Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

Vrásky na čele kvůli vánočním dárkům? Ukážu vám, jak zvládnout advent v klidu a bez dluhů.

Finanční plán na Vánoce: 5 kroků, díky kterým se nezadlužíte

Vánoce už klepou na dveře. 

Jsou pro vás obdobím klidu a radosti nebo stresu, protože nevíte, z čeho zaplatíte dárky a jak to finančně zvládnete až do další výplaty? 

Pokud na vánočních dárcích nechcete zchudnout, začněte je řešit už teď a udělejte si plán. V dnešním článku mám pro vás 5 kroků pro finančně pohodové Vánoce.

A ještě vám dám jeden důvod proč zůstat u tohoto článku až do konce. Připravila jsem pár tipů na vánoční dárky, které inspirují ke spoření a investování. A teď už se pojďme pustit do dnešního tématu. 

 

Mých 5 kroků pro finančně pohodové Vánoce

 

První krok: Nastavte si rozpočet 

 

Jako první krok k finančně pohodovým Vánocům si vytvořte rozpočet. Začněte tím, že si stanovíte částku, kterou chcete nebo můžete za vánoční dárky utratit. Poté si udělejte seznam lidí, které obdarujete. Každé osobě na seznamu přiřaďte sumu, kterou na jejich dárek vynaložíte. 

Díky tomuto kroku získáte jasný přehled o tom, kolik peněz potřebujete na nákupy dárků. Mít rozpočet znamená, že se vyhnete nadměrným výdajům a nepříjemným finančním překvapením.

 

Tip pro nastavení rozpočtu na Vánoce

S nastavením rozpočtu vám krásně pomůže vánoční plánovač, který si můžete sami vytvořit, nebo pokud se vám bude líbit ten můj, můžete ho ode mě získat za symbolických 50 korun. Pojďme se podívat jak funguje. 

 

 

Líbí se vám a je to přesně to, co teď potřebujete? Plánovač pořídíte na tomto odkazu.

 

Druhý krok: Promluvte si s rodinou 

 

Dalším důležitým krokem je komunikace s rodinou ohledně vašich plánů a rozpočtu. Mluvte s nimi o tom, co by si přáli k Vánocům, a současně jim sdělte svůj finanční rámec. 

Tato otevřená komunikace vám umožní porozumět jejich očekáváním a zároveň jim ukázat, že se snažíte hospodařit rozumně. Možná budete příjemně překvapeni tím, jak vaši blízcí zareagují na snahu šetřit a také je inspirujete pro podobné finanční kroky.

 

Přemýšlíte nad tím, co koupit svým blízkým? Připomínám, že na konci článku mám pár skvělých tipů. Rozhodně se vyplatí číst až do konce! 

 

Třetí krok: Spoření na dárky 

 

Vánoce jsou jedním ze svátků, které se zdají být dál, než ve skutečnosti jsou. Proto začněte spořit na dárky s dostatečným předstihem. Čím dříve začnete, tím méně musíte každý měsíc odkládat, abyste měli dostatek peněz na nákupy. 

I malé pravidelné úspory během několika měsíců vytvoří potřebný rozpočet na dárky. Tím se vyhnete nutkání si na vánoční dárky půjčovat.

 

Tady je jedna zatraceně dobrá rada od finanční expertky. Věnujte pozornost tomu, kolik letos utratíte za vánoční dárky a na další Vánoce se dopředu připravte. Hned od ledna ukládejte jednu dvanáctinu z této částky stranou. Dobře vám poslouží virtuální obálky na spořících účtech. 

 

Čtvrtý krok: Vyvarujte se půjček

 

Pod tlakem reklamy na dokonalé Vánoce si na dárky bere půjčku zhruba každý desátý Čech. Půjčky na vánoční dárky ale nejsou řešením. Splácení trvá mnoho měsíců a zatíží váš rozpočet. A o půl roku později vás čeká to samé dokola. Do tohoto kolečka spadnout nechcete.

 

Nezadlužujte se kvůli Vánocům. Dárky se omrzí, dluhy zůstanou.

 

Místo toho využijte spoření a rozpočtování, ať nakoupíte dárky, aniž se zadlužíte. Nicméně chápu, že do Vánoc zbývá už jen 46 dnů a za tak krátkou dobu toho moc nenaspoříte. 

Podle mě to ale nevadí, přečtěte si poslední pátý krok, který je ze všech nejdůležitější a využijte toho, co jste se teď naučili na přípravu následující Vánoce. Máte na to celý rok. 

 

Pátý krok: Pravý význam Vánoc

 

Nakonec si uvědomte, že Vánoce nejsou jen o dárcích. Jejich skutečný význam spočívá v tom, že trávíte čas s rodinou a blízkými a že jim dáváte najevo svou lásku a pozornost. Myslete na to, že ne všechno se měří cenou a množstvím. 

 

Jeden pozorně vybraný a věnovaný dárek má větší hodnotu než hromada zbytečností. Vánoce jsou o vytváření společných vzpomínek a prožití krásných okamžiků s lidmi, které máte rádi. Pravá hodnota těchto svátků spočívá v radosti ze sdílení, a to není finančně náročné. 

S těmito pěti kroky dosáhnete vánoční finanční pohody a zároveň si užijete Vánoce naplno, bez stresu a obav o peníze. Věřím, že to s mými tipy zvládnete. 

 

Pojďme ještě na slíbený bonus.

 

3 tipy na dárky, které inspirují ke spoření a investování 

 

Nevíte, co dát dětem za dárek? Tady je jeden zatraceně dobrý tip. 

 

Tip č. 1: Pokladnička

Věřím, že vás to už dávno napadlo. Koupíte pokladničku a dáte ji dítěti. Teď přichází ta nejdůležitější část. Předtím, než mu ji dáte, do ní přispějete třeba pětistovku a přidáte k ní návod, jak ji používat. 

V návodu popíšete, že dítě získalo první pětistovku a až tam našetří 5 000 korun, s rodiči tyto peníze investuje, aby získalo další peníze. Kam potom peníze investujete, není důležité, podstatné je projít celým procesem a nechat dítě šetřit a přemýšlet o investování. 

 

Tip č. 2: Hry

Takové, které pomáhají dětem a mládeži porozumět penězům a financím. Stolní hry jako Monopoly, Dostihy a hra Finanční svoboda jsou skvělými nástroji pro učení se finanční gramotnosti. 

Existuje mnoho skvělých „finančních“ on-line her, které jsou dostupné i v češtině a určené pro starší děti a mládež. Jako příklad uvádím hru FingrPlay, kde si starší děti procvičí dovednosti v oblasti správy rodinného rozpočtu.

 

Tip č. 3: Vzdělání

Věnujte vzdělávání ve finanční oblasti prostřednictvím knih, kurzů nebo seminářů. Jednou z nejlepších knih o financích je Bohatý a chudý táta, dalších 6 skvělých knih sdílím v jednom ze svých článků, odkaz na něj máte tady

 

Jako kurz doporučuji můj program Pořádek ve financích, který vám pomůže získat kontrolu nad svými výdaji, učí vás efektivně spravovat peníze a usnadňuje začátek spoření a investování. 

 

A ze seminářů doporučuji konferenci realitního shakeru. Koná se dvakrát ročně a poskytuje cenné informace o investování do nemovitostí. Sama ji pravidelně navštěvuji a vím, že je tím nejlepším místem, kde se setkat s lidmi, kteří mají podobné cíle nebo zkušenosti z této oblasti, a jak navázat přátelství i byznys partnerství.

Ještě než se s vámi rozloučím, mám pro vás jednu informaci. Pokud chcete svým blízkým udělat radost mým programem Pořádek ve financích, ráda vám připravím poukaz, který jim můžete darovat. Napište mi na e-mail jarka@zatracenedobrerady.cz, ráda se s vámi domluvím.

 

Věřím, že vám článek dal mnoho tipů nejen pro přípravu na nákupy vánočních dárků.  Děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, a uvidíme se zase příští středu!

Sdílej post

Další příspěvky