Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

dve-velke-chyby-ve-financich

Nezdary v osobních financích: 2 velké chyby, které za to mohou

Představte si, že si vsadíte ve Sportce, lístek někde doma odložíte a zapomenete, kde je. Za několik dní tento lístek vyhraje 10 000 000 korun, ale jelikož jste ho vyhodili společně s dalšími papíry při úklidu, nemáte nic. Jak byste se cítili, kdybyste se dozvěděli, že jste právě vyhodili 10 milionů korun? Jsem si jistá, že příšerně! 

 

Co když vám řeknu, že vyhazujete mnohem více než 10 milionů korun tím, že chybně nakládáte se svými penězi. Nevyhodíte je najednou, ale postupně. V dnešní článku píšu o dvou finančních chybách, které s penězi děláte, a když se jim vyhnete, ušetříte během svého života miliony. 

 

📌Čtení nemusíte, raději se podíváte? Pak je tu video 2 chyby ve financích, kvůli kterým nebudete NIKDY schopni šetřit peníze, ve kterém tyto chyby společně také procházíme. Nezapomeňte dát odběr mému YouTube kanálu, ať nepromeškáte žádná další videa, díky kterým se snadno zorientujete v osobních financích a které vám pomohou udělat si pořádek v příjmech a výdajích, začít šetřit a následně investovat. 

První chyba ve financích: Řešíte maličkosti 

Všimli jste si, že několik vašich spolužáků po škole přibralo? Ptáte se, jak je to možné? Neztloustnete přes noc, ale postupně, než si to uvědomíte, jste o 10 kilo těžší. Co v takové chvíli děláte? Zaměříte se na to, jakou značku proteinu si koupíte,nebo které běžecké boty jsou nejlepší místo toho, abyste řešili velké cíle, tedy méně jíst a více cvičit. 

 

Pokud se nad tím zamyslíte, s penězi to děláte stejně. Trávíte roky posedlostí nad každým finančním detailem a nikdy nepodniknete kroky v důležitých oblastech. Než se nadějete, máte finanční potíže a jejich náprava se zdá nereálná. Ve výsledku téma peněz úplně ignorujete, protože se díky nim cítíte provinile. 

 

Když se vrátím zpět ke srovnání s jídlem. Neřešíte příjem kalorií, jíte více a než si to uvědomíte, ztloustnete. A stejně tak je to s penězi. Nesledujete výdaje a utrácíte víc, než byste měli. 

 

Diskutujete o maličkostech, jako jsou: diety, typ bot, různá cvičení a podobným způsobem debatujete o úrokových sazbách a slibně vypadajících investicích. 

Příklad číslo 1: 

Lidé, kteří nevycházejí s penězi, vědí, že by měli tvořit finanční rezervu, rozebírají různé spořící účty a dlouho hledají ten s nejlepší úrokovou sazbou. Obhajují to tím, že chtějí co nejlepší zhodnocení

 

Místo toho, aby se zaměřili na problém a nastavili si trvalou platbu. Myslíte, že tito lidé začnou někdy spořit? Jistěže ne.

 

Chcete skoncovat s životem od výplaty k výplatě a začít spořit místo utrácení? 

Zaměřte se na tyto 2 věci:

  • Založte si účet bez poplatků a automatizujte výdaje do investic a na spoření. 
  • Investujte co nejdříve, ať vaše peníze rostou po dobu 20, 30 nebo více desítek let. Tuto informaci si někam poznamenejte nebo zapište, ať se k ní kdykoliv vrátíte, protože je klíčová pro váš finanční úspěch.

 

A program Pořádek ve financích je teď tím prvním krokem, díky kterému si vytvoříte rezervy, naučíte se spořit a konečně se po dlouhých letech svobodně nadechnete, protože vás už nebude tížit strach, jak vyjdete s penězi další měsíc. Už na nic nečekejte a klikněte zde

 

Druhá chyba ve financích: Myslíte si, že můžete čekat 

 

Pořád své rozhodnutí odsouváte, ale čekání na chytřejší zacházení s penězi je jednou z nejhorších věcí, které kdy uděláte. Rok co rok odkládáte investování a spoření, což ve vašich dlouhodobých finančních plánech způsobuje obrovský propad. 

Příklad číslo 2: 

Řekněme, že začnete investovat 2 000 korun měsíčně ve svých 25 letech. Tyto peníze ukládáte po dobu deseti let a v 35 letech přestanete. Jednoduše necháte svou investici růst až do věku 65 let, aniž byste k ní přidali peníze navíc. 

 

Váš kamarád investování odkládá a začne až ve věku 35 let, tedy 10 let po vás. Stejně jako vy, ukládá 2 000 Kč měsíčně, ale pokračuje s ukládáním až do věku 65 let. Což znamená, že investuje po dobu 30 let. 


Vy jste investovali po dobu deseti let, váš kamarád 30 let. Moje otázka je, kdo má více peněz? Vy nebo váš přítel? Možná vás to překvapí, ale VY. Přestože váš přítel investoval o 20 let déle než vy, tak dřívější začátek vám umožnil mít víc.

 

Víte, kolik vás stojí každý rok, který odkládáte spoření a investování? 


Není těžké zbohatnout, ale vyžaduje to důsledné spoření, proto je pro mnoho lidí snazší to odložit na neurčito. Bohužel každý rok, který čekáte, než začnete investovat, dramaticky snižuje výslednou částku, kterou z investice získáte.

Příklad číslo 3:

Řekněme, že váš přítel ušetří každý měsíc 4 000 Kč a investuje je, vy se rozhodnete o rok později. Podívejme se, jak tento roční rozdíl ovlivnil vaše portfolio. 


Zdá se, že jste investovali pouze mínus jeden rok, což je o 48 000 Kč méně. Ale pokud se podíváte, jak čekání ovlivnilo vaše portfolio, zjistíte, že váš zisk je menší o 350 000 Kč. Ano, slyšeli jste dobře, jen tím, že jste začali o rok později, jste přišli o 350 000 korun. Takže neříkejte, že to je jen jeden rok.

 

Možná si teď říkáte něco ve stylu: „Dobře Jarko, to chápu, ale jak tedy začít spořit a investovat?“ 

 

Řešením je automatizace

Jak tedy na spoření a investice? 

 

Mou odpovědí je automatizování a budování systému, který vám šetří peníze, investuje je a platí účty, třeba i během toho, co spíte. Pokud budete postupovat podle kroků, které vám popisuji, budete mít náskok před 90 % populace a získáte 3 výhody. 

 

Tady jsou:

  1. Vaše chování při utrácení, spoření a investování se automatizuje.
  2. Nebudete se muset nutit nebo omezovat.
  3. Všechny peníze půjdou automaticky tam, kam mají.

 

Hlavním důvodem, proč nedokážete spořit a investovat tolik, kolik byste chtěli, je příliš mnoho možností, kterým denně čelíte. Řešením je automatizace, která zužuje výběr a ovládá vaše peníze. 

 

Když si nastavíte automatizaci, už nemusíte každý den čelit otázkám jako: Měli bychom šetřit? Co máme omezit? A kam investovat? Nemovitosti, akcie nebo krypto? Nebo mám splatit dluh? A odešly platby včas? 

 

Na příliš možností reagujete stejným způsobem: NEDĚLÁTE NIC. Čím více možností řešíte, tím méně uděláte. 

 

Jaké chyby děláte, když se snažíte v domácnosti ušetřit?

Hodně lidí věří, že osobní finance a vedení rozpočtu je jen o vůli. Tato idea vypadá následovně: Pokud se budu více snažit, začnu více spořit, splatím svůj dluh, budu se držet určitého rozpočtu, přestanu tolikutrácet a začnu investovat.

Bohužel tohle je velice těžká cesta, bez ohledu na to, jak silnou vůli máte, připravte se na selhání.

 

Proto je automatizace pro úspěšné získání kontroly nad financemi zásadní. Její krása je v tom, že rozhodnutí uděláte pouze jednou a poté ho jen udržujete. 

 

Rozhodněte se o rozložení vašeho příjmu dopředu, pomůže vám jedna z metod, které jsem rozebrala v článku Dosáhněte finanční jistoty a detailněji učím ve svém programu Pořádek ve financích

 

Jak systém automatizace financí funguje? 

 

Z platu, který vám přijde na běžný účet, si nastavíte dva dny poté automatický odvod peněz ve výši 10 % z vašeho příjmu na spořící účet a dalších 10 % do investic. Nyní vám zůstane na účtu 80 % výplaty, další den se automatický systém postará o fixní náklady jako jsou zálohy na energie, splátky půjček, pojištění a Netflix. 

 

Dejme tomu, že se strhlo dalších 50 % z vašeho příjmu. V tomto okamžiku zůstane na účtu 30 %, které utraťte bez jakékoliv pocitu viny. Jsou to peníze na zábavu, protože je o všechny důležité věci už postaráno automaticky, použijte je na cokoliv chcete. 

 

Preferujete utrácení za věci, které máte rádi, bez pocitu viny? Udělejte si uvědomělý plán výdajů! Zajímá vás co to je? Jedná se o nastavení mysli, kdy přehnaně utrácíte za věci, které máte rádi, a nemilosrdně snížíte náklady za věci, které rádi nemáte. 

Ještě jednou to zopakuji: Utrácejte za věci, které máte rádi a snižte výdaje na věci, které rádi nemáte. 

Příklad číslo 4: Tomáš

Je sám, a tak žije v malém bytě v levnější části města, bydlení pro něj není tolik důležité, protože většinu času tráví v práci. Taky si neplatí žádnou permanentku do posilovny, protože zjistil, že raději běhá venku než na běžícím pásu. 


Jednoduše řečeno Tomáš identifikoval, které věci jsou pro něj méně důležité, snížil na ně náklady a přesunul tyto peníze na náklady, které miluje jako je cestování a párty. Na první pohled by mohl Tomáš vypadat, že se ke svým penězům nechová zodpovědně, ale ve skutečnosti je zodpovědnější než většina lidí.

Největším problémem je, že většina lidí nerozhoduje, co je pro ně důležité a co ne, většina nemyslí vědomě na své výdaje, nedívá se do budoucnosti a neplánuje, kam by jejich peníze měly jít. 

Každý měsíc tak nějak proplouvají nebo, jak říkala moje klientka z finančního mentoringu, nějak to pytlíkují a své výdaje nakonec vidí až v měsíčním výpisu na konci měsíce, pokud se na něj vůbec dívají. 

Ale Tomáš strávil za celý měsíc pouze 2 hodiny sledováním svých výdajů, investoval a ušetřil ze své výplaty 20 %, včas zaplatil své účty, splátku dluhu a zbytek peněz utratil za věci, které miluje, aniž by se kvůli tomu cítil nějak provinile. 

 

Pokud vás systém automatizace peněz zaujal a chcete začít spořit místo utrácení, pak se přidejte do mého programu Pořádek ve financích, kde vás naučím spravovat osobní finance a provedu vás kompletním procesem tvorby finančního rozpočtu rychle, jednoduše a efektivně a to bez toho, abyste museli trávit hodiny nad záznamy v excelu, nebo ztráceli čas složitými výpočty. 

 

Děkuji, že jste tu dnes byli se mnou. A pokud se chcete vzdělávat na mém blogu ještě chvíli, doporučuji vám jeden z článků, které právě teď vidíte na své obrazovce pod tímto článkem. Mějte se zatraceně dobře a vidíme se zase příští středu!

Sdílej post

Další příspěvky