Nejkomplikovanějším tématem ve vztahu není sex. Jsou to peníze. Jak v partnerském životě řídíte své finance? Platíte každý sám za sebe nebo dohromady? Máte společný účet, společné peníze nebo každý jedete sám za sebe? Hádáte se kvůli penězům? Vadí vám, že jeden utrácí více? Vyhovuje vám, jak dnes společně hospodaříte s penězi?

V dnešním článku se zaměřím na téma společné finance. Věřím, že najdete možné cesty, jak tohle téma u vás doma vyřešit k oboustranné spokojenosti.

 

Na prvním místě je vzájemná komunikace.

 

Komunikace mezi partnery je první zásadní krok bez kterého se nepohnete dál. Díky tomu se vyhnete zbytečným hádkám.

Štve vás, že partner nezaplatil to co měl? Jak se zachováte? Budete jen naštvaně kolem něj chodit? Není lepší si o tom promluvit a nastavit si jasná pravidla?

My jsme s manželem už od začátku našeho vztahu mluvili o penězích velice otevřeně. Díky tomu jsme se i lépe poznali v této oblasti a pochopili jsme, jak ten druhý k penězům přistupuje a co je pro něj v této oblasti důležité.

Než jsme měli svatbu, tak jsme spolu už žili a fungovalo to u nás následovně: jídlo běžné nákupy do domácnosti jsme platili na půl, vybavení bytu jsme vyřešili tak, že každý koupil něco a jinak jsme platili každý za sebe. Výjimkou byla návštěva restaurace a podobně, to platil převážně manžel a občas jsem platila já.

Jednoduše jsme měli každý svoje a vyhovovalo nám to. Nicméně i tak jsme spolu o penězích a nákupech toho druhého komunikovali a pomáhali si navzájem. Když kupujeme něco drahého nebo si nejsme s nákupem jistí, i když to stojí třeba stovku, tak to spolu dost často konzultujeme.

Poté přišla svatba a oba jsme cítili, že chceme mít společné finance, ale zároveň jsme si každý chtěli zachovat svoji nezávislost. Proto jsme začali hledat cestu, jak toho docílit. A našli jsme ji. Dnes už takhle fungujeme přes půl roku a nemůžeme si to vynachválit.

Máme jeden společný účet, ke kterému máme oba přístup online a vlastní platební kartu. A také jsme si každý nechali své původní účty.

 

Kombinace společného účtu a dvou osobních pro nás představuje rozumný kompromis, jak uspořádat rodinný rozpočet.

 

Jasně jsme si stanovili, co se z našeho společného účtu bude platit. Naše společné výdaje jsou: jídlo, běžné nákupy do domácnosti, energie, voda, splátka hypotéky, nafta, dárky, pojištění auta a bytu, opravy na autě a společná zábava (restaurace, kino, dovolená apod.). Jelikož jsem blázen na kontrolu rozpočtu, tak jsem velice rychle spočítala jak vysoké jsou naše společné výdaje, přidala jsem 10% navíc jako rezervu a poté jsme se dohodli, že každý z nás bude platit polovinu k 15. v měsíci.

Nicméně to, co vyhovuje nám neznamená, že bude i vám.

Umím si představit, že kdyby příjem jednoho z nás nestačil na polovinu našich společných výdajů, protože by mu pak už nic nezůstalo a naopak tomu druhému přebývalo až moc, tak bychom se domluvili na jiném poměru.

 

Další metody, které mě napadly pro vedení společného rozpočtu:

  • vše na jedné hromádce – jeden společný účet, ze kterého budete platit vše, jak vaše společné výdaje, tak i vaše osobní. V takovém případě bych doporučila, abyste rozpočet na tomto účtu vedli oba společně, ne jen jeden z vás.
  • každý sám za sebe – není na tom nic špatného, pokud máte jasně stanoveno kdo co platí a vyhovuje vám to.

 

Jděte cestou, která vyhovuje oběma stranám.

 

Pokud máte vyzkoušenou nějakou metodu vedení společného rozpočtu a funguje vám, tak se s námi o ni podělte níže v komentářích. Nebo mi dejte vědět, jak se vám článek líbil a jestli by vás zajímal článek na téma předmanželská smlouva. 🙂 Díky