Pustili jste se do výstavby domu svépomocí a nakonec jste nedodrželi rozpočet a teď už máte hypotéku vyčerpanou a chybí vám peníze? Už vám zbývá jen fasáda a venkovní úpravy? Anebo se jen chcete takové situaci vyhnout? Jak správně učit výši hypotéky, abyste měli dost financí, ale zase abyste si nepůjčili zbytečně moc? Mám pro vás velice jednoduché řešení, pojďme se na to podívat. 🙂

Jak správně určit výši hypotéky, když si nechci zbytečně moc půjčit?

Slyšeli jste někdy o tom, že v případě výstavby rodinného domu nemusíte hypotéku dočerpat? Až 20% z výše hypotečního úvěru nemusíte dočerpat a to bez jakýchkoliv sankcí a pokut. Hlavně nezaplatíte ani o korunu navíc! Hypoteční úvěr NEČERPÁTE najednou (výjmkou může být když zastavíte nemovitost), ale po částech podle aktuální hodnoty zastavované nemovitosti (u některých bank i 500 000 Kč více) a v tento moment splácíte pouze úroky z vyčerpané části hypotečního úvěru.

Až všechny peníze použijete do výstavby domu, tak přijde z banky odhadce, zkontroluje, co jste udělali, napíše o tom zprávu do banky a poté vám banka uvolní další část peněz z hypotečního úvěru. Na toto téma jsem napsala článek Stavba domu nebo rekonstrukce BEZ FAKTUR, který vám doporučuji si přečíst, stačí kliknout zde >>

Až máte domeček hotový, tak ukončíte čerpání hypotečního úvěru. Banka vám přepočítá výši měsíční splátky podle výše vyčerpané hypotéky. Pokud jste nedočerpali jakoukoliv výši do 20% z výše hypotečního úvěru, tak neplatíte žádné sankce a pokuty. Při podpisu hypoteční smluvy si tohle pohlídejte, že máte ujednáno ve smlouvě.

PŘÍKLAD:

Máme rozpočet na výstavbu rodinného domu ve výši 1 900 000 Kč

Novákovi budou stavět většinu domu svépomocí, ale jelikož si nejsou s rozpočtem úplně jistí, tak chtějí využít možnosti navýšit si hypoteční úvěr a kdyžtak jej bezplatně nedočerpat. Hypotéku si navýší rovnou o 20%, tedy na 2 280 000 Kč a pustili se do výstavby. V průběhu stavby přibyly položky, se kterými se původně v rozpočtu nepočítalo a za střechu nakonec zaplatili mnohem více, než jim bylo slíbeno.

Novákovi nakonec načerpali z hypotečního úvěru 2 200 000 Kč, aby měli dům úplně hotový. Více peněz už nebudou potřebovat a tak ukončili čerpání. Banka jim připravila dodatek ke smlouvě o hypotečním úvěru, kde přepočítala výši měsíční splátky na vyčerpanou výši hypotečního úvěru 2 200 000 Kč.

Portrait Of Happy Young Couple Sitting On Floor Looking Up While Dreaming Their New Home And Furnishing

Jde vymyslet ledasco, jen je potřeba se nad tím chvíli zamyslet a hlavně ZNÁT VŠECHNY MOŽNOSTI, které jsou u nás na finančním trhu dostupné. Vyřízení hypotéky ve váš prospěch není sranda, je to složitý proces a na konci je jen jeden vítěz, ten kdo věděl víc a měl k rozhodování dostatek informací a to jste buď vy nebo banka…

Potřebuji pomoci s hypotékou

Kontaktní formulář

Jak mou práci hodnotí klienti?

Milá slečno Vyklická :)) Velice rádi bychom Vám s manželem chtěli poděkovat za to, že jste nám pomohla uskutečnit náš velký životní sen... A to, bydlet, pro nás v nejkrásnějším domě - ve srubu. Nebýt Vás, nikdy bychom toho nedosáhli. S Vaším milým a nuvěřitelně flexibilním přístupem, šlo všechno jako po másle. Nevíme, jak dostatečně nejlépe Vám poděkovat. Neskutečně moc se těšíme, až si v našem srubu zapálíme v krbu a budeme si vychutnávat tu vůni a hlavně si užívat toho krásného pocitu, že jsme doma ve svém... A to díky Vám ? Děkujeme a až bude hotovo, rádi Vas u nás přivítáme, třeba na kafe ? Je vidět, že Vás práce hodně baví a že jste ochotná pro klienty udělat maximum. Ať jich máte co nejvíce, a spokojených, tak jako jsme byli my.

Gebauerovi

Další reference si můžete přečíst zde >>

Už mám hypotéku vyčerpanou a chybí mi peníze

A co teď? Ještě nebydlíte ve svém, splácíte hypotéku, všechny úspory jste použili do výstavby rodinného domu a teď ho nemáte z čeho dokončit. Pokud jste se ocitli v takovéto situaci, tak máte podle mě pouze 3 možnosti:

  1. „doplácat“ dům nahrubo z měsíčních výplat – tohle je asi nejhorší varianta, protože vás to měsíčně bude nakonec stát více než kdybyste využili jednu z následujících možností. A navíc to bude trvat hrozně dlouho.
  2. zkusit navýšit stávající hypoteční úvěr – zajděte si do banky, kde máte hypoteční úvěr a zkuste se zeptat na podmínky navýšení vašeho stávajícího hypotečního úvěru mimo fixaci. Některé banky vám dokážou nabídnout velice zajímavé podmínky. Velký vliv na to bude mít o kolik budete chtít hypoteční úvěr navýšit, většinou lze navýšit stávající hypoteční úvěr minimálně o 300 000 Kč, záleží na bankovním ústavu.
  3. dokončení stavby dofinancovat jiným úvěrem – zde doporučuji úvěr ze stavebního spoření, protože ve fixaci můžete zkusit tento úvěr sloučit s vaší hypotékou. Nejvýhodněji vychází úvěr od Buřinky, protože nemusíte mít vůbec založené stavební spoření dopředu, to vám založí až při schválení úvěru a hlavně rovnou od začátku splácíte i dluh, nemáte žádný překlenovací úvěr. Nevýhodou může být dokládání faktur a účtenek, zkuste se zeptat, jestli vám uznají i faktury, které už máte.

Různé možnosti řešení hypotéky, kam přesně jít jsem v různých životních situacích, včetně výběru té správné banky, jsem dostala do jediného eBooku Jak úspěšně zvládnout své finance, stačí kliknout zde >>

jaroslava-vyklicka-hypoteka-hypotecni-uver-nedocerpani-hypoteky-financ-financni-poradce-financni-poradenstvi

Jaké máte zkušenosti vy? Řešíte hypotéku a sekli jste se v nějaké části a nevíte si rady? Máte ještě nějaké otázky, které vás ohledně hypotéky zajímají? Neváhejte a využijte možnosti komentářů níže po článkem. Napište mi tam svoji otázku a ráda vám s tím pomůžu. Věřím, že nebudete jediní, koho to zajímá, tak se nebojte a ptejte se. 🙂

Jarka Popelka

Finance se staly mou vášní až posedlostí. Vyřizování hypotečních úvěrů je mým koníčkem, prostě to mám ráda a baví mě to. Podnikání v oboru financí jsem si začala ještě více užívat (překvapilo mě, že to ještě jde), když jsem se naučila i online marketing a začala jsem sdílet své znalosti a zkušenosti s lidmi a také s finančními poradci.