Máte životní pojištění? Víte, jak a kdy dát pojišťovně vědět, že se vám něco stalo? Víte, na co jste pojištěni? A víte vůbec, kdy máte nárok na zálohové plnění? Správně vyřešená pojistná událost se pozná tak, že vám přijdou peníze na účet, dám vám pár rad, jak správně postupovat.

životní-pojištění-300x242

Jak nahlásit pojistnou událost? 

Pokud nemáte svého finančního poradce, tak můžete dát vědět pojišťovně i sami. A jelikož některé pojistné události se musí nahlásit dopředu a jiné zase stačí až po ukončení léčby, tak doporučuji hlásit raději každou událost prostřednictvím on-line formuláře na webu vaší pojišťovny nebo telefonicky. Určitě tím nic nepokazíte a možná se vyhnete zbytečným problémům v budoucnu.

Při telefonickém hlášení se rovnou i dozvíte, zda jste vůbec na tuto nepříjemnou situaci pojištěni. Občas se stává, že lidé chtějí pojistné plnění za to, co nemají pojištěné. Poté je potřeba si vytisknout formulář dané pojišťovny, kde část vyplňuje osoba, které se stala pojistná událost a po ukončení léčby jej nechat vyplnit doktorem.

Většinou na formuláři najdete také seznam dokumentů, které jsou potřeba s formulářem odeslat k vyřešení pojistné události, zpravidla to bývá kopie lékařské zprávy o prvním ošetření. Pojišťovna musí ukončit šetření do tří měsíců po tom, co jí dodáte všechny potřebné dokumenty. Nahlášení pojistné události nesmí přesáhnout promlčecí lhůtu, která je tři toky a začíná běžet rok po vzniku pojistné události.

 

„Životní pojištění je ve finančním poradenství přirovnáváno k padáku. Když ho nemáme tehdy, kdy ho potřebujeme, již ho nikdy potřebovat nebudeme.“ (neznámý finanční poradce) (2)

Kdy žádat o pojistné plnění za různá připojištění? 

  • trvalé následky úrazu – za trvalé následky úrazu vám pojišťovna dá peníze nejdříve za rok po vzniku pojistné události a všechny peníze až po ustálení diagnózy.
  • invalidita – nárok na výplatu pojistného plnění vznikne až poté, co vás invalidním uzná Česká správa sociálního zabezpečení. Výše pojistného plnění se liší podle pojistných podmínek dané pojišťovny.
  • denní odškodné úrazu – nárok na pojistného plnění máte až po ukončení úrazu.
  • denní odškodné pracovní neschopnosti – pokud se dostanete do pracovní neschopnosti, tak teď je důležité to nahlásit pojišťovně neprodleně. Nárok na pojistné plnění máte až po ukončení pracovní neschopnosti. V závažnějších případech, kdy probíhá dlouhodobá léčba (2 měsíce a déle), můžete zažádat o zálohové plnění.
  • závažné onemocnění – pokud se „trefíte“ do definice onemocnění popsané v pojistných podmínkách, tak vám pojišťovna vyplatí celé pojistné plnění okamžitě po identifikování nemoci.

Rady, co nepokazit a na co si dát POZOR!

Že si máte přečíst výluky pojištění najdete skoro v každém podobném článku na internetu, tím se ani zabývat nebudu, to je na jeden samostatný článek. Teď se zaměříme na to, jak je důležité správně nahlásit a popsat vznik úrazu, aby vám pojišťovna vyplatila pojistné plnění.

Definice úrazu je stanovena zákonem č.37/2004 Sb. o pojistné smlouvě. V § 60 odst.2, se uvádí: „úrazem se pro účely tohoto zákona rozumí neočekávané a náhlé působení zevních sil nebo vlastní tělesné síly nezávisle na vůli pojištěného, ke kterému došlo během trvání soukromého pojištění a kterým bylo pojištěnému způsobeno poškození zdraví nebo smrt“.

Teď vám tuto definici vysvětlím na jednoduchém příkladu, věřím, že z něj pochopíte jak na to a pokud přece jen ne, napište mi do komentářů a probereme to.

Příklad popisu vzniku úrazu: „šel jsem hrát fotbal a vyvrtl jsem si kotník“ – pojišťovna může odmítnout vám vyplatit pojistné plnění. Anebo „šel jsem hrát fotbal a o drn (náraz protihráče) jsem si vyvrtl kotník“ – teď už nárok na pojistné plnění vzniká.

Ještě chvíli u úrazu zůstaneme, víte co je to karenční doba? Jednoduše řečeno je to doba, kterou se musíte minimálně léčit aby vám vůbec vznikl nárok na pojistné plnění. Většina pojišťoven má dnes karenční dobu u úrazu 1 týden, ale najdou se i smlouvy, kde je i 15 dní (většinou Česká pojišťovna) anebo 22 dní (Aegon, pokud si nepřiplatíte). Takže pokud úraz vyléčíte v karenční době, tak nežádejte o pojistné plnění, nemáte nárok. Někdy se vyplatí den počkat. 🙂

A poslední rada, pojišťovna chce nahlásit pracovní neschopnost dopředu, protože i ona si může udělat kontrolu, zda se opravdu léčíte. U mých klientů se mi to stalo pouze jednou, kdy klient byl v  pracovní neschopnosti po operaci Achillovi paty déle než půl roku, tak pojišťovna Uniqa poslala kontrolu.

Obrázek, který jsem pracně vygooglila a nedalo mi to si ho nechat jen pro sebe. 🙂

insurance

Na tohle téma připravuji eBook ZDARMA Tajemství životního pojištění, ve kterém se dozvíte to, o čem se nahlas moc nemluví, například o nekonečným rušení životního pojištění. Nechte mi na sebe kontakt a až bude hotový, tak budete mezi prvními, kdo ho bude mít. 🙂 Mrkněte tady.

Pokud si myslíte, že je článek užitečný, tak ho SDÍLEJTE svým přátelům, nikdy nevíte, kdy se jim budou tyto informace hodit.