Máte hypotéku? Počítali jste si kolik za ni bance zaplatíte? Líbilo se vám to? A přemýšleli jste i nad zadníma vrátkama nebo všechny peníze, které máte doslova cpete do banky?

Nedávno jsem na Facebooku Zatraceně dobré rady zveřejnila tento obrázek, u kterého jsem slíbila, že prozradím jakou používám strategii, aby i vy jste měli možnost ušetřit peníze.

ZATRACENĚ DOBRÉ RADY (2)

Celé vám to vysvětlím na jednoduchém příkladu, kde porovnám úplně stejné parametry, ale odlišné strategie. Tu první si nazveme klasická hypotéka a druhou bezpečná hypotéka.

Klasická hypotéka

Jedná se o klasickou hypotéku, kterou dostanete v kterékoliv bance. Pro náš příklad jsem spočítala hypotéku v UniCredit Bank, kde se bez problémů dostanete na sazbu 1,69%. Hypoteční úvěr necháme podle příkladu z obrázku na 1 600 000 Kč na 25 let, kdy splátka bude 6 543 Kč měsíčně. Jednoduše stačí měsíční splátku vynásobit počtem splátek do konce hypotéky, tedy 6 543 x 300 = 1 962 900 Kč.

Rozhodně tohle nejsou čisté celkové náklady, můžeme si s tímto číslem ještě pohrát a to tak, že odečteme třeba ještě daňovou úlevu za každý rok splácení anebo zohledníme inflaci, ale tím vám už motat hlavu nechci. To nechte už na finančním poradci.

ZATRACENĚ DOBRÉ RADY

Bezpečná hypotéka

Bezpečná hypotéka bude také nastavena na 25 let na 6 543 Kč měsíčně, tak kde se vezme ta úspora 283 279 Kč?  Jste zvědaví? 🙂 Rozdíl je v tom, kam tyto peníze jdou! Nebudu to zdržovat, jdeme rovnou na to.

Tato strategie spočívá v tom, že tu stejnou hypotéku z předchozího příkladu natáhnete na 30 let, při stejném úroku 1,69% bude splátka 5 669 Kč měsíčně a zbylých 874 Kč měsíčně se bude zhodnocovat v podílových fondech. Více o tomto investování si můžete přečíst ve článku Kde „bezpečně“ začít s investováním.

A to hlavní přijde nyní – po 25 letech splácení je na hypotéce zbývající dluh -331 136 Kč a v podílových fondech, nebo-li proti spoření 614 415 Kč (počítala jsem pravidelné investice u společnosti Conseq), které použijete na předčasné splacení hypotéky. A víte kolik vám ještě zůstane peněz? Přesně 283 279 Kč. Celkem za hypotéku 1 600 000 Kč zaplatíte 1 679 621 Kč

Najde se spousta lidí, kteří začnou namítat, že takhle se to nemůže počítat, protože po fixaci se mění splátka a s tím i celé náklady na hypotéku. ANO, souhlasím! Ale jen s tím tvrzením, že se celkové náklady změní v průběhu hypotéky, nicméně princip a daná strategie zůstává stejná.

 

Proč zvolit raději bezpečnou hypotéku? 

  • po celou dobu hypotéky máme po ruce rezervu
  • můžeme splatit hypotéku ještě dříve
  • ušetříme spoustu peněz
  • měsíční splátka hypotéky je nižší

bezpečná hypo graf

A je jedno zda už hypotéku máte a splácíte, proti spoření k ní můžete nastavit kdykoliv v průběhu, stačí to jen správně spočítat, proto se obraťte na svého finančního poradce, který vám s tím jistě rád pomůže a pokud ho nemáte, tak se můžete obrátit přímo na mě, stačí vyplnit kontaktní formulář zde >> Vlastní bydlení teprve plánujete, za měsíc, za půl roku, jeden rok či tři, tak to je super! I vy si můžete proti spoření k budoucí hypotéce nastavit už dnes a díky tomu všechny výše popsané výhody ještě znásobit.

Už jste četli můj eBook ZDARMA?

Stáhněte si eBook ZDARMA a odhalte moje nejlepší zkušenosti a obchodní tajemství v oblasti hypotečních úvěrů. 

18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknou