Když se vám narodí miminko, tak první kdo vám gratuluje je většinou otravný pojišťovák, kterého byste se nejraději zbavili. Ze zkušenosti vím, že většinou se vám snaží narvat tu nejdražší pojistku, co jde. Často se potkávám s pojistkami pro děti, které jsou zbytečně předražené a ani v nich není to, co je pro dítě opravdu důležité.

Než se pustím do toho, jak by pojištění pro děti mělo být nastavené a za kolik, tak vám musím říct, co je pro děti mnohem důležitější a to je: dobře pojištěný rodič. Spousta rodičů si to bohužel neuvědomuje, ale základ pojištění je nahradit finanční škodu v případě, že nemůžou v důsledku úrazu a hlavně nemoci pracovat.

Moje první rada zní: zkontrolujte si prvně jestli máte dobře nastavené vaše životní pojištění, abyste se jako rodiče dokázali v jakékoliv životní situaci postarat o vaše dítě. Pokud si nejste jisti, co přesně máte v pojištění mít, tak si přečtěte si článek: Co nesmí chybět v pojištění? Aneb tajemství životního pojištění a hned budete mít jasno.

Ano, zkontrolujte si teď hned vaše pojištění a až potom pokračujte dále ve čtení, článek vám nikam neuteče. 🙂

Platíte dětem nějaké pojištění? Nechte si je zkontrolovat, stačí vyplnit kontaktní formulář a poté se domluvíme.

 

Na co děti určitě pojistit?

 

U dětí jsou nejdůležitější 2 připojištění:

  1. Trvalé následky úrazu (ideálně na 1 000 000 Kč s progresí)
  2. Závažné onemocnění (min. 200 000 Kč, ideálně 500.000 Kč)

Pokud máte v pojištění pro děti hlavně tyhle 2 připojištění a můžete si ještě připlatit, můžete přidat i denní plnění úrazu a hospitalizace. Částku tohoto plnění spočítáte velice jednoduše.

Pokud je žena ještě na mateřské, tak bohatě stačí 200 Kč za den (klidně i 100 Kč), jen jako tzv. “bolestné”, ale pokud už oba rodiče chodí do práce a v případě úrazu nebo hospitalizace dítěte by s ním musel být jeden z rodičů, tak vezměte výši jeho platu, vydělte ji dvěma a ušlou polovinu platu by vám mělo denní plnění nahradit.

Například: Dítě si zlomí nohu a žena s ním zůstane doma, léčení je na 1 a půl měsíce. Žena má příjem ve výši 15 000 Kč, přijde tedy o 7 500 Kč měsíčně, tj. 250 Kč za den.

 

Kolik platit za pojištění dětí?

 

Nemusíte platit závratnou sumu, pojištění dětí se pohybuje v rozmezí 200 – 350 Kč za dítě. Pokud platíte více, tak zkuste přehodnotit úpravu pojistky a ušetřené peníze raději dětem spořte (ne v pojištění, ale v produktech k tomu určených, více ve článku: Srovnání spoření pro děti aneb kde je nejvýhodnější spořit.)

Často jde děti přidat do vašeho aktuálního životního pojištění a nemusíte uzavírat další, nicméně prvně si to nechte spočítat a připravit návrh, abyste měli jistotu, na kolik to vychází a co je i v rámci ceny zajímavější.  

 

Získejte pojištění, které potřebujte. Pro každého, kdo má plné zuby neustálého rušení a předělávání pojistných smluv a nechce zbytečně přicházet o peníze.

A ještě pár rad na závěr:

1. Pojistěte hlavně sebe, nejdůležitější pro dítě je, aby mu rodiče byli schopni poskytnout zázemí.

2. Pojištění není spoření. V praxi vám možná poradci tvrdili něco jiného, protože za pojištění, za drahé pojištění je vyšší provize, než za levné pojištění a spoření k tomu zvlášť. A pokud to netvrdili vám, tak vašim známým a přátelům, proto to dnes berete jako samozřejmost, dnes vám radím, abyste tyto dvě věci nemíchali dohromady, zbytečně vás to bude stát víc, než byste asi chtěli.

3. Při uzavírání smlouvy si dejte pozor, aby děti byli pojištěné opravdu za dětské ceny. U některých pojišťoven už děti od 15 nebo 18 let pojišťujete za dospělé ceny, které jsou dražší. Například Uniqa pojišťovna umí pojistit i dvacetileté díte za dětské ceny, podmínkou je, že ještě studuje.

Poznámka autorky: „Protože skoro nikdo ve skutečnosti neví jestli má investiční životní pojištění, kapitálové, úrazové nebo rizikové, tak proto berte, že když píšu o životním pojištění, myslím tím jedno se zmíněných. Zaprvé: nechtěla jsem vám článek zbytečně komplikovat a motat vám hlavu a zadruhé: popravdě na tom až tolik nesejde.“