Vyřízení hypotéky není tak jednoduché jako vyřízení půjčky, nepřijdete do banky a neodcházíte s podepsanou hypoteční smlouvou, ale to už jistě všichni víte. Každá hypotéka je jinak náročná, proto jsem ve článku popsala kroky, které je potřeba dodržet, důležité je nepřeskakovat a vyřizovat vše pěkně postupně, když je dodržíte, tak můžete mít hypotéku hotovou už za měsíc.

1.TÝDEN

V prvním týdnu vás čeká nejdůležitější krok a to je výběr vhodné banky. Výběr banky neuspěchejte. Hlavně nevybírejte banku jen podle úrokové sazby, kterou vám nabízí. Každá banka má jinak postavenou hypotéku, své specifické podmínky, které se nehodí všem. Dejte si opravdu na čas, abyste našli banku, která bude vyhovovat přesně vašim potřebám a životní situaci. Nebo využijte služeb finančního nebo hypotečního poradce, který se vyzná a hned přesně ví, kam jít.

Stáhněte si zdarma 18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknou. 

Volba strategie financování. Výběrem vhodné banky ještě nekončíme, druhým důležitým krokem je dostatečně zhodnotit, zda si hypotéku můžete opravdu dovolit a také je potřeba naplánovat její splácení i v případě, že žena půjde na mateřskou nebo se něco pokazí. Přečtěte si článek, kde popisuji strategii, jak můžete mít bezpečnou hypotéku >> 

 

 

2. TÝDEN

Když je rozhodnuto, tak se můžete pustit do praktického vyřizování. Ve vámi vybrané bance si nejprve nechte zkontrolovat registry a příjem, protože pokud tohle nebude v pořádku, tak nemůžete pokračovat ve vyřizování dál, i kdybyste jim do zástavy nabízeli hrad, nebude je to zajímat.

Probíhá to tak, že paní v bance řeknete vás průměrný čistý příjem, zdroj vašeho příjmu, kolik si chcete půjčit a na co. Spočítá v kalkulačce banky, jestli máte dostatečný příjem. Pokud ano, podepíšete žádost o hypoteční úvěr k tomu je potřeba občanský průkaz a obratem budete vědět, jak jste na tom. Pokud tohle vyjde, tak máte hypotéku skoro jistou.

TIP: Než podepíšete zavazující rezervační smlouvu nebo dokument, který vás bude zavazovat ke koupi nemovitosti, tak si nechte prvně zkontrolovat registry a spočítat jestli vám příjem stačí pro získání hypotečního úvěru. Tenhle je pro vás nezávazný krok, tak ho určitě využijte. 

Poté vás bude čekat v tomto týdnu nechat si potvrdit příjem na formulář banky, připravit 3 poslední výpisy z účtu (kompletní), kam vám chodí mzda nebo výplatnice, osvč dokládají 2 poslední daňová přiznání a také se musí objednat odhad (vždy se smluveným odhadcem banky).

 

3. TÝDEN

Ve třetím týdnu se zaměřte na přípravu dokumentů pro odhadce, aby mohl vytvořit odhad. Stejné dokumenty bude potřeba doplnit i v bance. Záleží na účelu vaší hypotéky:

  • koupě nemovitosti: budete potřebovat návrh kupní smlouvy, původní smlouvu na základě které aktuální majitel pořídil (nabyl) nemovitost
  • rekonstrukce nebo výstavba nemovitosti: rozpočet na rekonstrukci, většinou stačí vámi připravený, vzor najdete zde.

Dokumenty, které budete muset doložit se můžou trochu lišit, záleží podle banky. 

 

Hledáte experta na hypotéky, který ví, co dělá? 

Tak přesně pro vás mám dobrou zprávu.

Ráda vám pomůžu naplánovat a vyřídit celé financování. Klikněte na tlačítko „Chci více informací“ a pečlivě si přečtete, jak spolupráce se mnou probíhá. 

4. TÝDEN

Odhad je hotový, všechny potřebné dokumenty k vyřízení hypotéky jsou v bance, proběhne finální kontrola. Pokud je vše v pořádku, tak hypotéka odchází na finální schválení, většinou na centrálu banky. A teď už můžete pouze čekat. Schválení v dnešní době trvá 1 – 3 týdny, záleží podle zvolené banky nebo období (léto, dovolené, státní svátky).

 

PODPIS HYPOTEČNÍ SMLOUVY

Až je hypotéka schválená, tak si ještě pár dnů počkáte na vytvoření smluvní dokumentace. Než se domluvíte na podpisu hypoteční smlouvy, tak si ji nechte poslat do emailu, abyste si ji mohli v klidu projít (určitě si ji přečtěte) a připravit si otázky v případě nejasností. Tenhle postup doporučuji i v případě, že vám hypotéku vyřizuje finanční poradce, poté si smlouvu projděte i s ním a až vám bude vše jasné a budete s tím souhlasit, tak si domluvte podpis smlouvy v bance.

 

Napište mi do komentářů vaše zkušenosti, jak dlouho jste si vyřizovali hypotéku, na čem jste se zasekli a co jste absolutně nechápali? Podělte se s námi o vaše zážitky při vyřizování hypotéky. A abyste v tom nebyli sami, tak v komentářích najdete něco taky na mě. 😀