Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

3-hlavni-chyby-pri-vytvareni-a-plneni-financnich-planu

Takto rozhodně ne: 3 hlavní chyby při vytváření a plnění finančních plánů

Kolikrát jste si řekli, že už začnete šetřit a plánovat své finance, ale nakonec jste vždy skončili s prázdnou peněženkou a otázkou: „Kde jsou sakra všechny moje peníze?“ Pokud je vám to povědomé, čtěte tento článek až do konce. Tentokrát si posvítíme na tři hlavní chyby finančních plánů, které komplikují vaši cestu k finanční stabilitě. 

 

📌Upřednostňujete videa? Pak si nalaďte můj YouTube kanál s touto epizodu ať poznáte 3 hlavní chyby při vytváření a plnění finančních plánů. Nezapomeňte dát odběr mého YouTube kanálu, abyste nepřišli o další edukativní videa, která vás provedou všemi úskalími a tajnými tipy světa osobních financích.

 

Než se do dnešního tématu pustíme, pojďme si říct, co je finanční plánování. Popravdě to, jak ho znáte od finančních poradců, je daleko od pravdy. Finanční poradce vám jen podsouvá možné cíle, aby vám nabídl produkty, za které získá provizi. Tohle finanční plánování není. Finanční plánování je klíčovým nástrojem pro dosažení finanční stability. 

 

Vytvoření finančního plánu je zásadním krokem k tomu, abyste efektivněji řídili své finance a dosáhli finančních cílů a stability. Představte si finanční plán jako mapu, která naviguje vaše peníze, přesně určí, kam budou směřovat, a vy dosáhnete cílů, které si zvolíte. Je to investice do vlastního blahobytu a do toho, abyste naplno žili život bez finančního stresu.

 

Jak vytvořit kvalitní finanční plán krok za krokem?

 

Možná si teď kladete otázku, co by měl takový finanční plán obsahovat. Začněte tím, že si odpovíte na tyto otázky: 

  • Kde chci být finančně za rok, za pět let? 
  • Kolik chci mít naspořeno při odchodu do důchodu? 

 

Definování cílů vám dává jasný směr a finanční plán vytváří cestu, jak se k nim dostat. Nezbytnou součástí finančního plánu je vytvoření rezervního účtu, což je klíčové pro zvládání neočekávaných událostí, jako jsou ztráta zaměstnání, zdravotní problémy nebo opravy v domácnosti. Bezpečnostní síť v podobě úspor vám poskytne pocit jistoty a sníží finanční stres.

 

Plán by měl také zahrnovat strategie pro investování, což pomůže vašemu kapitálu růst nebo také dosahovat finančních cílů a v neposlední řadě vám zajistí důstojný důchod bez finančních obav

 

Celkově lze říci, že finanční plán není pouze o číslech a tabulkách, je to nástroj pro vytváření klidu a jistoty ve vztahu k vašim penězům. Je to investice do budoucnosti, která vás posune k finanční nezávislosti a spokojenému životu.

 

Teď už se pojďme do dnešního tématu pustit. 

 

1. Chybí finanční cíle

 

Jednou z hlavních chyb při plnění finančních plánů je, že nemáte stanovené finanční cíle, a nebo jsou tyto cíle nereálné. Autor motivačních knih Jack Canfield jednou řekl: „Lidé bez cíle pracují pro ty, kteří cíl mají.“ Na tom rozhodně něco je! 

Pokud dnes jakkoliv pracujete s penězi, evidujete si své příjmy a výdaje, a díky tomu pravděpodobně měsíčně vycházíte s penězi v pohodě, tak mi teď řekněte, proč to děláte? Jaký je váš cíl? 

Moje doporučení: 

Vytvořte si dosažitelný, realistický cíl, který mějte omezený určitým časovým obdobím. Jen tak se dostanete až k finanční nezávislosti nebo bohatství.

 

Další nejčastější chybou je 

2. Nedostatečná vůle při dodržování rozpočtu

I přesto, že máte v rukou pevně stanovený a dokonce reálný rozpočet, nedokážete ho dodržovat. V této fázi se často u klientů setkávám s nedostatkem vůle, neumí si odepřít nepodstatné věci, a to v konečném důsledku vede k překročení přidělených finančních prostředků.

Moje doporučení:

Prvním krokem k překonání tohoto problému je pochopení, proč se dostáváte do této situace. Často jsou za tím skryty návyky, které si ani neuvědomujete. Udělejte si čas na reflexi a identifikujte situace, ve kterých vaše vůle podléhá pokušení.

Dalším krokem je vytvoření plánu odměn a motivací. Pokud víte, že vás za dodržování rozpočtu čeká něco příjemného, je to silný impuls k tomu, abyste odolali nástahám nesprávného utrácení.

 

Zkuste si rozdělit větší cíle na menší kroky. Takový přístup vám umožní postupně dosahovat milníků a udržet si motivaci. Důkladně si uvědomte priority a buďte připraveni se některým výdajům vyhnout, pokud to není v souladu s dlouhodobými cíli.

 

Nezapomínejte na to, že finanční plán je proces a není nic špatného na jeho průběžné úpravě. Pracujte na vytváření zdravých návyků, ale zároveň buďte flexibilní v případě, že se životní situace změní. Odpovídající kombinace pevnosti a pružnosti vám pomůže dosáhnout finančních cílů bez zbytečného stresu. 

Pokud jste prošli mým programem Pořádek ve financích a teď hledáte, čím pokračovat, jak se dál vzdělávat, cítíte, že se chcete ve svých finančních dovednostech posunout o další krok dál, mám pro vás dobrou zprávu. 

 

Právě pro vás tvořím jeho pokračování, které vám přinese hlubší a komplexnější poznatky k problematice spoření, investování a efektivního vedení rozpočtu. 


Jestliže vás program zajímá, zapište se na čekací listinu zde, ať se dozvíte o spuštění prodeje jako první a máte výjimečné podmínky.

 

A třetí chybou je 

 

3. Nedůslednost při odhadování výdajů

 

Pokud chcete začít plánovat své finance a mít reálný a udržitelný plán, kterého se chcete držet, je nezbytné mít jasný přehled o svých výdajích. I položky, které se jeví jako zanedbatelné, vedou k nepříjemným překvapením, jakmile se tyto „zanedbatelné“ výdaje začnou kumulovat. I ty nejmenší částky hrají rozhodující roli při formování vaší finanční situace. 

 

Klienti finančního koučinku se mnou sdílí své rozpočty a vždy začínáme tím, že nedokáží identifikovat 10 až 20 tisíc ze svých příjmů. Prostě nevědí, kam ty peníze odešly. To je ohromná částka, která může změnit víc, než tušíte. 

Moje doporučení:

Začněte pečlivě sledovat každou korunu, která opouští váš účet. Překvapivě často se ukáže, že právě ty zdánlivě zanedbatelné výdaje mají velký dopad na váš celkový rozpočet.

 

Tohle už ode mě jistě znáte. Jedná se například o každodenní nákup kávy, ale také si dávejte pozor v létě na nákup točené zmrzliny. To se zdá jako bezvýznamný výdaj, ale když se tyto drobné položky sečtou, představují značnou část z vašeho rozpočtu. 

 

Více o tom, jak vám peníze mizí po kapkách a vy ani nevíte kam, jsem vám sepsala do článku 3 finanční neřesti, které zatěžují vaši peněženku. Článek vám pomůže, ať neděláte chyby ve svých finančních plánech.

 

Mějte na paměti, že i tyto zdánlivě malé částky tvoří v dlouhodobém horizontu značný podíl vašich výdajů. Proto si pečlivě napište seznam svých výdajů a začleňte je do svého rozpočtu. 

 

Motivací k úspoře je i to, když si spočítáte, o kolik peněz přicházíte, když je místo investování do své budoucnosti utratíte. Pojďte se podívat, co dokáže taková dvacka denně. 

 

Tohle už ode mě jistě znáte. Jedná se například o každodenní nákup kávy, ale také si dávejte pozor v létě na nákup točené zmrzliny. To se zdá jako bezvýznamný výdaj, ale když se tyto drobné položky sečtou, představují značnou část z vašeho rozpočtu. 

 

Více o tom, jak vám peníze mizí po kapkách a vy ani nevíte kam, jsem vám sepsala do článku 3 finanční neřesti, které zatěžují vaši peněženku. Článek vám pomůže, ať neděláte chyby ve svých finančních plánech.

 

Mějte na paměti, že i tyto zdánlivě malé částky tvoří v dlouhodobém horizontu značný podíl vašich výdajů. Proto si pečlivě napište seznam svých výdajů a začleňte je do svého rozpočtu. 

 

Motivací k úspoře je i to, když si spočítáte, o kolik peněz přicházíte, když je místo investování do své budoucnosti utratíte. Pojďte se podívat, co dokáže taková dvacka denně. 

Pokud jste si už vytvořili finanční rezervu, pravidelně si spoříte a uvažujete o tom, že začnete investovat, nebo své investice rozšíříte, pak si potřebujete vést svůj rozpočet opravdu efektivně. Tedy nejen sledovat své příjmy a výdaje, ale uvažovat o svých penězích strategicky. V mém chystaném programu, který je takovou vyšší dívčí vašich osobních financí, vás naučím, jak si spočítat, zda se vám určitý krok nebo investice vyplatí udělat a také jak na tuto investici nebo cíl získáte finanční prostředky. 

 

Zaměříme se na to, jaký život chcete žít, a začnete podnikat kroky k tomu, abyste si tento život mohli finančně dovolit. Nejen, že pochopíte, jak ještě lépe můžete nakládat se svým rozpočtem, ale zároveň zapracujete na svém nastavení vůči penězům a investování, které je pro mnoho z vás velkou výzvou a krokem do neznáma.


Zapište se nyní na čekací listinu zde, ať se dozvíte o spuštění programu jako první a zajistíte si tak výjimečné podmínky, za kterých se k nám budete moct připojit.

 

No a to je za mě všechno. Od srdce vám děkuji, že jste tu byli se mnou, že jste dočetli až sem a těším se, až se potkáme zase u příštím článku. Mějte se zatraceně dobře!

Sdílej post

Další příspěvky