Je pátek 7:10 a právě jsem měla sedět ve vlaku směrem do Třebíče, ale nakonec sedím v čekárně na Jihlavském nádraží. Můžu vám říct, že posezení tu není moc pohodlné. O dvě minuty mi ujel vlak, a tak mám teď 2 hodinky čas, než mi pojede další, takže vám jdu napsat článek o pracovní neschopnosti OSVČ.

Pokud jste OSVČ a váš příjem je závislý na vaší aktivní činnosti, tak jistě víte, že když budete v pracovní neschopnosti, tak váš příjem bude 0 Kč. A pokud nemáte pohotovostní rezervu minimálně na 1 rok, tak věnujte 3 minuty tomuto článku, protože se dozvíte o možnostech, jak mít příjem i v pracovní neschopnosti a jak snížit vaše výdaje o nějakou tu tisícovku.

 

 

PŘIHLÁŠENÍ K NEMOCENSKÉMU POJIŠTĚNÍ NA ČSSZ

 

Jednou z možností je přihlásit se k nemocenskému pojištění (dále NP) u České správy sociálního zabezpečení. Minimální platba na NP je 138 Kč měsíčně od ledna 2019. Maximální platba na NP je omezena vaším vyměřovacím základem z posledního přehledu. Výši platby NP, průměru z určeného (ročního) vyměřovacího základu a měsíčního základu NP OSVČ je možné si spočítat na kalkulačce, kterou najdete i s více informacemi zde >>

Příklady výpočtů dávek NP pro OSVČ zde >>

Není to moc přehledné, ale váš finanční poradce by se v tom měl vyznat, tak to dejte za úkol jemu nebo pokud si to z nějakého důvodu musíte řešit sami, tak zvolte cestu nejmenšího odporu a jednoduše si vše můžete zjistit po telefonu, stačí zavolat na příslušný úřad ČSSZ (kontakty zde) a podle vašeho rodného čísla vám vše dohledají, dopočítají a řeknou.

Chcete být zajištěni v případě pracovní neschopnosti a nemít strach, že nebudete mít na zaplacení účtů? 

Ráda vám pomůžu vše spočítat a zjistit, abyste co nejdříve měli jistotu, že máte dostatečné krytí pro sebe a svou rodinu. Klikněte na tlačítko „Přejít na kontakty“, vyplňte kontkttní formulář a ozvu se vám. 

Nicméně já osobně jsem této možnosti využila pouze skrz peněžitou pomoc v mateřství, protože v soukromém pojištění je s tímto velký problém (na tohle téma bude příští článek), ale pracovní neschopnost mám levněji a lépe pojištěnou v soukromém pojištění, více se dozvíte níže.

Pro přihlášení je potřeba vyplnit a odeslat formulář: Přihláška k dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ. Přejít na tiskopisy ČSSZ můžete zde >>>

Kalkulačka pro výpočet nemocenského při vzniku dočasné pracovní neschopnosti zde >>

SOUKROMÉ POJIŠTĚNÍ

Lépe mi vyšlo zabezpečení v soukromém pojištění, je to levnější a můžete se pojistit na vyšší částku, prostě je to více flexibilní. Máte na výběr různé možnosti připojištění pracovní neschopnosti. Většina pojišťoven nabízí pojištění pracovní neschopnosti od 15. dne nebo od 29. dne, jsou i pojišťovny, které nabízí pojištění pracovní neschopnosti od 1. dne, ale musíte být minimálně 60 dní v neschopnosti a pak vám ji proplatí zpětně od prvního dne.

UPOZORNĚNÍ: Dávejte si pozor ať v pojištění neplatíte za něco, co nakonec nedostanete. Většina pojišťoven vás přijme do pojištění, aniž by chtěla vidět vaše daňové přiznání, ale v případě plnění ho budou chtít, aby si zkontrolovali, jestli se nechcete díky pojištění obohatit. Pokud nebudete mít v daňovém přiznání příjem, který je adekvátní pro pojistné plnění (a většina podnikatelů nemá), tak vám může pojišťovna snížit plnění. Zkusím to ještě zjednodušit příkladem.

Příklad: V pojištění si nastavíte denní dávku pracovní neschopnosti na 1000 Kč za den, tj. 30 000 Kč za měsíc, než vám pojišťovna zaplatí pojistné plnění, tak s velkou pravděpodobností po vás bude chtít vaše daňové přiznání. Z daňového přiznání pojišťovně vyjde, že váš příjem je 15 000 Kč měsíčně. V takovém případě vám bude pojistné plnění krátit! A zbytečně jste platili nemalé měsíční pojistné za vysoké pojistné krytí.

Proto si při uzavření pojištění ověřte přes vašeho finančního poradce nebo pojišťovacího zástupce na jaké denní plnění máte vůbec nárok. Dejte mu vaše poslední daňové přiznání a ať vám potvrzení sežene od pojišťovny emailem a dá vám kopii emailu jako přílohu k pojistné smlouvě.

ZATRACENĚ DOBRÁ RADA: Připojištění pracovní neschopnosti si můžete pojistit v soukromém pojištění z důvodu úrazu, nemoci nebo obojí. Doporučuji pojistit obě tyto varianty.

 

 

JAKÉ VÝDAJE NEMUSÍTE PŘI PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI PLATIT? 

 

Víte, že nemusíte v případě pracovní neschopnosti odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění? To je co? Opravdu nemusíte, stačí jim zanést potvrzení o pracovní neschopnosti. Jelikož se zálohy platí zpětně, tak až budete celý měsíc v pracovní neschopnosti, tak za něj a následující celé měsíce nemusíte odvádět zálohy a nebudou vám naskakovat žádné penále. Od kdy nebudete muset platit se raději přesně poptejte až jim budete nahlašovat pracovní neschopnost.

UPOZORNĚNÍ: Celková výše za sociální a zdravotní za daný rok se stanovuje od vašeho příjmu, takže i když nebudete platit zálohy, tak se může stát, že až odevzdáte daně, tak budete hodně doplácet. Většinou se to vyplatí lidem, kteří odvádí minimální zálohy. Nicméně pokud budete v dlouhodobé pracovní neschopnosti, tak je i velká pravděpodobnost, že se váš příjem sníží.

A to je dnes vše, co pro vás mám. Líbil se vám článek? Pomohl vám? Dozvěděli jste se nové informace? Nebo potřebujete ještě nějaké informace doplnit? Napište mi do komentářů pod článkem. Nebo pokud nemáte čas nebo se vám to prostě nechce řešit, tak stačí, když vyplníte kontaktní formulář zde a se vším vám pomůžu, ať to máte bez starostí. 🙂