Právě sedím v restauraci v České Lípě, přítel poctivě fandí hokeji, ale já takový fanda nejsem, a tak vám raději napíšu, jak jednoduše vyřídit hypotéku. ?

Když jsem vyřizovala svoji první hypotéku, tak jsem vůbec nevěděla, která bije, co je k tomu potřeba a jaký zamotaný proces to je. Nechápala jsem proč mám donést zrovna tenhle dokument a na co jim je vidět třeba celý výpis z účtu? Lítáte do banky s jedním papírem za druhým a vlastně ani pořád nic nevíte…

Dnes řeším 5 hypoték měsíčně, tak vám celý proces vyřízení hypotéky vysvětlím pěkně postupně, abyste už nebloudili. Začnu od toho momentu, kdy víte v které bance budete hypotéku řešit, pokud si nejste jisti s výběrem banky, tak přesný návod najdete v eBooku tady >>

[content id=1842][/content]

1. Bonita 

Jednoduše řečeno schopnost splácet úvěr. Zde si banka „nahrubo“ propočítá vaše příjmy a výdaje s budoucím úvěrem a zjistí, zda vůbec máte na splácení hypotéky. Je to první krok, který musí udělat každý bankéř ještě před náhledem do registrů, takže ještě před tím, než mu cokoliv podepíšete. Protože pokud vám bonita nevyjde, tak je zbytečné v této bance cokoliv dál řešit.

2. Registry 

Dalším krokem je kontrola registrů, banka si prověří, zda jste spolehlivý v platbách na základě podepsané žádosti o hypotéku a vašeho dokladu totožnosti. V registru dlužníků je každý, kdo má úvěr, ale banku zajímá, jak se tento úvěr splácí. Pokud řádně, tak můžete pokračovat dále ve vyřizování. Tato kontrola se provádí ještě na konci procesu u finálního schvalování hypotéky.

Tyto 2 kroky se vyřídí při jedné schůzce v bance, poté vám doporučuji chtějte seznam dokumentů, které máte připravit. Až je budete mít, tak vše zaneste do banky naráz. Ušetříte si tak zbytečné lítání do banky s každým papírem, protože dokud není vše, tak se s úvěrem nic neděje.

3. Příprava dokumentů co vše je potřeba připravit, aby se hypotéka mohla vyřídit?

  • Žádost o úvěr, souhlas se zpracováním osobních údajů a kopie dokladů totožnosti, tohle vše se dá vyřídit v bance hned na první schůzce.
  • List vlastnictví (LV)
  • Dále je potřeba potvrzení o příjmu na formuláři banky a k tomu 3 výpisy z účtu, kam chodí mzda anebo výplatnice s evidenčním listem důchodového pojištění, pokud nechodí mzda na účet.
  • Původní nabývací titul k nemovitosti (darovací smlouva, kupni smlouva, apod.)
  • V případě koupě bude potřeba návrh kupní smlouvy anebo smlouva o smlouvě budoucí a smlouva o právní úschově
  • V případě výstavby celou projektovou dokumentaci a při rekonstrukci celkový rozpočet rekonstrukce
  • Pokud refinancujete dříve poskytnuty úvěr, tak úvěrové smlouvy a aktuální výpis
  • Odhad tržní ceny nemovitosti anebo v případě rekonstrukce (výstavby) i budoucí ceny zpracovaný smluvním odhadcem bank

[content id=1842][/content]

4.Odhad nemovitosti 

Je to znalecký posudek, kterým se stanový tržní cena nemovitosti, v případě rekonstrukce a výstavby budoucí cena nemovitosti. Zpracovává ho smluvený odhadce banky, v případě refinancování stávajícího úvěru může banka akceptovat i původní odhad. Podle hodnoty nemovitosti vám banka půjčí, nazýváno jako LTV (poměr výše úvěru k odhadní ceně nemovitosti, určuje se v procentech)

Až tohle vše dáte dohromady, tak to odneste do banky a finálně si s bankéřem potvrďte celou konstrukci úvěru a všechny důležité parametry. Poté půjde celá hypotéka na schválení.

Doporučuji vám si nechat po schválení úvěrovou smlouvu poslat na mail a prvně si ji doma v klidu projděte. Zaměřte se na podmínky čerpání a hlavně následné podmínky. Doteď si to pořád bez problémů můžete rozmyslet, po podpisu už to nepůjde.

Přeji vám úspěšné vyřízení hypotéky ?  Nezapomeňte [popup id=1843]si stáhnout pracovní sešit[/popup], který vám s celým procesem pomůže, tak aby vyřízení hypotéky bylo pro vás co nejjednodušší a na nic jste nezapomněli.

Jarka Popelka

Finance se staly mou vášní až posedlostí. Vyřizování hypotečních úvěrů je mým koníčkem, prostě to mám ráda a baví mě to. Podnikání v oboru financí jsem si začala ještě více užívat (překvapilo mě, že to ještě jde), když jsem se naučila i online marketing a začala jsem sdílet své znalosti a zkušenosti s lidmi a také s finančními poradci.