Pokud máte hotovou hypotéku, tak vás určitě bude zajímat, jak probíhá takové čerpání hypotéky, abyste mohli začít stavět. Kolik peněz vám banka uvolní na první čerpání hypotéky? A kolik na další čerpání? Co je potřeba dodržet? To vše se právě teď dozvíte.

 

PRVNÍ ČERPÁNÍ HYPOTÉKY

Abyste mohli vůbec začít čerpat hypoteční úvěr, tak musíte splnit podmínky čerpání, které najdete v úvěrové smlouvě. Zpravidla to je podat zástavní smlouvu na katastr nemovitostí a vrátit do banky orazítkovaný návrh na vklad, stavební povolení a další podmínky jsou velice individuální.

TIP: Hypoteční úvěr můžete vyřídit i bez stavebního povolení, stačí mít pouze základní projektovou dokumentaci. Výhodou je, že už budete mít jisté podmínky hypotečního úvěru. Stavební povolení pak budete mít jako podmínku čerpání hypotéky.

Po splnění podmínek čerpání vám banka uvolní část hypotéky na váš běžný účet. A kolik to bude? Vždy podle tržní hodnoty zástavy, kterou stanovil odhadce v odhadu. Jsou banky, které vám poskytnou 100% z této hodnoty, ale jsou také banky, které vám uvolní procenta podle nastavení hypotéky (70%, 80% nebo 90%) z tržní hodnoty.

Také jsou banky, které vám poskytnou dokonce půl milionu navíc. Hodně se to vyplatí, pokud máte koupený pozemek od obce za nízkou cenu, to byste mohli hypotéku čerpat věčně. Tuto výjimku poskytuje ČS, Hypoteční Banka, ČSOB a UnicreditBank. V těchto bankách dostanete 500.000 Kč navíc, nad tržní hodnotu vaší zástavy.

 

 

 

 

DRUHÉ ČERPÁNÍ A KAŽDÉ DALŠÍ

Druhé čerpání hypotéky a každé další banka uvolní na základě protokolu o stavu stavby, který vždy dělá odhadce, který vám odhadoval dům. Poplatek se pohybuje 1.000 – 1.500 Kč. Odhadce přijede zkontrolovat skutečný stav, NE FAKTURY.

TIP: Odhadce si objednejte, až máte co nejvíce věcí přímo na nemovitosti. Pokud budete mít nové okna opřená o stěnu, tak vám o ně nezvedne hodnotu nemovitosti. Potom se vám zbytečně protáhne čerpání hypotéky a také vás to bude stát víc peněz na poplatcích bance.

Máte ještě nějké otázky ohledně čerpání hypotéky? Napište mi je do je komentářů a podíváme se na to společně. 😉 

A ještě něco pro vás mám:

Stáhněte si zdarma 18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknou.