Jestli jste se někdy zajímali o koupi družstevního bytu, tak se vám asi teď honí hlavou, jestli je vůbec možné, aby koupě družstevního bytu vyšla levněji než koupě bytu v osobním vlastnictví. Do minulého týdne jsem si myslela, že to není možné, ale víte, co znamená myslet… Lepší je to spočítat.

 

V tomto článku vám prozradím, jak ušetřit zajímavé peníze u koupi družstevního bytu, než se do toho pustíme, tak vám hned v úvodu řeknu o co jde, abyste měli jasno, jestli zrovna tuhle informaci hledáte.

Minulý týden mě požádali klienti o pomoc s řešením financování koupě bytu, hlavně řešili jednu důležitou věc – koupit družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví. Bavíme se stále o tom stejném bytě. Měli totiž obrovskou výhodu, majitelé jim dali na výběr, ale museli se rozhodnout ze dne na den, protože úhrada členského podílu musela být do konce dubna zaplacena (26.4.2017 mi klienti zavolali a požádali mě o pomoc). Bylo potřeba to všechno pořádně spočítat a velmi rychle.

Díky důkladnému počítání možností, které najdete níže ve článku, jsme zjistili, že se více vyplatí koupit družstevní byt, když se udělá jeden zásadní krok. Klienti ušetřili minimálně 51 738 Kč. A přesně o tom, jak se nám to povedlo, je tento článek. Pokud máte spíše problém s tím, jak vůbec družstevní byt financovat, tak mi to prosím napište do komentářů. Když budu vědět, že je o takovou informaci zájem, tak vám velice brzy napíšu, jak na to.

A abychom měli jasno ještě v názvosloví, vím, že se odkupuje družstevní podíl a ne byt, ale mě se více líbí družstevní byt, tak v celém článku budu mluvit o družstevním bytě a vy budete vědět, co tím myslím. 🙂

Potřebujete vyřídit financování koupě nemovitosti?

Tak přesně pro vás mám dobrou zprávu.

Ráda vám pomůžu naplánovat a vyřídit celé financování, abyste co nejdříve mohli bydlet ve svém. Klikněte na tlačítko „Chci více informací“ a pečlivě si přečtete, jak spolupráce se mnou probíhá. 

DRUŽSTEVNÍ BYT VS. BYT V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ

Projdu s vámi obě dvě možnosti, které klienti řešili a přidám i mou 3. možnost, kterou jsme nakonec zvolili. 

Jedna zajímavá informace: když kupujete družstevní podíl, tak neplatíte daň z nabytí nemovitých věcí. Super! Aspoň nějakou výhodu koupě družstevního bytu má.

 

1. MOŽNOST – koupě družstevního bytu

 

Kupní cena družstevního bytu je 1 700 000 Kč, neplatí se daň z nabytí nemovitosti.

Odkup podílu do osobního vlastnictví je okolo 40 000 Kč a je možný v prosinci 2017 a převod do osobního vlastnictví proběhne v březnu 2018, do té doby by klienti platili za tzv. předhypotéku (hypotéka bez zástavy nemovitosti na dobu max 2 let) 8 923 Kč měsíčně a to jsou pouze úroky!!

Koupě bytu do osobního vlastnictví by vyšla celkem na 1 829 230 Kč.

 

 

2. MOŽNOST – koupě bytu v osobním vlastnictví

 

Kupní cena bytu by se navýšila na 1 750 000 Kč a navíc by se platila daň, která je  4% z kupní ceny, v našem případě tedy 70 000 Kč. Výhodou by bylo, že klienti by měli rovnou hypoteční úvěr ve výši 1 575 000 Kč.

Koupě bytu by je celkem vyšla na 1 820 000 Kč.

A pak mě napadla ještě 3. možnost – kombinace obou předchozích a využít z každé možnosti jen to, co je v nich výhodné. 😉

Se slečnou Popelkou jsem se seznámila zhruba před pěti lety ve svém nejtěžším období a to když jsem se rozváděla. Velice mi pomohla s majetkovým vyrovnáním a pořízením vlastního bydlení. Od té doby se můžu na slečnu Vyklickou ve všem spolehnout. Ušetřila nám nemalé finance. Kdykoliv cokoliv potřebuji, tak vždy ochotně pomůže a poradí. Vždy je velmi milá a profesionální. Všem co potřebují poradit v oblasti financí paní Popelku velice doporučuji.

Petra Hurdálková

 

3. MOŽNOST – koupě družstevního bytu s okamžitým převodem do osobního vlastnictví

 

Kupní cena družstevního bytu bude 1 750 000 Kč a odkup do osobního vlastnictví za 40 000 Kč udělá prodávající. Výhodou je, že klienti neplatí daň z nabytí nemovitosti, protože nabudou družstevní podíl a měsíc až dva po tom, co koupí družstevní byt, se jim převede do osobního vlastnictví. 

Koupě bytu vyjde celkem na 1 768 262 Kč (úspora min. 51 738 Kč). Ještě si to shrneme:

Výhody:

– neplatí se daň z nabytí nemovitosti 70 000 Kč

– byt bude v osobním vlastnictví už v srpnu 2017 a tak bude řádný hypoteční úvěr

 

Nevýhody:

– na 2 měsíce se budou platit jen vysoké úroky (ale oproti první variantě jen 2 měsíce)

– trochu víc papírování

 

Plán: 

V květnu vyřídit financování a předhypotéka by se načerpala v červnu, takže se zaplatí 1 nebo maximálně 2 splátky úroků ve výši 9 131 Kč za měsíc. V srpnu se převede byt do osobního vlastnictví a začne se platit normální hypotéka.


A jak tyto informace můžete využít pro sebe?

Družstevní byty se většinou dlouho prodávají, majitelé mají problém s jejich prodejem, takže věřím, že s nimi bude možná domluva. Když narazíte na družstevní byt, který budete muset financovat úvěrem, tak se prvně zajímejte o to, kdy je možný odkup do osobního vlastnictví a jestli je možný v průběhu dvou let, tak máte vyhráno.

Poté zjistěte kolik je potřeba na vyplacení členského podílu, aby se byt mohl převést do osobního vlastnictví. A kdy je tento odkup možný (většinou to jde 2x do roka). Poté se s prodávajícím domluvte, že zaplatíte zálohu na koupi družstevního bytu, kterou použijí na vyplacení podílu. A než se byt převede do osobního vlastnictví, tak ho koupíte. Vše sepište smluvně a můžete se do toho pustit.

Ušetříte na tom, že nebudete platit daň z nabytí nemovitosti a také nebudete dlouho platit strašně drahou předhypotéku, tedy jen úroky bance.

Stáhněte si zdarma 18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknou.