Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

kolik-stoji-financni-neresti

Za co utrácíte nejvíc? 3 finanční neřesti, které zatěžují vaši peněženku

Chcete začít spořit nebo investovat, ale nezbývají vám na to peníze? Toužíte po tom, zbavit se dluhů jednou pro vždy a vytvořit si rezervu? Nebo už vás prostě nebaví žít od výplaty k výplatě?

Pokud byla vaše odpověď na jednu z těchto otázek „ano“, tak si přečtěte tento článek, protože se dozvíte, jak ušetřit tisíce a vyhnout se třem zásadním finančním neřestem. 

 

📌Video je pro vás nej? Pak si tento článek přehrajte ve formě videa a zjistěte TOP 3 finanční neřesti, na kterých ušetříte tisíce.  Rovnou se přihlaste k odběru YouTube kanálu, kde s vámi sdílím spousty dalších finančních tipů, triků a ověřených rad, které vám mohou doslova změnit život a finanční situaci.

 

3 tipy, díky kterým ušetříte

 

Ještě než se pustíme do jednotlivých finančních neřestí, které vás stojí dost peněz, mám pro vás 3 jednoduché tipy, díky kterým ušetříte a které můžete začít dělat ihned: 

 

1. Vedení finančního rozpočtu a sledování výdajů 

Do deníku si zaznamenejte každý výdaj, který provedete. Tímto způsobem máte jasný přehled o tom, kam vaše peníze jdou. Rozhodněte se pro digitální nástroj nebo klasický papír a tužku, záleží, který vám bude vyhovovat. 

Díky sledování výdajů identifikujete, za co utrácíte nejvíce peněz, a hned najdete, kde můžete ušetřit. 


2. Stanovení plánu rozpočtu a jeho dodržování 

Proč je to důležité? Plán příjmů a výdajů vám pomůže lépe hospodařit s penězi. Zvažte dopředu, kolik peněz dáte za jednotlivé výdaje, jako je jídlo, bydlení, zábava nebo úspory. Pak se držte svého rozpočtu a brzy uvidíte, že se vaše finanční situace zlepší. 


3. Dlouhodobý pohled na finance 

Přemýšlejte o tom, jaké důsledky má i malá úspora z dlouhodobého pohledu. Každá koruna, kterou dnes ušetříte, vám zajistí klidnější budoucnost bez finančních starostí. 

 

A teď už pojďme na 3 nejdražší finanční neřesti, které když přestanete dělat, ušetříte i na nové auto. Ta poslední je nejdůležitější.

 

3 finanční neřesti, které vás zbytečně stojí peníze 

 

1. Restaurace a kafíčka 

Pojďme se podívat na to, jak vám drobné výdaje za kafe a hospody vydělají na nové auto. Na první pohled to vypadá nevinně – jde jen o malé částky za šálek kávy v kavárně nebo sem tam oběd v restauraci. 

Kolikrát si řeknete, že si dáte jen rychlou kávu na cestě do práce? Za pár korun to přece není problém, že? Jenže když to sečtete za celý měsíc, zjistíte, že těch pár korun je pěkná suma. 

 

Můj student a jeho aha moment

Nedávno jsem telefonovala s Jakubem, který je studentem mého programu Pořádek ve financích a už po prvním měsíci vnímá zajímavý efekt, který mu kurz přinesl: Omezil zbytečné výdaje, například kafe ráno na benzínce po cestě do práce. Dá si ho zadarmo až v práci. 

 

Jakub jezdí 5x týdně do zaměstnání a dával si každý den na benzínce kávu. Kolik tam ten šálek stojí? Dejme tomu, že 35 korun, což dělá 175 Kč týdně, tedy 700 Kč měsíčně. A ročně je to částka 8 400 Kč! Přesně tolik stojí rychlá zastávka po cestě do kanceláře. 

 

Peníze mizí po kapkách

A co teprve sem tam kafíčko v kavárně se zákuskem nebo každodenní meníčko v restauraci? Finance utíkají pomalu, ale jistě.

 

Když si nevedete rozpočet, těžko přijdete na tyto drobnosti, které po malých částkách ukrajují z vašeho rozpočtu, aniž byste si to uvědomovali. Dejte si závazek, že si výdaje budete následující týden evidovat. 

 

Sepište si tyto částky a pokud nejste s číslem spokojeni, pro následující měsíc si naplánujte, kolik utratíte za restaurace a kavárny, a plánu se držte

 

Tímto způsobem si spočítáte, kolik ušetříte za celý měsíc nebo i rok

 

Hřích čas od času 

Samozřejmě, občas si dopřejte latté, cappuccino nebo oběd v restauraci. Není to o úplném omezování, ale o rozumném užívání s důrazem na vaše finanční možnosti a cíle. Co si místo toho připravit oběd do práce doma? Cena surovin je mnohem nižší než v restauraci a zároveň víte, co jíte. 

 

Rozpočet na dovolenou

Na začátku léta jsme jeli na dovolenou do Rakouska, kde jsme se rozhodli ušetřit za večeře v restauracích. Ne proto, že jsme bez peněz, ale máme teď jiné finanční priority. Proto jsme si před dovolenou stanovili rozpočet, kterého jsme se drželi. Pokud vás zajímají detaily plánu naší dovolené, na mém Instagramu jsem ho celý sdílela. 

 

Nejde jen o to, že si máte něco úplně odepřít, ale o to, že objevíte způsoby, jak si užívat za příznivější cenu. Ušetřené peníze pak směřují do jiných oblastí, které jsou pro vás v daný moment důležitější. 

 

Než se pustíme do další neřesti, něco tu pro vás mám.🎁 Připravila jsem jedinečný e-book ZDARMA, který vás povede kontrolou vašich financí tak, abyste našli více než 1000 korun měsíčně a mohli je použít na rychlejší splacení dluhů, spoření, nebo investice

Jste připraveni na kontrolu svých financí a nalezení peněz o kterých ani nevíte, že je máte? Perfektní! Klikněte zde a stáhněte si svůj e-book zdarma ještě dnes! 

 

2. Předplatné programů

Ještě chvilku u drobných částek zůstaneme. Dalším krokem k efektivnímu šetření peněz je provést revizi všech předplatných služeb

Udělejte si čas a sepište si seznam služeb, za které pravidelně platíte. To zahrnuje platformy pro filmy a seriály, časopisy, noviny, on-line nástroje, aplikace nebo i cvičební programy. 

 

Jaké předplatné platíte? Zde mám pro vás pár příkladů: 

  • Netflix 259 Kč
  • HBO 199 Kč
  • Disney+ 199 Kč
  • SkyShowtime 89 Kč
  • Voyo 159 Kč
  • Youtube 179 Kč
  • Spotify 169 Kč
  • A ještě balíček od O2 za 799 Kč.

 

Nyní se zamyslete nad tím, kolik z těchto kanálů skutečně aktivně sledujete. Jsou to služby, které vám přinášejí hodnotu a které využíváte každý měsíc? Nebo platíte za něco, na co koukáte jen zřídka nebo vůbec? 

 

Zvažte, zda neexistuje alternativa zdarma nebo alespoň levnější. Například místo placeného platformy kanál zdarma, i když s reklamou.

 

Opravdu potřebujete předplatné několika sportovních stanic, když se nestíháte podívat ani na jeden zápas? Jedna z možností je, že se domluvíte s přáteli a připlatíte si za balíček family, který využívá více osob. Částka za sdílené předplatné tolik nezatíží váš rozpočet.

 

Přemýšlejte

Nezbavujte se všech předplatných služeb. Uvědomte si, kam peníze odcházejí, a zvažte, zda je jednotlivá služba nutná pro vaše potřeby a zájmy. Tímto způsobem ušetříte nemalé finance, které využijete na důležité věci nebo cíle ve svém životě.

Dalších 6 tipů, jak zaručeně ušetřit peníze z vaší výplaty najdete v jednom z mých předchozích článků

A teď už se dostáváme k posledním a zároveň asi nejdražším finančním neřestem. 

 

3. Cigarety a alkohol

Jedna z mých sledujících se mnou ve zprávách na Instagramu sdílela, kolik měsíčně utratí za kouření. 

Uvědomte si, kolik peněz utratíte za neřesti, jako jsou kouření a alkohol. Mnoho kuřáků netuší, jak moc peněz vyletí za tento zlozvyk každý měsíc doslova do vzduchu. 

 

Tyto denní radosti se stávají rutinou a my si pak ani neuvědomíme, jak rychle vyprazdňujeme peněženku. Ale důležité je, že ušetřit peníze není o zásadním omezování, ale spíše o přemýšlení a objevování nových cest.

 

Podívejme se na to z praktického hlediska. 

 

Například alkohol: Pokud si jednou týdně zajdete na pivo nebo víno do hospody, nepřipadá vám to jako velká částka. Ale když si to spočítáte za rok, je to pěkná suma. S manželem jsme si byli jeden večer posedět, naše útrata včetně dýška byla 850 korun. Kdybychom takhle chodili každý týden, je to za rok 44 tisíc. Čekali jste takovou částku? 

 

A co kouření? Jeden balíček cigaret denně vypadá nevinně, ale celková částka za měsíc a rok je šokující. Máte to spočítané? Kolik stojí krabička cigaret? Cca 144 Kč? Pokud vykouříte krabičku denně, tak je to 4 320 korun měsíčně a přes 52 tisíc ročně. 

 

Teď si to zkuste spočítat sami sobě. Kolik vás tyto finanční neřesti měsíčně a ročně stojí? Pokud vás ještě tato čísla nepřesvědčila a nejste rozhodnutí s tím něco udělat, spočítejte si částku za 10 let. Mně vyšlo půl milionu až milion korun! 

 

Zdroj: Anketa Deníku „Závislost Čechů“, 11 22 respondentů, leden-únor 2020

Zamyslete se, co byste s těmito penězi dělali místo neřestí. Co kdybyste si je začali spořit? Za rok byste měli dost peněz na krásnou dovolenou nebo něco, co si už dlouho přejete. Vraťte se k částce, kterou utrácíte za tyto finanční zlozvyky a zamyslete se, co byste si za tyto peníze mohli pořídit a udělalo by vám to velkou radost. Máte to? 

 

Pokud ano, právě jste našli velkou motivaci, abyste se svou neřestí něco udělali. Pokud ne, ještě chvíli přemýšlejte. Určitě je tu něco, co si toužíte splnit a brání vám v tom nedostatek peněz. Co to je? 

 

Připomínám, že nejde o to, něco si odepřít, ale vybrat si, na co své peníze skutečně použijete. Nemusíte hned přestat kouřit nebo chodit do hospody, ale zkuste najít cesty, které budou kompromisem mezi vaší potřebou, zábavou a peněženkou. 

 

Další z mých sledujících se mnou sdílela, jak manžel výrazně ušetřil za kouření, aniž by se toho vzdal. Našel kompromis a stáhl tento měsíční náklad z 5 000 korun na pětistovku. Třeba to pro vás bude inspirací. Když jsem přestávala s kouřením kdysi dávno já, využila jsem léčby závislosti na tabáku, která je na plicním oddělení v nemocnici ve Znojmě a vede ji pan doktor Radim Hrdina.

 

Jsem mu dodnes vděčná, že mi pomohl s tímto zlozvykem skončit. A stačilo dodržet pár klíčových kroků. Vše bylo zdarma a zjistila jsem, že tuhle léčbu nabízí více nemocnic. Podívejte se zde

 

Tak jo, jsme u konce, zbavte se finančních neřestí a začněte objevovat nové způsoby, jak ušetřit peníze. A to nejdůležitější na tom je, že když se vyhnete těmto zlozvykům, investujete zároveň do svého zdraví. 

 

Malý bonus na závěr

A to bych nebyla já, abych pro vás neměla ještě něco! 

 

Podařilo se vám někde ušetřit? Uspořené peníze mohou pozitivně ovlivnit váš život nebo také nemusí změnit vůbec nic. Jediný člověk, který o tom rozhoduje, jste vy sami a to tím, jak s úsporou naložíte. 

 

Máte 2 možnosti: 

  • Uložit úsporu do spoření nebo investic pro splnění vašich finančních cílů, 
  • anebo s úsporou neudělat nic a utratit ji za běžné výdaje. 

 

Kterou z těchto možností si vyberete? Je to jen na vás.

 

Ještě než se s vámi rozloučím, tak připomínám, že jsem pro vás připravila jedinečný e-book ZDARMA, který vás povede kontrolou vašich financí krok za krokem a to tak, abyste našli více než 1000 korun měsíčně. 

Jste připraveni objevit peníze o kterých ani nevíte, že je máte? Perfektní! Klikněte na tlačítko zde a stáhněte si e-book zdarma ještě dnes! 

 

Od srdce vám děkuji, že jste tu dnes byli se mnou. Jestli máte ještě čas, doporučuji vám podívat se na jeden z dalších článků, který právě vidíte na své obrazovce. Uvidíme se zase příští týden. Sdílej post

Další příspěvky