Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

kde-usetrit-v-domacnosti

Kde ušetřit v domácnosti: 5+1 tipů, které vám přinesou peníze

Co kdybych vám řekla, že i vy můžete ušetřit peníze v domácnosti, a to bez přehnaných omezování a škrtů. Připadá vám to jako nereálný scénář? Přečtěte si tento článek a nechte mě vás přesvědčit o opaku! 

 

Společně se pobavíme o 6 možnostech, kde můžete ušetřit spoustu peněz (a to i když máte malou výplatu) a na konci článku s vámi budu sdílet bonusový tip, jak naložit s ušetřenými penězi a stát se doslova milionářem. Připraveni? Jdeme na to! 

 

📌Nechce se vám číst a raději si vše poslechnete? Pak se podívejte na toto video: Jak ušetřit peníze: 6 tajemství úspěchu, ve kterém také podrobně procházíme plán šetření peněz. Dejte také odběr mému YouTube kanálu, ať nepromeškáte všechny další tipy, díky kterým se snadno zorientujete v osobních financích a které vám pomohou udělat si pořádek v příjmech a výdajích, začít šetřit z výplaty a následně investovat.

 

Tip číslo #1: Sepište si příjmy a výdaje

 

Ještě než začnete přemýšlet nad tím, kde můžete ušetřit peníze v domácnosti, udělejte si soupis veškerých svých příjmů a výdajů. Je to skvělý způsob, jak zjistit, kam vám tečou peníze. Pokud tedy s výplatou nevycházíte tak, jak byste si představovali, toto je tip, díky kterému rozhodně najdete spoustu zbytečně vydaných peněz.

Najděte si chvilku, třeba tomu věnujte volný večer, vezměte si tužku a papír, nebo otevřete excelovskou tabulku a své transakce si sepište. Doporučuji vám si to teď hned naplánovat do diáře. 

Hotovo? Perfektní! 

 

Pokud platíte často kartou, budete to mít jednodušší, stačí se podívat na jednotlivé platby do internetového bankovnictví, nebo si stáhnout měsíční výpis z účtu. Pokud platíte často hotovostí, budete muset trochu zavzpomínat (v případě že si neberete od plateb v hotovosti účtenky jako třeba já). 

Ptáte se, proč si jednotlivé platby zaznamenat? 

 

Jistě všichni zhruba víme, za co utrácíme, ale když to pak vidíte černé na bílém, můžete si například všimnout, že platíte zbytečné bankovní poplatky, různá členství nebo že za restaurace a kafíčka utrácíte možná víc, než byste chtěli. 

Takže když si platby zaznamenáte na papír, dokážete tak najít položky, díky kterým vám utíká spousta peněz. V běžném každodenním spěchu nemáte šanci si toho všimnout. 

Prvně začněte s pravidelnými platbami, jako jsou různé splátky, nájemné, pojištění, zálohy na energie, mobilní operátor, internet nebo televizní stanice. Poté pokračujte s nepravidelnými platbami za běžné nákupy, jídlo, pohonné hmoty, koníčky nebo už zmíněné restaurace a kavárny. Vaše výdaje sečtěte a výsledné číslo porovnejte se svými příjmy. 

 

Pokud se vám to zdá složité, mám pro vás jedno jednoduché a efektivní řešení. Připravila jsem pro vás e-book zdarma, který vám pomůže se sepsáním přehledu vašich příjmů a výdajů a hlavně vás provede krok za krokem jednotlivými výdaji tak, abyste našli peníze, o kterých ani nevíte, že je máte. 

Tip číslo #2: Plánujte své výdaje dopředu

 

Plánujete nákup nového auta, rekonstrukci nebo koupi vlastního bydlení? Tohle jsou opravdu velké nákupy, které se vyplatí plánovat a dlouhodobě se na ně připravovat. 

Čím více dokážete na konkrétní nákup našetřit, o to méně si pak budete muset půjčit a díky tomu jako rodina ušetříte spoustu peněz, které byste jinak spláceli.

Nicméně ušetřit z výplaty se dá také díky plánování jídelníčku na týden. Promyslete si dopředu, co budete celý týden jíst, tohle je skvělý způsob, jak ušetřit peníze za jídlo – nám s manželem se to velmi osvědčilo. 

Když dopředu promyslíte, co budete vařit, tak místo každodenních menších nákupů, nakoupíte všechno najednou. Ušetříte tak peníze v domácnosti, protože, co si budeme povídat, stejně v tom košíku vždycky skončí něco navíc. 

 

Tip číslo #3: Omezte zbytečné nákupy 

Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli skutečně vše, co kupujete, opravdu smysluplně využijete? Pokud jste zrovna teď doma, podívejte se kolem sebe, rozhlédněte se po místnosti a odpovězte: Opravdu všechny tyto věci potřebujete, nebo využijete? 

Okej! Poradím vám menší trik. Před každým větším nákupem si pečlivě rozmyslete, jestli danou věc potřebujete. Ideálně si sepište tři důvody, proč si danou věc chcete koupit. Před nákupem doporučuji ještě časovou prodlevu, s nákupem počkejte alespoň tři dny. Uvidíte, že u spousty produktů nakonec dojdete k názoru, že je vůbec nepotřebujete.

Mít více peněz vám dává více možností, ale vlastnictví velkého množství věcí vás naopak omezuje.

 

Tip číslo #4: Využívejte cashback

 

 

Co je cashback? Jedná se o vrácení peněz od obchodníka, u kterého jste si něco nakoupili, zpět do vaší peněženky. Na trhu je spousta firem, a to vede k přebytku nabídky nad poptávkou a obchodníci se o své zákazníky doslova přetahují různými marketingovými akcemi. Cashback je jedna z nich. 

 

Jak to celé funguje? Registrujete se na některém cashackovém portálu, jako je například Porovnej24 nebo PlnáPeněženka, a až budete chtít nakupovat u některého obchodníka, který spolupracuje s daným cashbackovým portálem, prokliknete se do e-shopu ze stránek portálu.

 

 

Poté provedete nákup, jak jste klasicky zvyklí, a cashbackový portál vám za každý takový nákup připíše odměnu. Výše odměny se většinou pohybuje mezi jedním až deseti procenty z ceny nákupu. 

 

Cashbackové portály spolupracují s obchody, které nabízí různé typy zboží – od oblečení, přes elektroniku, lékárny až po zájezdy od cestovních kanceláří. Pár vám jich vyjmenuji: AliExpress, Mall, Zalando, AbouYou, Lindex, Dr.Max, Benu nebo třeba Notino. 

 

 

Cashback možná najdete také u svého běžného účtu, mrkněte do svého internetového bankovnictví.

 

Tip číslo #5: Přepočítejte si povinné ručení

 

 

Řeknu vám jedno malé tajemství: Povinné ručení můžete měnit klidně každý rok. Stačí vám k tomu pouze vědět vaši SPZ a technické údaje se doplní automaticky. Nejjednodušší způsob je porovnat si ceny pojištění auta na internetu přes srovnávače jako je klik.cz, srovnejto.cz nebo rixo.cz. 

Mimochodem spolupracuji jako partner s rixo.cz, takže pokud víte vaši SPZ, klikněte na tento odkaz, přepočítejte si své povinné ručení. Řekněte, kolik peněz se vám díky tomu podařilo ušetřit? 

Abyste mohli změnit pojištění svého auta, potřebujete doručit na vaši aktuální pojišťovnu výpověď nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy. Zjistěte si tedy výročí vaší aktuální smlouvy povinného ručení, které najdete buď ve smlouvě nebo na zelené kartě. 

 

Tip číslo #6: Ušetřete díky konsolidaci dluhů

 

Konsolidace je sloučení více půjček do jedné a jejím cílem je získat výhodnější podmínky, jako je třeba nižší měsíční splátka. 

Pokud máte dva a více úvěrů, jako je například spotřebitelský úvěr, kreditní karty, nebo vyčerpané kontokorenty, doporučuji vám v první řadě si přečíst  více informací o konsolidaci půjček a ozvat se svému finančnímu poradci, nebo navštívit pár bank a nechat si vypracovat návrh. 

 

A co teď s penězi, které jste ušetřili z výplaty? 

 

Ty hned odložte stranou, jinak se velice rychle zase ztratí v běžných výdajích a nákupech. Bez odkládání jako by žádná úspora ani nebyla. A co s nimi? Tady jsou mé tři bonusové triky.

V první řadě si pořiďte prasátko. To živé ne. Pokladničku. Můžete do ní házet veškeré drobné, které se vám objeví v peněžence, nebo třeba jen padesátikoruny. 

Klidně si uzavřete ještě další spořící účet a ušetřené peníze za povinné ručení, konsolidaci půjček nebo z cashbacků si zde pravidelně odkládejte. Za rok mi napište, kolik na tomto účtu máte peněz. Opravdu by mě zajímalo.

 

A třetí tip je tento: Udělejte ze sebe milionáře! A než mi začněte oponovat, že to pro vás není možné, čtěte dál, protože vám ukážu, že ano. Jestli se vám podařilo ušetřit alespoň tisícovku měsíčně (a já pevně věřím, že ano!), začněte ji pravidelně investovat. 

 

Při investiční strategii se středním rizikem, kdy očekávaný průměrný výnos, což je 5,4 % ročně, máte za 32 let milion korun. Pokud nechcete čekat 32 let, investujte pravidelně vyšší částku. Ano, chce to čas. Ale pravidelností svého cíle dosáhnete.

 

Začněte šetřit peníze hned teď

 

Dále pokud se chcete ještě více naučit zacházet s penězi, mám pro vás jedno velké překvapení. 

A to je to, že jsem si pro vás připravila zdarma kompletní návod, který vám pomůže najít ve vašem rozpočtu první tisícovku, se kterou se naučíte zacházet tak, aby vás přivedla až k milionu. 

 

Děkuji za to, že jste zde se mnou, a uvidíme se společně zase u dalšího článku. Mějte se zatraceně krásně. 

Sdílej post

Další příspěvky