Máte hypoteční úvěr a blíží se konec fixace úrokové sazby? Nevíte si rady, jak se řeší nové fixní období? Přemýšlíte, zda se vyplatí refinancovat hypotéku nebo zůstat u stávající banky? Chcete mít i na další fixní období ty nejlepší podmínky? Pokud je vaše odpověď „ano“, tak věnujte minutku tomuto článku a hned budete mít jasno.

 

Jak správně postupovat?

Vezmeme si to pěkně od začátku. 🙂

 

1. POZNAČENÍ TERMÍNU

Nejhorší, co se může stát je to, že ani nevíte, kdy máte termín fixace, připravujete se tak o velice výhodnou pozici, při vyjednávání nových podmínek. Dejte si na termín vaší fixace upomínku a to minimálně půl roku před termínem fixu. Udělejte to teď hned. Doporučuji do online kalendáře, super je například Google kalendář, můžete si v něm nastavit upozornění i na email.

Poznámka: V dnešní době je trend řešit nové fixní období až dva roky dopředu. Já osobně toho nejsem zastáncem, protože v tom nevidím výhodu pro klienty, ale pro banku, protože si zajistí klienta a finančního poradce, protože získá další provizi. V průběhu dvou let se může stát spousta věcí, jak v životě klienta, tak ze strany trhu a když je už podepsaná smlouva, nedá se s tím nic udělat. Navíc klient přichází o 2 roky nové fixace, protože termín nového fixního období už běží, i když se hypotéka bude čerpat až za 2 roky.

 

2. NAPIŠTE DO VAŠÍ STÁVAJÍCÍ BANKY

Pošlete do vaší stávající banky email, ve kterém je požádáte o sdělení podmínek na nové fixní období. Připravila jsem pro vás email, který stačí jen zkopírovat a je to.

 

 

 

3. KONTAKTUJTE SVÉHO PORADCE

Pošlete nabídku nové fixace z vaší stávající banky svému poradci, aby ji porovnal s aktuálními nabídkami na trhu a poradil vám, zda zůstat ve stávající bance nebo jít jinam a důvod, proč se tak rozhodl.

 

NEBO DALŠÍ BANKY

 

Pokud služeb finančního poradce nevyužíváte, tak email s nabídkou nového fixního období odešlete emailem do pár bank s dotazem, zda vám dají lepší podmínky a kolik by vás stálo refinancování hypotéky k nim (ať si můžete spočítat, zda by se vám to opravdu vyplatilo) a počkejte si na jejich reakci. Trvejte na emailové korespondenci, v dnešní době už nemusíte ztrácet čas lítáním po bankách.

Nicméně i tak zkuste kontaktovat poradce, protože může mít ještě zajímavější podmínky, než jste si dokázali vyjednat sami a to, protože má možnost nadstandartní slevy na úrokové sazbě díky objemu hypoték, které do bank odevzdává.

V případě, že nemáte svého poradce, který by vám pomohl s fixací vaší hypotéky, můžete poslat nabídku ze stávající banky na můj email: jarka@zatracenedobrerady.cz, ráda vám s tím pomůžu.

 

 

4. OPĚT KOMUNIKACE SE STÁVAJÍCÍ BANKOU

Pokud máte od vašeho poradce nebo konkurenční banky lepší nabídku než z vaší stávající banky, tak nejlepší bude, když ji ještě pošlete do vaší stávající banky. Napište jim, že jste si sehnali lepší podmínky, ale že byste rádi zůstali u nich, tak jestli ještě jejich nabídku nepřehodnotí.

Připravila jsem pro vás pracovní sešit pro porovnání podmínek bank pro nové fixní období. Po jejím vyplnění budete mít hned jasno, jestli se vyplatí zůstat u stávající banky nebo hypotéku refinancovat k nové bance.

 

 

5. REALIZACE

Tento krok je už velice jednoduchý. Pokud vám vaše stávající banka nabídla podmínky, které vám vyhovují, tak se s ní domluvte na podpisu dodatku pro nastávající fixní období. Pokud vám vyšlo, že se spíše vyplatí hypotéku refinancovat, tak se hned pusťte do vyřizování nové hypotéky.

 

6. POZNAČIT NOVÝ TERMÍN FIXACE

Až budete mít podepsaný dodatek u stávající banky nebo novou hypotéku, tak nezapomeňte si dát upomínku půl roku před novým termínem fixace.

 

To je vše. 😉

 

Stáhněte si zdarma 18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknou.