Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

Když jsem se v mém příspěvku na Instagramu zeptala, co vás ohledně financí trápí nejvíce, nejčastější odpověď byla začít investovat. Že jste ještě pořádně nezačali, protože nevíte, jaký by měl být první krok. Z toho důvodu jsem pro vás připravila malého investičního průvodce pro začátečníky. 

 

Poradím vám, jakých 6 kroků udělat předtím, než začnete bezhlavě posílat peníze na investice, které nevíte, zda se vám vyplatí, a ujasníte si svůj důvod, proč je pro vás důležité začít investovat. Bez toho, abyste tento důvod znali, si totiž nemůžete zvolit tu správnou strategii. Připraveni? Pojďme tedy na to!

 

📌Vzděláváte se raději u videa? Pak se na tento článek podívejte na mém YouTube kanálu zde. Když už tam budete, nezapomeňte dát odběr, abyste nepřišli o další videa, která vás provedou všemi úskalími a tajnými tipy světa osobních financích nebo investičních nemovitostí.

.

Když jsem se v mém příspěvku na Instagramu zeptala, co vás ohledně financí trápí nejvíce, nejčastější odpověď byla začít investovat. Že jste ještě pořádně nezačali, protože nevíte, jaký by měl být první krok. Z toho důvodu jsem pro vás připravila malého investičního průvodce pro začátečníky. 

 

Poradím vám, jakých 6 kroků udělat předtím, než začnete bezhlavě posílat peníze na investice, které nevíte, zda se vám vyplatí, a ujasníte si svůj důvod, proč je pro vás důležité začít investovat. Bez toho, abyste tento důvod znali, si totiž nemůžete zvolit tu správnou strategii. Připraveni? Pojďme tedy na to!

 

📌Vzděláváte se raději u videa? Pak se na tento článek podívejte na mém YouTube kanálu zde. Když už tam budete, nezapomeňte dát odběr, abyste nepřišli o další videa, která vás provedou všemi úskalími a tajnými tipy světa osobních financích nebo investičních nemovitostí.

.

Když sdílím svou cestu od zadlužení před 7 lety k dnešnímu milionovému majetku, často mi od vás chodí otázky, jak jsem to udělala. Popravdě v roce 2016 jsem ani neplánovala, že se někdy dostanu na 13+ milionů v čistém majetku.

 

Řešila jsem aktuální situaci, a to bylo zbavit se špatných dluhů. Stanovila jsem si jasné cíle, našla položky, kde ušetřit, a vedla si rozpočet. Přesné kroky, jak jsem to udělala, se dozvíte v programu Pořádek ve financích

 

Až ve chvíli, kdy jsem se vymotala z dluhů, řešila jsem, jak naložit s penězi, které mi najednou přebývaly, protože už neodcházely na dluhy. 

Dala jsem si nový cíl: Získat pasivní příjem a budovat finanční svobodu. O tom bude můj další program, který pro vás chystám. Zatím se můžete přidat na waiting list, ať vám nic neuteče. 

 

Peníze, které jsem najednou měla navíc, jsem nechtěla už utrácet stejně jako dřív, zároveň jsem je nechtěla jen hromadit na spořících účtech, kde na sebe nevydělávaly. Odtud už byl jen krůček k investování a nákupu investičních nemovitostí. 

 

Jak vidíte, ani jsem se jednoho rána nevzbudila a neřekla si: Je to jasné, budu investovat sem a sem a peníze se pohrnou. Potřebovala jsem před tím udělat několik důležitých kroků a ty s vámi nyní podrobně rozeberu. Jak tedy začít investovat, abyste se nedostali do finanční nestability, ale naopak ji získali? 

6 kroků, jak začít investovat

 

Tyto kroky patří k základům investování, a když se jimi budete řídit, nestane se vám, že proděláte kalhoty. Pokud už jste investovat začali, ale stále si nejste jistí, jak velké částky můžete do investic dávat, a proto si posíláte jen občas a velmi malé částky, tyto kroky si také projděte. Uvidíte, že když si nastavíte stabilní základy, pocit nejistoty odpadne a budete přesně vědět, kolik si můžete dovolit investovat.

 

Krok první: Pořádek ve financích

 

Dejte si do pořádku své finance stejně jako jsem to udělala já. Zodpovězte si upřímně tyto otázky. Klidně si vemte tužku a papír a své odpovědi si zaznamenejte, ať s nimi můžete dále pracovat:

  • Kolik máte peněz, jak na tom s utrácením? 
  • Máte něco naspořeno? 
  • Máte vybudovanou rezervu a tím pádem peníze bokem na neočekávané situace? 

 

Pokud ne…

S tímto vám jednoznačně pomůže můj program Pořádek ve financích v nové aktualizované verzi. Na konci loňského roku jsem ho kompletně celý přetočila, přizpůsobila ho pro úplné začátečníky, kteří chtějí začít věnovat pozornost svým penězům a doplnila ho o skvělé materiály, jako jsou právě přehledy pro snížení dluhů, nastartování spoření nebo tvorbu finanční rezervy. 💵


Cílem je naučit vás zkrotit dluhy, začít spořit, vybudovat si finanční polštář a dostat své výdaje pod kontrolu díky efektivnímu a rychlému rozpočtu, 📊 bez toho, abyste museli trávit hodiny nad záznamy v excelu, nebo ztráceli čas různými výpočty, u kterých si nebudete jistí, zda přinesou očekávaný výsledek.

 

Krok druhý: Cíle

 

Zamyslete se nad svými cíli a napište si je opět na papír. Investování by mělo pomoct jich dosáhnout. Zodpovězte si tyto otázky: 

 

Čeho chci investováním dosáhnout? 

Může to být finanční svoboda v důchodu, finanční injekce pro děti do začátku, anebo cesta kolem světa.

 

Jaká je cílová částka? 

Například si stanovte, že chcete, abyste svému dítěti mohli dát ve 20 letech 1 milion korun. Nebo si můžete tento milion korun shromáždit na nákup investičního bytu a poté ho například darovat dětem, nebo mít na důchod příjem z pronájmu.

 

S nastavením vašich finančních cílů vám pomůže také video 5 nejčastějších finančních cílů: Nastavte si je správně, které vám pomůže se zorientovat v otázce, jak si rozložit peníze, abyste získali vyvážený rozpočet, který respektuje vaše aktuální finanční potřeby a umožňuje vám růst a investovat.

 

Krok třetí: Optimalizujte své výdaje

 

Omezte utrácení za zbytečnosti. Snažte se rozložit své peníze tak, abyste mohli investovat a zajistit si svou budoucnost. Zároveň si vymezte peníze, které utratíte bez výčitek za to, co vám dělá radost.

 

Pokud máte nějakou tajnou finanční neřest, kvůli které vám ale utíkají velké peníze, poslechněte si, jak napravit 3 nejčastější neřesti, které vás ročně stojí tisíce, věřím, že si z tohoto videa odnesete opravdu hodně. Pokud si totiž nevedete rozpočet, nejspíš ani nevíte, kolik vás tyhle malé radosti stojí.

 

Pozor si dejte také na velké výdaje za nákupy potravin. Vždycky totiž utratíte navíc za věci, které ve skutečnosti nepotřebujete, zvlášť když jdete do obchodu hlady. Mně se nejvíc osvědčilo psát si nákupní seznam a jídelníček. Šetřím peněženku i přírodu, protože jídlo nevyhazujeme. Koukněte se na 6 triků, jak ušetřit na jídle, aniž byste se museli držet zkrátka.

 

Krok čtvrtý: Vybudujte si rezervu

 

Pojďme společně hned udělat akční kroky. Vy, kteří mě znáte, dobře víte, že neuznávám jen tlachání, protože bez akce se nikdy nic nestane. Hned teď si spočítejte, jak velkou potřebujete mít rezervu (na 3-6 měsíců), tedy vaše výdaje vynásobte počtem 3-6 měsíců. Jaké vám vyšlo číslo? Vše, co je nad tohle vaše rezervní číslo, můžete začít investovat

 

Krok pátý: Vzdělávejte se

 

Nemusíte být guru, využijte klidně služeb profíků, ale základy o investování načerpejte. To je nesmírně důležité, protože když nerozumíte tomu, do čeho investujete, je pravděpodobnější, že u investování dlouho nevydržíte, dáte na neověřené rady poradců, kteří neznají vaši dlouhodobou strategii, nebo se vám v něm nebude dařit tak, jak byste chtěli. 

 

Projďete si znovu tento článek, ve kterém sdílím jasný postup, jak se do investování pustit, nebo pokud potřebujete načerpat více investorské myšlení, kupte si knihu. Doporučuji Myšlení rychlé a pomalé (napsal nositel Nobelovy ceny za ekonomii) nebo Nejbohatší muž v Babyloně. Také doporučuji Do důchodu mladý a bohatý od Roberta T. Kiyosaki. 

 

Tato kniha mi naprosto otevřela oči už pouhou myšlenkou, že o tom, kdy chci odejít do důchodu, můžu rozhodnout já sama, a ne stát. Je tu skvěle vysvětleno cash flow a popsané jasné cesty, díky kterým můžete do důchodu odejít daleko dříve než v 65 letech. Tato kniha je tím důvodem, proč jsem začala investovat právě do nemovitostí.  A nebojte, že by to byly složité výpočty, tabulky a podobné věci. Čte se moc dobře, zvládnete ji během pár večerů.

 

Krok šestý: Plán

 

Sepište si plán, jak postupovat krok za krokem, a pusťte se do akce! Jak na to? Pracujte aktivně s penězi, které uspoříte a rozdělte je na dvě části. Jednu polovinu použijte do tvorby zmiňované rezervy a druhou hned investujte. Pravidelnou investicí nic nepokazíte a čím dřív začnete, tím lépe pro vás. Proč se vyplatí začít investovat co nejdříve?

 

Složené úročení potřebuje čas. To znamená, že čím déle investujete, tím více vám peníze vydělávají. Delší časový horizont vám také dává možnost vybrat si rizikovější investici s vyšším potenciálním zhodnocením. No a pokud ušetřené peníze hned nepřelijete do spoření a investic, hádejte, kde skončí… Ano, utratíte je za něco, co myslíte, že nutně potřebujete, nebo vám zrovna padne do oka. 

 

Než zainvestujete, ukliďte si

 

Se všemi 6 kroky, které jsem dnes spolu probrali, vám pomůže můj program Pořádek ve financích. Tento program bych sama před 7 lety ocenila, ale žádný takový nebyl… a tak jsem si touto cestou prošla stylem pokus omyl a program vytvořila pro všechny další lidi, kteří na tom nyní jsou jako já tenkrát. 

 

Abyste se nemuseli ve finančním chaosu plácat sami, ale dostali do rukou jasnou strategii, díky které si uklidíte ve svých financích, nastavíte si stabilní finanční cíle, přestanete utrácet za zbytečnosti, ale naopak se naučíte spořit a budovat rezervu. 

 

Tím, že se v tématu vzděláte, pochopíte, jak o svých penězích začít přemýšlet jako investor. Jediné, co potřebujete nyní udělat, je říct jedno velké ANO své budoucí finanční stabilitě a kliknout na odkaz zde

 

Tohle je dnes z mé strany vše. Od srdce vám děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, moc si toho vážím a pevně věřím, že vám tento článek pomohl ujasnit si, které kroky potřebujete nyní udělat, abyste začali investovat. 

 

Mějte se zatraceně dobře a příští týden na viděnou.