banka a ČSOB, Sberbank) a poradím vám přesně kam rovnou jít nebo kam nemusíte chodit vůbec a ztrácet tak váš drahocený čas.

Jsou 3 různé způsoby výpočtu příjmu dle daňového přiznání, ze základu daně, z obratu a nebo pokud uplatňujete výdaje paušálem. Ve všech bankách platí, že musíte mít kladný příjem z podnikání (ř.104).

Získejte konečně hypotéku. Celý proces vyřeším za vás. Pro každého, kdo má plné zuby bank, jejich pomalých zpracování, postupů a nechce už ztrácet zbytečně čas.

PŘÍJEM ZE ZÁKLADU DANĚ

 

Nejčastější výpočet příjmu dle daňového přiznání je ze základu daně, ale také největší kámen úrazu pro OSVČ, kteří si optimalizují daňové přiznání a chtějí získat hypotéku.

POZOR! Pokud vám vaše účetní řekne, že vám vychází příjem třeba 20 000 Kč, tak je to ve většině případech blbost. Nechci podceňovat účetní, vyznají se ve výpočtu příjmu a povinných odvodech státu, ale hypoteční úvěry už podnikatelům nevyřizují.

Je potřeba ještě od základu daně odečíst sociální, zdravotní a daň a až poté vydělit dvanácti. Naštěstí jsem našla 2 výjimky, u kterých bude platit i výpočet vaší paní účetní. ?

Výpočet příjmu ze základu daně ve většině bankách: 

Čistý příjem = základ daně z podnikání (ř.37) – daň (ř.74) – odvody pojistného sociální a zdravotní zabezpečení /12

V UCB a MONETĚ: čistý příjem = základ daně z podnikání (ř.37) – daň (ř.74) /12

Pokud uplatňujete v daňovém přiznání skutečné výdaje, nezbyde vám nic jiného, než vycházet ze základu daně, do které banky tedy jít? Vzala jsem jedno daňové přiznání a spočítala je v 7 bankách, níže máte výsledek. Nejlépe vychází Unicredit Bank a MONETA. 

Příklad, jak vychází příjem z jednoho daňového přiznání v různých bankách: 

 • Sberbank 21 680 Kč
 • Česká Spořitelna 22 096 Kč
 • Hypoteční banka (ČSOB, Poštovní spořitelna) 21 326 Kč
 • KB 21 680 Kč
 • MONETA 30 809 Kč
 • Unicredit Bank 30 810 Kč
 • Raiffeisen 21 680 Kč

PS: Odhalte tajemství hypotečních úvěrů

Stáhněte si ZDARMA 18 zatracenědobrých rad o hypotékách, které vám v bankách NEŘEKNOU a získejte moje nejlepší zkušenosti a obchodní tajemství v oblasti hypotečních úvěrů. 

PŘÍJEM Z OBRATU 

 

Nemusí to být ještě výhra, ale pár bank vám spočítá příjem i z vašeho obratu. Tento způsob výpočtu se spíše hodí podnikatelům, kteří vedou účetnictví (jsou plátci DPH).

 • Česká spořitelna – maximální výše úvěru 5 mil. Kč, maximálně do výše 70% LTV
 • MONETA
 • Sberbank – obraty nesmí vykazovat meziroční pokles vyšší než 10% nebo nárust 100% a poslední daňové přiznání nesmí být nižší než 2 mil. Kč, výpočet příjmu: ř.101, Příloha 1. posledního daňového přiznání děleno 12ti.
 • Unicredit Bank – pouze pro vyjmenované profese, výpočet příjmu: 50% z celkového hrubého příjmu (ř. 101 Přílohy č.1)

PŘÍJEM PŘI UPLATNĚNÍ PAUŠÁLNÍCH VÝDAJŮ 

 

Ve většině případů máte vyhráno, pokud uplatňujte výdaje paušálem. Banka počítá s tím, že pravděpodobně jsou vaše skutečné výdaje nižší. Čistý příjem se bude počítat z řádku 101 v Příloze č. 1. Neumí to všechny banky, musíte vědět kam jít. Nejlépe vychází Sberbank.

Příklad, jak vychází příjem z jednoho daňového přiznání v různých bankách: 

 • Hypoteční Banka (ČSOB, Poštovní spořitelna) 28 547 Kč
 • Raiffeisen 33 234 Kč
 • Sberbank 50 065 Kč

Perfektní a hlavně profesionální přístup a co oceňuji nejvíce je že zvednu telefon zavolám a je vše vyřešeno a nemusím nikde běhat což si myslím že tato služba v dnešním uspěchaném světě je k nezaplacení.

Tomáš Hejda