Už jste někdy přemýšleli, že budete investovat? Začali jste hledat kde? Shánět informace o investování? A nakonec jste si to dokonce i rozmysleli? I tohle se stává, investování je velice složité téma a vybrat vhodnou investici není vůbec jednoduché. Přece jen mám pro vás řešení. 🙂

Určitě jste už někdy slyšeli o pravidelném investování, někteří z vás i o podílových fondech a možná také o kolektivním investování. Ano, o tomhle bude dnešní článek. Ano, přesně tohle je investice, kterou nic nepokazíte a kterou si může dovolit úplně každý. Jdeme na to.

 

Kolektivní investování

 

Jednoduše řečeno – znamená, že slouží mnoha investorům zároveň. Investoři spojují své síly, aby společně investovali do celého portfolia (soubor) akcií nebo jiných cenných papírů. Vyhnou se tím velké ztrátě v případě neúspěchu jedné firmy z portfolia.

Druhou velkou výhodou kolektivního investování je, že dává investorům možnost najmout si profesionálního správce. Běžný investor nemá většinou potřebné informace ani čas, aby mohl analyzovat jednotlivé akcie, dluhopisy a ještě s nimi obchodovat. Manažer fondu to provede za něj.

 

 

Výhody fondů Jaké jsou hlavní přednosti fondů?

V první řadě je to rozložení rizika (diverzifikace). Akciové fondy investují do několika desítek firem, někdy i stovek. Když má tedy fond 5% majetku ve firmě, která zkrachuje, zjevně to investoři ani nepocítí, než kdyby v ní byla polovina jejich peněz. Kouzlo diverzifikace ale není v pouhém počtu cenných papírů, ale její podstatou je nízká vzájemná korelace investic. Korelace vyjadřuje, do jaké míry se dvě investice pohybují spolu. Vysvětlíme si to například na akciích a státních dluhopisech.

 

Když vypukne na burze panika, část investorů akcie prodá a uteče do bezpečí dluhopisů, což vytlačí jejich ceny nahoru. Jiný příklad – akcie potravinářských firem se řídí odlišnými trendy než akcie tesařů ropy. Když udeří recese a přestane se dařit tesařům a akcie ropy budou klesat, tak oproti tomu jíst se musí pořád. Diverzifikace omezuje kolísání hodnoty portfolia – nezanedbatelná část kolísání se „vyruší“.

 

A konečně za třetí, fondy dosahují úspor z rozsahu. Jednoduše řečeno při investování narazíte na makléřské poplatky a velký objem majetku pod správou umožňuje fondům investovat efektivněji než drobnému investorovi. Například za jeden pokyn k nákupu u makléřské společnosti se obvykle platí 10 dolarů, na poplatky by tedy padla velká část vaší investice.

 

JÍT DO NEZNÁMA JE LEPŠÍ NEŽ ZŮSTAT TAM, KDE NIC NENÍ.

 

Otevřený podílový fond

 

Pokud vás předchozí informace přesvědčily, že investovat prostřednictvím fondu má smysl, je načase se podívat, co je v nabídce. Nejrozšířenějším typem fondů na našem trhu a ve světě jsou otevřené podílové fondy. Do otevřeného fondu můžete kdykoliv vstoupit a zase z něj vystoupit. Výhodou je jednoznačně likvidita (jak rychle budete mít peníze na účtě ) – v případě potřeby budete mít peníze na účtu přibližně za týden od doručení žádosti do fondu.

 

Než cokoliv uzavřete, tak v dané společnosti anebo u investičního poradce si vyplňte investiční dotazník a podle něj si pak pohlídejte nastavení smlouvy. Pokud budete konzervativní investor anebo budete chtít investovat na krátkou dobu (1-5 let), tak vždy volte konzervativní strategii. V případě, že investice bude na časový horizont 10-15 let, tak by měla být strategie vyvážená a v případě investice nad 15 let může být strategie dynamická.

 

Vždy ale bude záležet, co vám vyjde v investičním dotazníku, který zohledňuje více parametrů než jen čas. A kde můžete s takovým investování začít? U Investiční společnosti Conseq produkt Horizont Invest a v investiční společnosti Pioneer Investments produkt Rentier Invest. A další investiční společnosti, které nabízí pravidelné investice jsou Investiční společnost České spořitelny, Investiční společnost AXA a ČP Invest.

Pokud chcete poradit s tím kam investovat, jak a kterou společnost zvolit, tak stačí, když vyplníte objednávku formulář zde >>

A co vy? Máte zkušenosti s investováním? Podělte se o své zkušenosti. A jestli vám v hlavě vrtá nějaký dotaz k tématu investování, nenechávejte si ho pro sebe a pište do komentářů.