Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-na-rodinny-rozpocet

Rodinný rozpočet pod kontrolou: Naučte se šetřit jako my

Přemýšlíte, kam vám neustále mizí peníze? A co kdybych vám řekla, že za to může vaše hlava, vaše osobní nastavení, se kterým k financím přistupujete, a proto s rodinným rozpočtem nevycházíte? V dnešním článku se podíváme na to, jak přemýšlet o penězích a jak pracovat s vaší hlavou, aby k vám přicházela hojnost.

 

Navíc vám ukážu rodinné rozpočty dvou našich dovolených a nasdílím aha moment jednoho výletu, kde uvidíte nejen přesné částky, ale i náš přístup k placení z našeho pohledu předražených věcí, jako jsou lízátka za 58 Kč! 


📌Chcete si informace o rodinném plánování raději poslechnout? Pak si tento článek pusťte na mém YouTube kanálu zde, ať zjistíte, jak přemýšlím o penězích a jak k nim můžete přistupovat i vy. A určitě nezapomeňte dát odběr, abyste nepřišli o moji pravidelnou dávku finančních tipů..

 

Jak funguje finanční podvědomí

 

Vaše finanční podvědomí je něco jako termostat. Když je v místnosti 22 °C, můžete se vsadit, že i termostat je nastaven na 22 stupňů. Pokud teplota klesne, nebo se zvýší, termostat se vždy postará o krásných 22 °C. 

 

Jediná možnost, jak změnit teplotu natrvalo, je nastavit jinak termostat. Stejné je to i s vašimi financemi: Pokud chcete dosáhnout trvalého zlepšení, musíte změnit své finanční podvědomí. Příjem se zastaví na určité částce a nejde výš. Váš rodinný rozpočet stagnuje.

 

Zamyslete se nad tím, jak vysoký je váš finanční termostat. Nejjednodušší je podívat se na své výsledky. 

💸 Kolik máte na účtu? 

💸 Jaký máte plat? 

💸 Jakou hodnotu má váš majetek? 

💸 Poté zapřemýšlejte nad tím, kolik byste chtěli, aby vám každý měsíc přišlo na účet. Kolik to je? 

 

Nesnažte se teď vymyslet, kde ty peníze vezmete, ani si neříkejte, že vám šéf určitě nepřidá. Tím si přísun peněz blokujete. 

 

Jen si zodpovězte tyto otázky. Klidně si vezměte list papíru a sepište si své odpovědi. Když si uvědomíte, jaké máte nastavení teď a jaké byste chtěli mít, objeví se cesta. 

 

A co potom?

 

Změňte své finanční zvyky 

 

Je jedno, jestli jste vyrostli v rodině, kde se s penězi nakládalo neuváženě, nebo jste nezdravé finanční zvyky převzali ze svého nejbližšího okolí (partnera, přátel, kolegů).

Pokud lidé, kteří vám radí nebo je považujete za vzor, nejsou tam, kde chcete být vy, není pro vás jejich názor důležitý! 

 

Já sama jsem ve svých 25 letech skončila s dluhem skoro půl milionu a pocitem, že dlužím snad všem. Nestíhala jsem splácet své dluhy, extrémní výdaje, natož aby mi zbylo na běžný život. Byla jsem nešťastná a frustrovaná.

 

Až ve chvíli, kdy jsem se začala řídit tím, jak to chci já, a také radami lidí, kteří měli finance pod kontrolou, byla jsem schopná vše obrátit, vytvořit si návyk pro spoření místo utrácení a postupně začít také investovat. 

Přesně tento návod vám předávám v mém programu Pořádek ve financích. Naučím vás spravovat osobní finance a provedu vás kompletním procesem, jak tvořit finanční rozpočet rychle, jednoduše a efektivně, a to bez toho, abyste museli trávit hodiny nad záznamy v excelu, nebo ztráceli čas složitými výpočty.

 

Abyste viděli, že nejsem žádná kovářova kobyla, rovnou vám dám 3 příklady z našeho života. Jak uvažujeme nad rodinným rozpočtem, šetříme si na pravidelné dvě dovolené ročně a k tomu i několik dražších výletů?

 

Předražená lízátka do rodinného rozpočtu nepatří

 

Vyrazili jsme s holkama do pražské zoo. I když je tato zoo pro malé děti náročnější tím, jak je obrovská, a samozřejmě musíme vždy vidět úplně všechna zvířátka, jednou za čas si sem zajdeme.

Na to, že rodinné vstupné stojí 800 Kč, jsme zvyklí a v dnešní době tuto cenu považujeme za normální. Dcerkám jsme ale slíbili, že jim koupíme cukrovou vatu, kterou tam bohužel neměli. Proto jsme jim koupili lízátka za to, že zvládly projít celou zoo. Za dvě lízátka jsme dali 58 Kč!!! To jsme nečekali. 

 

Pro sebe jsme si z toho vzali poučení, že příště máme odměnu pro holky vzít s sebou do batohu.

Možná se vám zdá jako prkotina, že se pozastavuju nad necelými 60 Kč za lízátka. Ale právě těmito prkotinami to začíná a pak se divíte, že sice máte dostatečný příjem, ale nic neušetříte. 

 

To nejdůležitější je vždy nastavení vaší hlavy. To, že někdo něco dělá a je to pro něj okej, neznamená, že musíte naskakovat na stejnou vlnu a je to dobré i pro vás. Vy si nastavujete, jak to chcete v životě mít. Pro nás byla přemrštěná cena za lízátka jasnou stopkou. Takto nesmyslně utrácet nechceme.



Nedá mi to, opět se vrátím k lízátkům. Zkuste si spočítat, kolik za nečekané drobnosti, jako byl můj příklad s lízátky za 58 Kč, měsíčně vydáte. To je kafe s kamarádkou, zákusek po obědě, časopis do vlaku, levné triko v Lidlu, které vám padlo do oka, ale nakonec skončí na dně skříně, limonáda z automatu… 

 

Podtrženo sečteno a hned je za měsíc v čudu 5 000 Kč, které jste mohli ze svého osobního nebo rodinného rozpočtu investovat někam jinam. Nejde o částky, ale o nastavení vaší hlavy. 

 

Jak jsme ušetřili na dovolené v Rakousku

 

Nyní s vámi nasdílím podrobný rozpočet naší dovolené a také způsob, jak jsme uvažovali nad rodinným rozpočtem. Než se dostaneme ke konkrétním číslům, měli byste vědět, co se za nimi skrývá, abyste měli jasnější představu pro případné naplánování své dovolené.

 

Kde jsme ušetřili a kde naopak připlatili? S manželem jsme se domluvili, že výjimečně budeme večeře řešit vlastní stravou, kterou si uvaříme na ubytování (těstoviny, tortily a párky jsme si dovezli z Česka a nemám zahrnuto v rozpočtu, pobrala jsem to doma). 

 

Další velkou úsporou pro nás byla Sommercard, kterou jsem do teď neznala. Získali jsme ji na ubytování (doporučuji si přečíst na internetu podmínky získání Sommercard při plánování dovolené v Rakousku). Každý den jsme měli lanovku zdarma a také vstup na koupaliště a bobovou dráhu. 

 

Díky těmto úsporám jsme si připlatili snídaně na ubytování (celkem 80 euro) a také jsme si dopřáli na oběd to, na co jsme měli chuť včetně pivka a Aperolu. 

 

Rodinný rozpočet: 

  • Ubytování včetně snídaně 12 426 Kč, 
  • benzín 1 604 Kč,
  • poplatky cesta 402 Kč,
  • léky na nevolnost (cesta) 297 Kč, 
  • půjčení dvou krosen 480 Kč, 
  • vstup Silberkarklamm 296 Kč,
  • nákup SPAR (bonbony, víno, voda, protlak, pečivo) 488 Kč,
  • restaurace, kafíčka a zmrzliny 3 622 Kč.

 

CELKEM 19 615 Kč za 4 noci a 5 dní v Rakousku.

 

A zde jsou místa, která jsme navštívili: 

Milujeme celý den strávit v lese a ujít dvacet kilometrů, ale letos jsme dovolenou přizpůsobili víc dětem a užili jsme si to všichni.

  • První den jsme si dali 18 km pochod přírodou (oba s krosnou a každý s jedním dítětem na zádech),
  • také jsme si dopřáli romantiku v Silberkarklamm (soutěska s vodopády),
  • děti se vyblbly v Hopsiland Berg Schladming (doporučuji),
  • a nesměl chybět Rittisberg s koupačkou a bobovou dráhou!

 

To nejlepší na tom je, že na tuhle dovolenou jsme z vlastní kapsy vydali pouze 6 565 Kč! Kde jsme vzali zbytek? 

 

Tady je, jak jsme to udělali:

 

💸 Peníze, které dostaneme na Vánoce dáváme vždy stranou (tentokrát to bylo 6 200 Kč).

💸 Peníze od babiček neutrácíme, ale ukládáme je do prasátka.

💸 Každý týden vyndám drobné z peněženky – vždy kolem 50 Kč – a putují opět do prasátka (díky nim jsme celkem naspořili 6 850 Kč).

 

Pokud jste počítali se mnou, vyšlo vám krásných 13 050 Kč, které jsme si takto uložili na dovolenou. Dovolená v Rakousku se moc povedla a vám připomínám kartu Sommercard, se kterou ušetříte. 

 

Abyste viděli, že ne vždy je to tak růžové, jak si naplánuju, mám pro vás ještě příklad naší loňské dovolené v Itálii, kde jsem byla jen já s mýma dvěma holkama. Pojďme na to. 

 

Dovolená v Itálii, kde se rozpočet nepovedl

 

Ubytování 11 924 Kč.

Auto (benzín, parkovné, poplatky) 2 702 Kč.

Před cestou (léky, jídlo pro holky, drogerie) 4 664 Kč.

Nákupy v Itálii (včetně dárků domů) 3 190 Kč.

Restaurace, kafíčka 3 245 Kč.

Výlet do Benátek 2 062 Kč.

 

Celkem: 27 787 Kč

 

Ufff… takovou pálku jsem sama nečekala! Ještě předtím, než jsem si celý rozpočet sepsala, jsem manželovi tvrdila, že dovča byla za 20 000 Kč.

 

Abyste mě chápali, za běžných okolností si vždy plánuju rozpočet dovolené dopředu. Tentokrát jsem to ale nestihla a tady je krásně vidět, že když si člověk neudělá plán, utratí to, co může, a ve finále je to víc, než si představoval. 

 

A druhá věc: Bez toho, abych si udělala rozpočet, bych nevěděla, že to nebylo 20 tisíc, ale téměř 28 tisíc, a to už je sakra rozdíl. Pro mě osobně to byl velký aha moment a příště si rozpočet dopředu rozhodně udělám. (Pokud nevíte, jak na to, v programu Pořádek ve financích vás vše naučím.)

 

Na čem jsme na druhou stranu uspořily? Jídlo kromě kapsiček a oblíbených dobrot pro holky jsme řešily na místě (jsou tu stejné ceny jako u nás, něco je i levnější) a kombinovaly jsme jedno jídlo v restauraci a jedno jsme si vařily samy.

 

Také jsem ušetřila na ubytování (nevybrala jsem nám hotel, ale kemp) a dopravě (jely jsme vlastním autem ještě se ségrou a její kamarádkou a dopravu jsme tak rozpočítaly mezi sebe).

 

Za mě to byla fajn dovolená a za sebe ji můžu určitě doporučit. 

 

Další dovolená, kterou jsem strávila sama s holkama, byla na Mauriciu. Kolik mě stála a jak jsme ji prožily si můžete přečíst v článku Kolik jsem utratila za 3 týdenní dovolenou na Mauriciu + tipy na úsporu.

Jak vidíte, práce nejen s rodinným rozpočtem stojí především na nastavení vaší hlavy. A s tím vám pomůže program Pořádek ve financích. Pokud cítíte, že je to něco, co se vás týká, už to neodkládejte a pojďte si uklidit ve svých návycích i na účtu.

 

Tohle je z mé strany vše. Ze srdce vám děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, moc si toho vážím a pevně věřím, že si díky tomuto článku uvědomíte, jak důležité je nastavení hlavy, když chcete změnit váš přístup k penězům. Pokud ano, sdílejte tento článek se svými kamarády a známými, kteří to také potřebují.

Sdílej post

Další příspěvky