Pokud máte hotovou hypotéku, tak vás určitě bude zajímat, jak probíhá takové čerpání hypotéky, abyste mohli začít stavět. Kolik peněz vám banka uvolní na první čerpání hypotéky? A kolik na další čerpání? Co je potřeba dodržet? To vše se právě teď dozvíte.

PRVNÍ ČERPÁNÍ HYPOTÉKY

Abyste mohli vůbec začít čerpat hypoteční úvěr, tak musíte splnit podmínky čerpání, které najdete v úvěrové smlouvě. Zpravidla to je podat zástavní smlouvu na katastrálním úřadě a vrátit do banky orazítkovaný návrh na vklad, stavební povolení a další podmínky jsou individuální.

TIP: Hypoteční úvěr můžete vyřídit i bez stavebního povolení, stačí mít pouze základní projektovou dokumentaci. Výhodou je, že už budete mít jisté podmínky hypotečního úvěru. Stavební povolení pak budete mít jako podmínku čerpání hypotéky.

Po splnění podmínek čerpání vám banka uvolní část hypotéky na váš běžný účet. A kolik to bude? Vždy podle tržní hodnoty zástavy, kterou stanovil odhadce v odhadu. Jsou banky, které vám dají 100% z této hodnoty, ale jsou také banky, které vám uvolní procenta podle nastavení hypotéky (70%, 80% nebo 90%) z tržní hodnoty.

Pokud máte koupený pozemek od obce za nízkou cenu, tak byste hypotéku mohli čerpat věčně, naštěstí se dá čerpání hypotéky nastavit i zajímavěji. Výjimkou může být hypotéka na výstavbu u Hypoteční Banky, ČSOB a UnicreditBank. V těchto bankách dostanete 500.000 Kč navíc, nad tržní hodnotu vaší zástavy.

 

 

 

DRUHÉ ČERPÁNÍ A KAŽDÉ DALŠÍ

Druhé čerpání hypotéky a každé další banka uvolní na základě protokolu o stavu stavby, který vždy dělá odhadce, který vám odhadoval dům. Poplatek se pohybuje 1.000 – 1.500 Kč. Odhadce přijede zkontrolovat skutečný stav, NE FAKTURY.

TIP: Odhadce si objednejte, až máte co nejvíce věcí přímo na nemovitosti. Pokud budete mít nové okna opřená o stěnu, tak vám o ně nezvedne hodnotu nemovitosti. Potom se vám zbytečně protáhne čerpání hypotéky a také vás to bude stát víc peněz na poplatcích bance.

Máte ještě nějké otázky ohledně čerpání hypotéky? Napište mi je do je komentářů a podíváme se na to společně. 😉 

A ještě něco pro vás mám:

Stáhněte si eBook ZDARMA a odhalte moje nejlepší zkušenosti a obchodní tajemství v oblasti hypotečních úvěrů. 

18 zatraceně dobrých rad o hypotékách, které vám v bankách neřeknouJarka Popelka

Finance se staly mou vášní až posedlostí. Vyřizování hypotečních úvěrů je mým koníčkem, prostě to mám ráda a baví mě to. Podnikání v oboru financí jsem si začala ještě více užívat (překvapilo mě, že to ještě jde), když jsem se naučila i online marketing a začala jsem sdílet své znalosti a zkušenosti s lidmi a také s finančními poradci.