Mnozí lidé si myslí, že potřebují miliony nebo miliardy k tomu, aby se stali opravdu bohatými, ale co když vám řeknu, že to není pravda? Čtěte tento článek až do konce a objevte 3 klíčové úrovně k finanční svobodě.
Ve filmu Wall Street 2 se vycházející hvězda v drsném světě obchodníků s cennými papíry v jednom okamžiku zeptá svého zarytého nepřítele na jeho „číslo“ – to je množství peněz, které byste potřebovali, abyste to tady mohli zabalit a jen tak si žít. „Takže, jaké je to vaše?“ ptá se. Jeho protivník se jen usměje a odpoví: „Víc.“
Víc. Když dojde na peníze, většina z nás si myslí, že potřebuje víc, ale málokdy se zamyslíme, kolik že to přesně je? Kolik peněz byste v budoucnu chtěli mít? Jakou částku potřebujete, abyste žili svůj nejlepší život? Je to poměrně méně, mnohem méně peněz, než si možná myslíte.
Tuto myšlenku jsem čerpala z knihy 44 lekcí, jak zhodnotit peníze, rozumně investovat a budovat finanční nezávislost. Najdete v ní spoustu skvělých myšlenek od různých autorů, rozhodně stojí za přečtení.
O knihách, ve kterých se můžete dále finančně vzdělávat a postupovat k vaší finanční svobodě, jsem se více rozepsala v článku Co vám ve škole neřekli: 6 knih o financích, které si musíte přečíst.
📌Chcete se na to raději podívat? Potom si na mém YouTube kanálu pusťte tuto epizodu o cestě k finanční svobodě, ať víte, jak jí dosáhnout. A když už tam budete, přihlaste se rovnou k odběru ať vám má pravidelná středeční dávka finančních tipů na smysluplné vedení osobních a rodinných financí neuteče.
Pokud vám téma dnešního článek přijde zajímavé, určitě čtěte až do konce, kde s vámi budu sdílet i má konkrétní čísla. Pojďme se do toho pustit.
Jaké existují 3 klíčové úrovně na cestě k finanční svobodě?
První úroveň: Finanční stabilita
Finanční stabilita je základní pilíř finančního úspěchu, který poskytuje pevný základ pro budoucnost a umožňuje žít bez stresu a obav z finančních problémů. Je to stav, ve kterém máte dostatek finančních prostředků na to, abyste uhradili své běžné náklady a plánovali dlouhodobě.
Základem jsou pravidelné a dostatečné příjmy. Ty vám umožňují pokrýt své každodenní potřeby. To zahrnuje platby za bydlení, potraviny, dopravu, zdraví a další nezbytné výdaje. Stabilní příjem je klíčový, protože vám poskytuje jistotu, že máte finanční zdroje na to, abyste se postarali o základní potřeby pro sebe a svou rodinu.
Dalším důležitým prvkem jsou úspory. Mějte dostatečné úspory na mimořádné výdaje a nouzové situace pro ochranu své finanční situace před neočekávanými událostmi, jako jsou ztráta zaměstnání, zdravotní problémy nebo nečekané výdaje. Dobře vytvořená bezpečnostní rezerva vám umožní čelit těmto situacím bez nutnosti půjčovat si peníze nebo řešit finanční krize.
Lidé, kteří jsou finančně stabilní, nežijí ve stresu z neustálého zápasu s finančními problémy, ale mají kontrolu nad svou finanční situací. Což znamená, že aktivně plánují a sledují své výdaje, minimalizují dluhy a investují do své budoucnosti. Kromě toho mají jasnou představu o svých finančních cílech a tvoří si rozpočet, sledují a optimalizují výdaje.
Pokud budete tyto kroky následovat, postupně si vybudujete finanční stabilitu a zajistíte si klidnější a bezpečnější finanční budoucnost.
Pokud chcete, můžu vám s tímto krokem pomoci. Přidejte se do programu Pořádek ve financích, ve kterém získáte chybějící finanční stabilitu, naučíte se spořit, vytvoříte si finanční rezervu a zjistíte, jak s radostí vést svůj finanční rozpočet. Jediné, co potřebujete nyní udělat, je kliknout na odkaz zde a přidat se k dalším spokojeným studentům.
Druhá úroveň: Finanční nezávislost
Finanční nezávislost je stav, ve kterém máte dostatek pasivních příjmů, abyste pokryli své nezbytné životní náklady, aniž byste museli aktivně pracovat. To znamená, že vaše investice, dividendy, pronájmy nebo jiné formy pasivních příjmů vám poskytují dostatečné finanční zdroje na pokrytí vašich potřeb, aniž byste byli závislí na pravidelném zaměstnání.
Finančně nezávislí lidé si svobodně rozhodují o trávení svého času a věnují se aktivitám, které pro ně mají skutečnou hodnotu bez ohledu na finanční odměnu. To znamená, že nepracují jen kvůli penězům, ale věnují se svým zájmům, cestování, dobročinným činnostem nebo rozvoji osobních dovedností.
Jednoduše řečeno byste si měli udržet svůj současný životní styl, tedy mít na své roční výdaje, aniž byste chodili do práce. Proto se může každý z nás stát finančně nezávislým s jiným číslem a v jiném věku. A právě proto se snažím své osobní i rodinné náklady držet v rozumné míře. Teď mám pro vás jednu pozvánku.
Chcete ve svém životě mít skutečnou finanční nezávislost? Řešením je několik účtů, plánování a funkční systém. Ráda bych vás pozvala na můj online webinář ZDARMA, ve kterém se naučíte, jak si vytvořit jednoduchý systém účtů pro osobní nebo rodinné finance, a mít tak přehled nad svými výdaji a příjmy.
Pochopíte, jak vám více účtů přinese lepší organizaci a kontrolu nad všemi finančními záležitostmi. Jste připraveni začít s penězi pracovat efektivně? Pak klikněte na tlačítko ZDE a přihlaste se na webinář zdarma ještě dnes.
Třetí úroveň: Finanční svoboda
Finanční svoboda je cíl, kterého se svými penězi chcete dosáhnout. Ve chvíli, kdy přijde, jste finančně nezávislí. Znamená to, že máte dostatek finančních prostředků a možností na to, abyste plně žili podle svých představ a hodnot, a to bez ohledu na finanční omezení či nutnost pracovat jen kvůli penězům.
To znamená, že můžete cestovat po celém světě, podnikat v oblastech, které vás skutečně zajímají, pomáhat druhým nebo podporovat charitativní organizace. Je to stav, kdy finance slouží vašim cílům a hodnotám a umožňují vám žít naplno a bez omezení.
Jednoduše nejste vázáni finančními starostmi nebo potřebou pravidelných příjmů. Můžete si vybrat, jak trávit svůj čas, a rozhodovat se podle svých priorit a hodnot. Je to cíl, kterého dosáhnete dlouhodobým plánováním, investováním do sebe a svých dovedností a efektivním spravováním financí.
Dosažení finanční svobody přináší nejen ekonomickou nezávislost, ale také pocit naplnění a spokojenosti z toho, že žijete život podle svých pravidel.
Jestliže chcete být finančně svobodní, měli byste změnit své finanční myšlení. O tom, jak myslí a hospodaří s penězi milionáři, jsem vám sepsala článek tady. Nechte se inspirovat.
Teď už zbývá jediné. Vyberte si jeden z těchto tří finančních cílů a to ten, ke kterému máte teď nejblíž, a zaměřte se na něj.
Můj osobní příklad
Finanční stabilita
S budováním finanční stability jsem začala před osmi lety. Tato fáze mi trvala přibližně rok, dva. Potom, co jsem si stabilitu vybudovala, přirozeně jsem pokračovala dál budováním finanční nezávislosti, aniž bych to cíleně dělala, protože informace o přesném postupu jsem neměla.
Jsem tedy finančně nezávislá, ale ještě stále pracuji. Kolik stojí moje finanční náklady na finančně nezávislý život? Náklady se snažíme držet v rozumné míře, naše rodinné výdaje vycházejí přibližně na 20 tisíc měsíčně pro každého z nás – pro mě i pro manžela.
Moje výdaje směrem k rodině jsou spíš 25 tisíc měsíčně. A pak mám ještě osobní výdaje, které jsou kolem 20 tisíc měsíčně. Jsem tedy přibližně na 45 tisících měsíčně.
Nicméně nemyslím si, že bych potřebovala pro sebe každý měsíc 20 tisíc. Tato částka je spojená i s dovolenými, výlety a tak podobně. Tyto výdaje se dají omezit a jezdit můžu na dovolenou jednou ročně plus na pár výletů v průběhu roku.
Finanční nezávislost
Mé příjmy z pronájmu, které pro mě zajišťují finanční nezávislost, jsou nyní ve výši 30 tisíc měsíčně. Kdybych teď přestala pracovat, neměla bych sice náklady na podnikání, ale měla bych z něj zároveň nulové příjmy, zůstaly by mi peníze pouze z bytů, které pronajímám.
Jediné mé náklady by byly náklady na rodinu a to je 25 tisíc měsíčně. Mám tedy náklady, které se vejdou do 30 tisíc měsíčně a pasivní příjem ve výši 30 tisíc měsíčně.
Nemyslím si, že to je stabilní finanční nezávislost, protože v případě nějaké opravy v bytě, bych ji neměla z čeho zaplatit.
Finanční svoboda
Finanční svobodu už vlastně mám. Ne v takové míře, že bych si mohla pronajmout soukromý tryskáč. Ale kdybych teď prodala své investiční nemovitosti a zaplatila všechny dluhy, zbylo by mi 13 milionů.
Když tyto peníze poměrně konzervativně zainvestuji s 5% návratností, budu mít každý rok 650 tisíc, tedy 54 tisíc měsíčně.
V případě investice se 7% návratností, by můj zisk byl 910 tisíc na rok, což vychází 75–76 tisíc měsíčně. A 7 % ročně není tak nereálné.
Kolik mě nemovitosti celkem stály? Z mých peněz to bylo pouze 4,5 milionu korun. To už je celkem reálná částka, ne?
Chcete se o mých nemovistostech dozvědět víc? O třech z nich jsem sepsala článek Jak buduju nemovitostní portfolio.
Klíčové bylo, že jsem převzala odpovědnost za svůj finanční osud do vlastních rukou, v první řadě vytvořila finanční stabilitu a šla dál. Můj funkční systém vám odhalím na webináři zdarma, na který se už dnes můžete s velkým předstihem registrovat. Odkaz najdete ZDE.
Chcete dosáhnout finanční nezávislosti a zbavit se povinnosti chodit pravidelně do zaměstnání? Zajímá vás, jak dosáhnout finanční nezávislosti a získat svobodu ve svém životě? Připojte se na webinář a objevte kroky, které vás přivedou k tomu, abyste nebyli závislí na pravidelném zaměstnání a mohli si užívat plného života. Pak klikněte na tlačítko ZDE a přihlaste se na webinář zdarma ještě dnes.
Nemůžu tomu uvěřit, ale jsme u konce. Pevně věřím, že vás tento článek inspiroval a možná i nakopl k tomu, abyste začali věnovat dostatečnou pozornost svým penězům.
Od srdce vám děkuji za váš čas a přízeň. Budu se na vás těšit zase u příštího článku. Mějte se krásně!