A zase to životní pojištění. Já vím, sdílím ho s vámi často, ale je to proto, že životko má tolik z vás naprosto špatně nastavené. Beru proto jako svou osobní misi vás v tomto směru vzdělávat, informovat a napravit to.
V dnešním článku s vámi sdílím příběhy čtyř mých klientů, se kterými jsem řešila jejich životní pojištění. Určitě čtěte až do konce, ať víte, na co si dát pozor ve vaší smlouvě.
📌Raději se podíváte na video? Pak tento článek můžete vidět na mém YouTube kanálu zde. Když už tam budete, nezapomeňte dát odběr, abyste nepřišli o další vzdělávací videa o osobních financích, investicích, hypotékách, životním pojištění a dalších finančních produktech.
A teď už se pojďme do tohoto tématu pustit.
Příběh č. 1: Nová smlouva nebo stačí aktualizace?
Když se rozhodnete pro kontrolu nebo úpravu životního pojištění, běžná praxe je taková, že 99 % poradců vás nacpe do změny pojištění a uzavření nové smlouvy, aby si vydělali o pár tisíc víc na provizi.
Na co už ale neupozorní, je, že změnou vám běží nová čekací doba třeba na závažná onemocnění, takže kdyby se vám objevila nemoc těsně po změně pojištění (do 2 až 3 měsíců), z pojištění nedostanete ani korunu!
Jak to dělám já? Vždy s vámi nasdílím, jak by vypadala změna pojistky vaší současné smlouvy na parametry, které potřebujete, a dám vám k tomu 2-3 konkurenční produkty, abyste si porovnali, jestli se vám to vyplatí. Dáme si příklad.
Tady jsem např. klientce doporučila změnu v jejím stávajícím pojištění (ano, mohla jsem jí nacpat Generali a vydělat si jednou tolik, ale nebyl k tomu jediný rozumný důvod, který by byl pro klientku dobrý).
Klientka se nakonec rozhodla přidat do pojištění také denní plnění úrazu, pojistka se jí navýšila na 938 Kč měsíčně, já si vydělala dost, ona má smysluplné pojištění a je tak spokojená, že přemýšlí o kontrole pojištění i její přítel. Takže se to vyplatilo všem.
Moje doporučení pro vás:
Při změně životního pojištění si nechte vždy udělat výpočet i pro vaši stávající smlouvu. 90 % smluv, které jsou mladší 10 let, stačí podle mých zkušeností pořešit právě jen úpravou stávající smlouvy. Než půjdete do nové smlouvy, vždy si nechte dobře vysvětlit, proč je to nevyhnutelné a jestli to opravdu dává smysl.
Příběh č. 2: Trik s délkou připojištění vás může vyjít draho
Nenechte se nachytat tímto fíglem některých finančních poradců! Raději si své životní pojištění zkontrolujte, jako to udělala jedna má klientka po přečtení mého článku 3 nejčastější chyby v životním pojištění, ať třeba neplatíte pojištění zbytečně.
Co se stalo?
Klientka si sjednala životní smlouvu do svých 65 let, ale připojištění jí končí už letos! Tento trik finančních poradců vám sníží sice platby za pojistku, ale na úkor toho, co a po jakou dobu pojistka kryje.
Co jsme změnily?
Klientce jsem smlouvu přepočítala a našla vhodnější řešení, které kryje to, co klientka skutečně potřebuje, a zároveň ještě ušetří 1 200 Kč ročně! Smlouvu má nyní postavenou smluplněji, nevyprší jí za 5 minut 12.
Pokud netušíte, jestli máte životní pojistku nastavenou správně, jsme tady s mým týmem pro vás. ZDARMA vám ji překontrolujeme a navrhneme výhodnější řešení. Stačí vyplnit dotazník na tomto odkazu a pustíme se do toho.
Příběh č. 3: Denní plnění úrazu není to samé jako denní plnění pracovní neschopnosti
Platíte si v pojistce denní plnění úrazu? Pak zbystřete, protože tuto položku vám nedoporučuju.
Pokud už se rozhodnete pro denní plnění, tak rozhodně ne úrazu, ale pracovní neschopnosti. A tady je proč: Pojišťovna má tabulkově dané na všechny úrazy, jak dlouho je bude vyplácet, u pracovní neschopnosti to záleží jen na době, po kterou nejste schopni pracovat.
Dáme si příklad na zlomené ruce, abyste chápali, o čem mluvím.
U zlomené ruky vám bude pojišťovna vyplácet předem daný počet dní (například ČSOB pojišťovna 42-84 dní podle závažnosti zlomeniny).
U pracovní neschopnosti vám bude denní plnění poskytovat klidně půl roku, protože nebudete moci celou dobu pracovat (samozřejmě opět záleží na druhu vaší práce a tom, co stanoví váš lékař). Navíc denní plnění pracovní neschopnosti platí jak pro úraz, tak pro nemoc.
A ještě jeden příklad z praxe:
Moje klientka měla pojištěné jak plnění úrazu, tak pracovní neschopnosti. Za úraz nedostala od pojišťovny vůbec nic, protože úraz nebyl dle tabulek pojišťovny, ale na pracovní neschopnosti jí uznali téměř 90 000 Kč!
A to už za zvážení stojí, co myslíte? Nezapomeňte, že pojistku si děláte kvůli dlouhodobým finančním výpadkům a pracovní neschopnost k tomu zkrátka patří.
Pokud vám v rozpočtu zbyde prostor na denní plnění úrazu, samozřejmě si ho můžete přidat, ale nikdy ne na úkor pracovní neschopnosti.
Příběh č. 4: Drahá pojistka nemusí být nejlepší
A ještě čtvrtý příklad k tématu životního pojištění. Pokud jste taky maminka na rodičovské dovolené, nebo vaše manželka či partnerka je, určitě si tento příklad přečtěte.
Přišla za mnou klientka, abych jí zkontrolovala životní pojištění. Jak ode mě víte, vaše pojistka by měla krýt vaši aktuální životní situaci. A u této maminky na rodičovské jsme zjistily, že za smysluplné pojištění nemusí platit moc velké peníze, v tomto případě max. 500 Kč měsíčně, a přitom bude pojistka obsahovat vše potřebné. Tady je výsledek.
Za mě fakt super. Pokud chcete také zkontrolovat svou smlouvu, rádi vám s tím zdarma pomůžeme. Vyplňte dotazník zde a mějte zase o něco lehčí spánek.
Chystáte se na změny v životní pojistce? Vyplňte dotazník na tomto odkazu, ráda se vám na ni podívám, navrhu změny pro vaši stávající pojistku a dám vám konkurenční produkty pro srovnání. A v případě, že vám doporučím založení nové smlouvy, vysvětlím vám přesně, proč je to to nejlepší řešení pro vás.
A tohle už je pro dnešek všechno. Pevně věřím, že vám článek pomohl, abyste měli jasno v tom, na co si dát pozor při uzavírání nebo aktualizaci svého životního pojištění a snížili tak riziko neplnění.
Děkuji, že jste tu dnes byli se mnou. Pokud vás téma životního pojištění zajímá, určitě doporučuji mrknout ještě na video, kde mluvím o tom, kdy se vám životní pojištění vyplatí nebo další video, kde řeším, jak správně pojistit děti. Mějte se zatraceně dobře a budu se na vás těšit zase u příštího článku!