
Jak začít pracovat s výdaji, abyste ušetřili nějakou korunu a zároveň si mohli dopřávat radosti bez výčitek? Jak neutratit celou výplatu? Jak sestavit přehled výdajů? A jak s ním následně pracovat, aby se ušetřené peníze zase neutratili? Tohle vše se dnes dozvíte ve článku a navíc v něm najdete pár dárků, které vám se vším pomůžou. 🙂
Prvně vám povím kraťoučký příběh ze života, konkrétně z mého života…
Rodiče mi nikdy nespořily, neměli rezervu a tak je logické, že ani mě k tomu nevedly. Vždy se našlo něco „důležitějšího“ za co se všechny peníze utratili a na spoření jednoduše nezbylo. Když jsem začala vydělávat, tak jsem se začala k penězům chovat úplně stejně, jako to dělali moji rodiče. Jablko nepadá daleko od stromu, že?
Pár let mi trvalo než jsem si to uvědomila a přestala si konečně nalhávat, že to je normální plácat se od výplaty k výplatě. Dělali to mý rodiče a dělají to přece všichni. To byla ta nejjednodušší výmluva. A dnes jsem nesmírně vděčná, že jsem konečně přestala ignorovat pravdu. Když se teď ohlížím zpět, tak zrovna tohle uvědomění vnímám jako ten nejtěžší krok, protože ve finále trval nejdéle…
A pak jsem se pustila do práce. Nebudu vám nic nalhávat, byl to boj, ze začátku mě to nebavilo, vyčerpávalo a také to bylo dost nepříjemné, ale přineslo to ohromné výsledky. Podařilo se mi změnit mé finanční návyky (zlozvyky), které mi tak ubližovaly. Během jednoho a půl roku jsem se zbavila všech svých špatných dluhů a ušetřila jsem tolik peněz, jako nikdy. Navíc jsem si začala plnit své velké sny, ke kterým prostě peníze byly potřeba. Například jsem mohla strávit 9 měsíců v zahraničí a to během jednoho roku.
Věřím, že když budete následovat mé kroky, tak se vám podaří to stejné. 🙂
Vše, co vám dnes poradím, doporučím a naučím vás, tak jsou mé vlastní zkušenosti, které mě dostali z dluhů. Moje cesta zabrala rok a půl, proto neočekávejte výsledky hned po prvním měsíci. Chce to nejen kuráž, odhodlání, ale také trpělivost.
Podobáte-li se většině lidí, všechno utratíte a po letech vydělávání peněz vám nakonec nezbude téměř nic.
1. VAŽTE SI PENĚZ
Víte, že většina z nás si více cení věcí než peněz? Zajímáme se víc o to, co si můžeme za peníze koupit, než o peníze samotné. Kdybychom si peněz vážili víc, jak věcí, neloučili bychom se s nimi tak lehce.
Abychom získali peníze, tvrdě pracujeme čtyřicet hodin týdně i víc. A když máme po práci, jdeme nakupovat, někdy nakupujeme už online z práce. Kupujeme potraviny, oděvy a různé jiné věci a pak říkáme, že nevíme, kam všechny ty peníze přišly. Nabádám vás, abyste si cenili peněz víc než věcí. Ceňte si svých peněz víc než svého auta…
Bohužel, dnešní konzumní kultura způsobuje, že chceme věci, a snadný úvěr nám je umožňuje mít. Každý den nás různé společnosti bombardují reklamami, ať si koupíme jejich produkt. Reklamu máme na každém našem kroku, v TV, na internetu a na sociálních sítích. Módní průmysl nám tluče do hlavy, ať kupujeme stále nové a nové oblečení, i když ho máme plnou skříň. Všichni chtějí naše peníze a my jim je dáváme.
Nabádám vás k tomu, abyste své peníze začali vědomě utrácet. Než něco koupíte, věnujte se tomu o minutku déle, než dřív. Odpovězte si na tyto otázky: “Opravdu tuto věc potřebuji?” a “Má tato věc pro můj život hodnotu?” Věci jsou tu totiž od toho, aby nám sloužily, nikoliv abychom sloužili my jim.
A teď mám pro vás další otázku: Už si uvědomujeme skutečnou hodnotu každé vaší utracené koruny? Víte, každá koruna představuje v budoucnu ohromné bohatství.
Představte si, že byste začali pravidelně investovat 20 Kč denně do podílových fondů od první vaší výplaty až do odchodu do důchodu. Jakou částku byste měli našetřenou do důchodu? Počítejme, že byste pracovali 40 let a průměrné zhodnocení je 6%.
Bylo by to 1.065.000 Kč. Ano, odložená dvacka denně vám zajistí jeden milion korun. Mohli byste odkládat 20 korun denně?
Nejdůležitější lekcí, kterou vám nyní chci předat je změna postoje vůči penězům. Je důležité nakládat s penězi rozumně. Navíc jsem si jistá, že dokážete ušetřit 600 Kč měsíčně, dokonce i s tím nejskromnějším rozpočtem. Časem možná budete moci tuto částku navýšit na 1 000, 2 000, 3 000 korun měsíčně nebo i více. Čím více, tím lépe. Čím dříve začnete, tím dřív zbohatnete!

2. VZDĚLÁVEJTE SE
To nejlepší, co jsem kdy pro sebe a své finance udělala, bylo to, že jsem začala číst knihy o financích. Dříve jsem vůbec nečetla, nebyl čas, nechtělo se mi, byla jsem unavená, prostě všechno, na co se dalo vymluvit. Čtu až posledních pět let, zajímám se pouze o knihy na téma finance a podnikání. Knihy doslova studuji, podtrhávám si důležité informace, plním úkoly, které jsou v nich uvedené a někdy si z nich dokonce dělám výpisky.
Můj rychlý tip, jak se naučit číst. 🙂 Měla jsem s tím hodně velké problémy, pořád jsem na čtení neměla čas, ale nepotřebujete denně hodiny na čtení. Prostě jsem si nastavila pravidelnou upomínku na každý den a začala jsem 15 minut číst. Utrhnout se denně na 15 minut už nemůže být problém.
Doporučuji vám začít s těmito knihami:
- Od Robert T. Kiyosaki: Bohatý táta, chudý táta, Do důchodu mladý a bohatý, Nefér výhoda, Zvyšte své finanční IQ
- T. Harv Eker – Jak myslí milionáři
- Kate Northrup – Peníze milostný příběh
- George S. Clason – Nejbohatší muž v Babylóně
PS: jestli máte nějaký dobrý tip na knihu, napište mi prosím do komentářů. Zase už nemám co číst. 🙂 Děkuji
3. UKLIĎTE SI FINANČNÍ NEPOŘÁDEK
Než se pustíme k finančním činům, které mohou změnit váš život, tak musíme zvládnout poslední překážku. Odstraníme z vašeho života chaos a uklidíme nepořádek, tím připravíme cestu, aby k vám mohli přijít peníze.
Když máte zmatek v papírech a záležitosti nejsou vyřízené, vytváříte kolem sebe finanční chaos. Máte nezaplacené účty, pozdě splácíte úvěry, zapomínáte platit pojištění, paušál na telefon nebo daň z nemovitosti. Proč? Děláme to proto, abychom zatemnili, jak na tom skutečně jsme, protože se nedokážeme postavit naší finanční situaci. Všechny tyto činy nás odvádějí od peněz, nikoli k nim.
Další zmatek je v důsledku odkládání věcí, o nichž víme, že je musíme udělat – dostat pod kontrolu svůj dluh, začít investovat a vytvářet rezervu pro budoucnost. Výpisy z bank nebo kreditních karet, které nečtete nebo jim nerozumíte, vás stojí peníze. Zamýšlené, ale dosud nerealizované změny ve vašem životním pojištění zaměstnávají vaší mysl a udržují vaše finance ve stavu zamrzlého chaosu.
Finanční dokumenty léta uchovávané a neroztříděné ve skříni nebo v šuplíku, nepořádek v peněžence plné účtů jen dokazují, že nevěnujete svým penězům pozornost, což se rovná jejich vyhazování.
Běžte a ukliďte si HNED TEĎ svůj finanční nepořádek jednou pro vždy ať vytvoříte prostor pro vytváření hojnosti.
- Přeberte si peněženku, vše, co tam nemá co dělat a nepoužíváte, tak to vyhoďte. Účtenky si připravte, budete je potřebovat později.
- Najděte starou pokladničku nebo si ji vyrobte ze zavařovačky a všechny drobné, které najdete doma, po kapsách nebo v peněžence, do ní dejte. Nechte si ji po ruce a naučte se každý den po návratu domů do ní dát všechny drobné, které máte a buďte za to vděční.
- Všechny neotevřené dopisy okamžitě otevřete, vyřešte a připravte si je na založení.
- Všechny nezaplacené účty dejte dohromady, zaplaťte nebo si naplánujte jejich zaplacení.
- Posbírejte všechny smlouvy, které máte na finančním trhu uzavřené (stavební spoření, pojištění, úvěry, apod.), zařaďte je do šanonu, včetně všech dopisů a postupně se jim začněte věnovat. Domluvte si konzultaci s poradcem, něco si o nich přečtěte a vyřešte jestli jsou vám k něčemu, co vám přinesou a proč je vůbec platíte či neplatíte. Připravila jsem pro vás Přehled finančních produktů, stačí KLIKNOUT ZDE.
- Projděte skříně, šuflíky, stoly a posbírejte všechny zbylé papíry, které se vám tam válí. Projděte si je a co není důležité vyhoďte a zbytek hned založte do šanonu.
- A nyní je čas udělat místo. Projděte si celý váš domov, místnost po místnosti a posbírejte vše, co nepotřebujete, co nepoužíváte, vše na co se vám jen práší a zbavte se toho. Prodejte to, odvezte do bazaru, na charitu a slibte si, že už nebudete zbytečně utrácet peníze.
Pro váš život, vztahy, štěstí a budoucnost je nezbytné porozumět penězům – musíte se naučit, jak je vydělat a jak si je udržet. Osvojte si jednoduchý systém kontroly svých financí.
4. KONTROLUJTE SVÉ PENÍZE
Získejte kontrolu nad vlastními financemi. Téměř každý utratí všechno, co vydělal, a ještě něco navíc. Proto začněte kontrolovat své peníze, vytvořte si jednoduchý systém kontroly, díky kterému najdete, kam vám peníze unikají a budete moci s tím něco udělat.
Nejprve se zaměříme na možnosti omezení některých výdajů nebo jejich úplné odstranění.
Všechny různé způsoby, jak utrácíme peníze jsem shrnula do desíti kategorií. Snažila jsem se o co nejjednodušší a nejjasnější kategorie. Které vám nebudou vyhovovat, tak je prostě ignorujte. Můžete si je zaznamenávat i v počítači nebo v různých aplikacích, ale doporučuji písemnou formu.
První kategorie, kterou byste měli začít je váš Příjem. Máte přehled o tom, kolik jste vydělali před pěti lety? Víte, kam jste se za tu dobu posunuli?
Držte se jednoho nejdůležitějšího pravidla a to: než začnete platit všem okolo, tak prvně zaplaťte sami sobě. 10% ze svého příjmu patří vám. V knize Nejbohatší muž v Babylóně George S. Clayson vypráví příběh moudrého investora, jehož základním pravidlem bylo: “Část ze všeho, co vyděláš, si nechej pro sebe.” Většina lidí šetří až z toho, co “zbývá”, takže nic. Pokud je pro vás nyní 10% z výše příjmu nepředstavitelné, tak začněte alespoň s něčím. Je lepší dělat aspoň něco, než nic. Tuto kategorii si pojmenujte Moje peníze.
Další kategorií je Bydlení, sem patří inkaso a vše, co kupujete do domácnosti. Poté Jídlo a běžné nákupy jako například čistič wc a podobně. Jednou z kategorií, která asi není pro všechny z vás je Podnikání, zde zaznamenávejte vše, co se podnikání týče krom dopravy, na tu si uděláme kategorii zvlášť. Následně šestá kategorie je Doprava, kde si poznačte jak pohonné hmoty, tak třeba i poplatek za parkování.
Sedmou kategorií jsou Dluhy a poplatky. Evidovala jsem si i poplatky bankám a ty jsem následně šla vyřešit a zbavit se jich. Vedle dluhů si také udělejte jejich jasný přehled a poznačte si, kterých dluhů se zbavíte nejdříve. Přehled jsem pro vás připravila, stačí KLIKNOUT ZDE. Prvně bych doporučila, abyste se zbavili kreditních karet, doplaťte je, zrušte účet a kartu ihned rozstřihněte. Ten pocit je k nezaplacení.
Další kategorií jsou Služby, jedná se například o kadeřnici, operátora, pojištění, jednoduše všechny různé služby, které využíváte. Devátou kategorií je Zábava, která je určitě v životě potřeba, ale nic se nemá přehánět. 🙂 Značím si do této kategorie útraty v restauraci, kavárnách, drogerii nebo koupi oblečení. Je to takový nadstandard, něco co zas tak nepotřebuji. A poslední kategorie má název Ostatní. Jedná se o náhlé výdaje, se kterými se počítá jako jsou například léky, oprava auta apod.
Kategorie, které jsem vypsala můžete brát jako inspiraci pro sebe a určitě si je sestavte podle svých potřeb nebo s nimi můžete začít a postupně si je upravovat.
Pár kroků, které hned začněte dělat jinak:
- Své nákupy si plánujte (můj osobní příklad – chci si koupit novou kosmetiku, ale naplánovala jsem si její koupi až v momentě, kdy vypotřebuji starou).
- Kupujte se slevou (můj osobní příklad – měla jsem chuť na brambůrky, ale v obchodě nebyly žádné v akci, tak si je koupím jindy).
- Vždy si berte stvrzenky
- Stvrzenky si po návratu domů označte příslušnou kategorií a založte k evidenci
- Stvrzenku si poznačte ve svém přehledu a poté archivujte
Přátelé ještě moje doporučení – dělejte záznamy pravidelně. Bude k ničemu na to celý měsíc kašlat a pak si myslet, že to dáte dohromady. Už si zpětně nebudete pamatovat všechny vydané peníze a hlavně pokud chcete změnit své špatné finanční návyky, tak se tomu musíte začít pořádně věnovat. Své výdaje si zapisujte nejlépe každý den, nejpozději po týdnu.
Získáte jedinečný přehled toho kdy, kde a jak jste vydali své peníze a jako důkaz máte stvrzenku. Máte vše pod kontrolou a výsledný duševní klid vytváří pocit síly, ten zase posiluje vaši sebedůvěru, tvořivost a úsudek. A tak budete dospívat k správným a rozhodným řešením.
Kontrolovat výdaje je mnohem snazší než zvyšovat svůj příjem.
A co teď?
Vyzvedněte si své dárky a pusťte se do práce. 🙂

Jestli se vám zdá, že je toho moc, tak to vaše hlava hledá jen další výmluvu, jak se na to doslova vykašlat. Když jste dočetli až sem, tak věřím, že se svou finanční situací opravdu chcete něco udělat. Záleží mi na tom, aby se vám to povedlo a tak jsem pro vás připravila Checklist těch nejdůležitějších kroků, díky kterému na nic nezapomenete.
- Uzavřít či neuzavřít předmanželskou smlouvu? - 7.3.2019
- Jak na společné finance - 7.2.2019
- Jak správně postupovat, když se blíží konec fixace úrokové sazby u hypotéky - 12.1.2019