Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-si-naplanovat-rok-2024

Cíle a plány 2024: Tipy, jak udělat z tohoto roku ten nejlepší

V dnešním článku se s vámi podělím o své plány a cíle pro rok 2024. Myslím si, že poprvé v životě jsem věnovala plánování tolik času, kolik si tato činnost opravdu zaslouží.

A pokud vám plánování nikdy moc nešlo, nevěděli jste, kde začít, anebo jak ho uchopit, čtěte tento článek až do konce. Věřím, že vám bude inspirací nebo minimálně motivací. A také se můžete těšit na odhalení mých konkrétních cílů a plánů.

 

📌Máte raději video? V tom případě se podívejte na moje druhé osobnější video zde. Nezapomeňte dát odběr mého YouTube kanálu, abyste nepřišli o další vzdělávací videa, která pro vás s láskou chystám každý týden a ve kterých vám ukazuji všechny plusy i mínusy světa osobních financích, hypotečních úvěrů a investování.

 

Plánování roku 2024 začíná ohlédnutím za 2023

Pojďme se do toho rovnou pustit.

 

Můj plán pro rok 2024 začal ohlédnutím za minulým rokem. To byl klíčový krok, protože jsem si potřebovala v první řadě připomenout jak své výhry, to, co mi šlo, co se mi povedlo, tak i prohry, to, kde jsem chybovala, to, kde jsem se necítila úplně dobře, abych letošní rok dokázala naplánovat lépe. Detaily jsem s vámi sdílela v článku o zhodnocení roku 2023.

 

Doporučuji vám podívat se na něj, toto sdílení mně samotné hodně otevřelo oči. Velkým pomocníkem pro takové zhodnocení loňského roku pro mě byl nejenom diář, ale také zápisník úspěchů, který znám od Markéty Baginské.

 

První polovinu roku jsem si zapisovala na denní bázi a můžu vám říct, že tenhle deník je opravdu skvěle sestavený.

 

Podíváme se například na čtvrtek 11.5.2023: Dnes pracuji na tomto cíli, což pro mě vždycky bylo hrozně zásadní, abych si hned ráno ujasnila, co je ta moje priorita, na čem chci ten den pracovat a co kdyby se neudělalo, tak je pro mě jako neefektivní den, jakože je něco špatně. Konkrétně tady mám malý produkt. Pak smysl a motivace, postup, soustředění. Tyto klíčové otázky mi hodně pomáhaly v rámci plánování dne. 

 

Pokud chcete svůj osobní produktivní plánovač, doporučuji tento. Mně hodně pomohl a jeden z cílů pro letošní rok vám prozradím už teď: Rozhodně chci pokračovat v tomto zápisníku, protože v druhé polovině roku už jsem ty záznamy nevedla, přestože jsem si druhý zápisník pořídila, a dost mi chyběly. 

 

Nové pracovní pozice 

 

A hned v úvodu vám prozradím i druhý cíl, který je pro mě teď v podstatě asi nejdůležitější, a to je obsazení pracovních pozic v týmu Zatraceně dobrých rad.

Jsem si stoprocentně jistá, že pro letošní rok budu potřebovat tři nové specialisty na životní pojištění, jednoho investičního poradce a někoho na pozici vedoucí nabídek. Byla bych velice ráda hlavně za obsazení pozice na životní pojištění

 

V minulosti jsem totiž měla strach delegovat, bála jsem se, že kvalita služeb, které poskytuji, nebude na takové úrovni. A proto bych chtěla mít ještě jednoho člověka, který mi bude s tímto pomáhat a bude hlídat kvalitu služeb, které poskytuji nebo zastřešuji.

 

Dále, koho rádi přivítáme v Zatraceně dobrých radách, je marketingová podpora. Právě zařizuji a finálně se domlouvám s content creatorem, takže grafiku na sociální sítě budu mít zabezpečenou. Pro představu jeden karuselový příspěvek mi zabere minimálně půl hodiny, a já tento čas potřebuji věnovat něčemu jinému.

 

Ale teď, kdo je stěžejní pro růst naší firmy a pro uvolnění mých rukou, je pojišťovací specialista. Konkrétně se jedná o životní pojištění, protože na neživotní pojištění máme aktuálně tři nové specialisty, takže si myslím, že v této oblasti jsme vykrytí.

Pokud tedy už dnes pracujete ve financích nebo přímo v pojišťovně a nejste tam spokojeni nebo se vám nedostává podpory a rozvoje, které byste potřebovali, případně nesouhlasíte s postupem práce, který tam vedou, zašlete mi váš životopis na e-mail jarka@zatracenedobrerady.cz.

Ještě jednou, abyste to měli na jednom místě. Poptávám: 

 • tři specialisty na životní pojištění,
 • jednoho investičního poradce,
 • někoho na pozici vedoucí nabídek, 
 • někoho na pozici marketingová podpora.

 

No a teď opustíme na chvilku moje cíle, jenom připomínám, že v závěru článku s vámi budu sdílet mé hlavní cíle a to jak osobní, finanční, tak i firemní, a vrátíme se k zápisníku úspěchů.

Díky tomuto zápisníku jsem objevila kruh života, který se nazývá také kolo životní rovnováhy.

Zdroj: www.pronaladu.cz/nejkratsi-test-kolo-zivota/#google_vignette

Já jsem si díky tomuto kruhu života uvědomila, že jsem strádala v rámci své osobní psychické pohody, v rámci rodiny a úplně nejvíc u dětí. Teď vám vysvětlím, jak s tímto kruhem života pracovat, protože kdo si nechce koupit zápisník úspěchů, může si to vygooglit.

 

Nakreslete si kruh. Ještě předtím, než ho rozdělíte na díly, si ujasněte, které části života jsou pro vás nejdůležitější. Pak ho rozdělte minimálně na šest, maximálně na dvanáct částí.

 

Dám vám pár příkladů, jaké části tam mohou být. Například část rodina, pro někoho jsou důležitější vztahy, partner, děti, kontakty, sociální status, vzdělávání, čtení, koníčky, sport, osobní rozvoj, duševní pohoda, kariéra, podnikání nebo profesní rozvoj.

 

Tohle byly příklady a vy se teď zamyslete nad tím, co je pro vás důležité. Pro mě to třeba byla zmíněná osobní pohoda, pohyb, četba, rodina, děti, manžel, volný čas, finance a podnikání. To byly moje nejvíce stěžejní části v rámci kruhu.

 

Ten kruh si potom rozdělíte na počet dílů podle toho, kolik jste si vyjmenovali segmentů nebo kategorií. Jakmile si to rozdělíte, uprostřed je nula. Čím více ke kraji jdete, tím je větší číslo. Je to od nuly po deset. A desítka znamená, že tam se cítíte nejlépe.

Dáme si příklad na financích. Pokud cítíte, že vyděláváte dost, že jste maximálně spokojeni a finance vás vůbec netíží, dejte deset. Pokud naopak máte s financemi problém, potom pocitově určíte, jestli jste na trojce nebo na třeba pětce.

 

Jakmile budete mít u všech těchto segmentů určené své číslo, podle svých emocí, podle toho, jak to cítíte, potom vám vznikne kruh. Cílem je, abyste kruh propojovali a aby se kolo točilo. Takže tam, kde máte zuby, tam, kde máte nižší hodnocení, na tyto části se v následujícím měsíci, kvartálu, roce zaměřte. Záleží, kolik vám to dá práce.

 

Já jsem si například části, na které se zaměřím, stanovila na následující půlrok, protože vím, že není v mých časových možnostech to stihnout dřív a za dalších šest měsíců si budu tyto části aktualizovat, abych věděla, jestli směřuji správným směrem.

 

A po stanovení vašeho kruhu rovnováhy, následuje několik stěžejních otázek, které vám pomůžou ještě lépe všechno pochopit a dostat se víc do hloubky. Sestavení cílů potom bude jednodušší. Tady jsou všechny pěkně pohromadě:

Název obrázku: Otázky pro kolo rovnováhy

 

Důvod, proč se věnovat kruhu života do hloubky, spočívá v tom, že vám odhalí více o vašich záměrech a usnadní pochopení vašich hlubších důvodů a emocionálního aspektu stanovování cílů, což je klíčové.

 

Ráda bych s vámi sdílela jedno rozhodnutí. Rozhodla jsem se vrátit do svého každodenního harmonogramu mou ranní rutinu. Období, kdy se věnuji jen a pouze sobě. Ideálně od pěti do sedmi hodin ráno, pokud se děti neprobudí dřív. 

 

Pro mě je ranní rutina spojená se sportem, nejraději během. Je to skvělý způsob, jak načerpat energii a pročistit si hlavu. Potom se ještě vracím ke svému zápisníku úspěchů a věnuji se čtení knih a péči o své finance.

Jsem hrdá na to, že jsem si dala prioritu, ale tímto jsem ještě neskončila.

 

Také jsem si naplánovala volno a to nejen v diáři, ale pro jistotu jsem si už rezervovala většinu míst a pobytů, abych neslevila ze svých záměrů.

Teď už vím, že k tomu, abych mohla poskytovat ty nejlepší výkony, potřebuji pravidelně dobíjet své vlastní baterky. Posílená a plná energie se těším, že přinesu do své práce to nejlepší, a věřím, že tak budu dosahovat pořádných výkonů.

 

Mé konkrétní cíle pro letošní rok 2024 

 

A začnu příběhem. Po zveřejnění článku Zhodnocení roku 2023: Z maminky 2 malých dětí a finanční poradkyně jednatelkou firmy, který jsem zmiňovala už před chvílí, jsem telefonovala s jedním mým skvělým klientem, který mi dal zpětnou vazbu na tento článek.

 

Zeptal se mě, jestli na sebe ušiju takový bič, že zveřejním své plány, protože jsem je tam nakousla a nedořekla. Já jsem hned jednoznačně odpověděla ano. A to z toho důvodu, že přece na tom není nic špatného, snít a vědět, co chci, a podělit se o to. 

 

To proto, že když máme něco v hlavě, čeho bychom chtěli dosáhnout, a ono se to nepovede, nebo na to v průběhu roku zapomeneme, tak se vlastně nic neděje. 

 

Ale pokud to někomu řekneme, už si dáváme závazek k tomuto cíli. To znamená, že ho opravdu splníme. A když to sdělíme takhle veřejně, je to sakra plus.

Tak tím dáváme sami sobě najevo, že to myslíme opravdu vážně. A to je za mě už velký krok k úspěchu. Jestli ty cíle vyjdou nebo nevyjdou, to dneska nedokážu říct. Ale vím, že udělám všechno pro to, aby to klaplo.

 

Tak já už vás nebudu napínat a prozradím vám své první osobní cíle.

Protože ty jsou teď pro mě number one.

 

Osobní cíle


 • Firma

Rozhodně podnikání a firma je pořád na prvním místě. Ale už jsem si uvědomila proč. A to z toho důvodu, že jsem se ještě nepřehoupla přes to, že tu práci deleguji. 

Pořád je to ve smyslu všechno dělám já. A to není dobře. Ale pracuji na tom. V hlavě už jsem si nastavila, že chci na prvním místě mít hlavně sebe a čas věnovaný sobě.

 

 • Čas pro sebe

To znamená, jak už jsem zmínila, ráno od pěti do sedmi budu věnovat dvě hodiny sobě a tomu, abych se cítila dobře. Takže jeden z mých cílů je zhubnout, protože pak se cítím dobře. 

Zároveň je pro mě důležité číst a věnovat se svým financím. A tohle budu dělat od pěti do sedmi. Samozřejmě se stane výjimka, kdy moje děti budou nemocné nebo prostě ráno vstanou dřív. 

 

Nicméně 95 % času věnuji sobě. A nebudu v této době pracovat. Rozhodně nebudu kontrolovat Stories na Instagramu nebo komentáře a tak dále. Takže tohle je teď pro mě priorita. 

Dlouho jsem o tom přemýšlela, potřebuju mít na svou rodinu dostatek energie, potřebuju na ně mít sílu. A to nebudu mít, pokud nebudu mít sebe na prvním místě. Takže jak jsem řekla, teď pracuji na tom, abych byla pro sebe na prvním místě já.

 

 • Rodina

A hned následuje rodina. Protože loni jsme spolu netrávili dostatečně času a mně to opravdu hodně chybí. Takže jsem naplánovala několik rodinných výletů. Manžel to ještě neví, tak mu to neprozraďte.

Vždycky jsem si to naplánovala po natáčení. Protože ten týden dva před natáčením je pro mě hrozně náročný. Takže pátek, sobota, neděle potom budeme někde s rodinou. A už se na to hrozně těším.

 

 • Cestování

A to zároveň plní i můj následující osobní cíl a to je cestování. Protože i to mi hodně chybí. Takže to jsou teď všechny moje osobní cíle.

 

 • Evidence rozpočtu

No a v neposlední řadě mám také své finanční cíle. Jeden z nich je vrátit se zpět k pravidelné evidenci rozpočtu na denní bázi. To vím, že je pro mě nejlépe udržitelná forma a navíc teď, když těch účtů už mám tolik. Zároveň je mým cílem najít metodu rozpočtování, která propojí mé osobní, rodinné a firemní finance.

 

Firemní cíle


 • Rozšíření týmu 

Jeden ze stěžejních firemních cílů už jsem vám prozradila, a to je rozšířit tým. Opakuji. Tři specialisté na životní pojištění, jeden specialista nebo jeden poradce na investice. A zároveň vedoucí nabídek, marketingová podpora. A ještě jsem zapomněla na účetní. Takže hledám i účetního/účetní. 

Pokud je nějaká z těchto pozic pro vás zajímavá, určitě mi, prosím, napište na jarka@zatracenedobrerady.cz. Napište mi do předmětu pracovní pozice. Ideálně mi rovnou přiložte svůj životopis a určitě se o tom můžeme pobavit.

Myslím, že mám co předat, mám vás co naučit a rozhodně vám pomůžu s tím nejtěžším, a to je najít si klienty.

 

 • Zvýšení obratu

Dalším firemním cílem, který jsem si stanovila pro letošní rok, je dostat se na obrat 6 milionů. Je to jednou tolik než loni a myslím si, že to je reálné. Pokud přibudou lidi do týmu, nebude to problém. 

 

 • Nové programy

Zároveň bych chtěla vytvořit nový online program pro pokročilé rozpočtáře, kde je povedu tvorbou rozpočtu mnohem víc do detailu. Tam už je nemusím učit, aby si dělali evidenci a kontrolovali své peníze, protože to už většina rozpočtářů umí, ale spíš je chci naučit vést efektivně jejich rozpočty a dosahovat stanovených cílů.

 

 • Kampaně a seminář

Zároveň bych chtěla uspořádat čtyři kampaně a jeden online seminář, ze kterého, jak jsem zjistila, mám asi největší strach, protože přece jenom naživo je to něco jiného, než když to nahraju a Domča to sestříhá, je to pohoda. No, to bude můj výstup z komfortní zóny pro letošní rok.

 

 • Sociální sítě a newsletter

Zároveň s vámi chci stále sdílet na denní bázi v rámci Instagramu a sociálních sítích různé příspěvky, motivační věci a připomínat vám tak, že se máte starat o své peníze.

A samozřejmě dál budu pokračovat v tom, abych s vámi každý týden sdílela newsletter a video na mém YouTube kanále. Už mám připravený i playlist, myslím, že minimálně do dubna, takže se máte na co těšit. 

 

Bonusový tip: Své cíle si dejte na oči díky vision boardu

 

Aby se plány a cíle staly skutečností, nebo alespoň byla mnohem větší šance, že co nejvíce vašich cílů splní a uskuteční, tak je velmi důležité, abyste své cíle měli neustále na očích. K tomu vám poslouží vision board nebo-li nástěnka vizí. Myslím si, že to asi většina z vás bude znát, tak jen v krátkosti. 

 

Vision board je vizuální nástroj, který vám má pomoct vizualizovat vaše cíle, to můžete udělat pomocí obrázků, fotek, citátů, slov, čehokoliv, co vám vaše sny a cíle bude připomínat. Já jsem vision board nedělala už několik let, a když jsem dělala hodnocení loňského roku, přemýšlela jsem nad tím, proč některé věci vyšli tak, jak jsem chtěla, a jiné ne. 

 

Uvědomila jsem si, že jsem si pravidelně svá přání a cíle nijak nepřipomínala. Letos to chci udělat jinak, a proto jsem si nakonec sestavila vision board. Pokud se chcete inspirovat, na konci tohoto videa pro vás mám návod, jak si ho sestavit. Pojďte se podívat na to, jak jsem dala dohromady můj vision board, třeba se inspirujete a vytvoříte si ten svůj. 

Název obrázku: Můj vision board pro rok 2024

 

A jsme na konci. Věřím, že vám dnešní článek pomohl ujasnit si jednotlivé klíčové kroky, které jsou nutné pro plánování, nebo že vám minimálně byl inspirací. 

Já se s vámi dnes loučím, děkuji, že jste dočetli až sem a budu se na vás těšit u dalšího článku zase příště. Mějte se zatraceně krásně!

Sdílej post

Další příspěvky