Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-sestavit-rodinny-rozpocet

Dosáhněte finanční jistoty: 3 kroky k úspěšnému rodinnému rozpočtu

Pokud už si svůj rodinný rozpočet vedete, nebo teprve přemýšlíte nad tím, že začnete, je tento článek přesně pro vás. Nasdílím s vámi kompletní strategii a konkrétní 3 kroky, které vám osobní nebo rodinný rozpočet pomohou tvořit jednoduše a efektivně. 

 

Hned na začátku vám chci připomenout, že rodinný či osobní rozpočet vám pomáhá lépe porozumět, kam tečou peníze a jak můžete optimalizovat své výdaje. Také vám umožňuje získat lepší kontrolu nad financemi, snížit nepotřebné výdaje a zlepšit finanční stabilitu

 

Jednoduše řečeno: vedení rodinného rozpočtu vám umožní řešit problémy s penězi a rychleji dosáhnout finančních cílů. Rozhodně stojí za to, abyste se s finančním rozpočtem naučili pracovat. A já vám nyní předám 3 kroky, díky kterým s rodinným rozpočtem můžete začít.

 

📌Upřednostňujete videa? Pak se podívejte na toto video: Jak sestavit rodinný rozpočet, kde vám fígle ohledně rodinného rozpočtu podrobně vysvětluji. Nezapomeňte dát odběr mého YouTube kanálu, abyste nepřišli o další edukativní videa, která vás provedou všemi úskalími a tajnými tipy světa osobních financích.

 

A tady už jsou 3 jednoduché kroky pro sestavení rodinného/osobního rozpočtu.

 

#1. krok: Stanovte si jasný cíl rozpočtu

 

Ještě před samotnou tvorbou rozpočtu je extrémně důležité, abyste si ujasnili, jaký je cíl vašeho rozpočtu. Proč je pro vás důležité, abyste si vedli finanční rozpočet? S jasným plánem se vám bude rozpočet snáze dodržovat a můžete těchto cílů dosáhnout rychleji a efektivněji.

 

Doporučuji vám stanovit cíle rodinného nebo osobního rozpočtu s konkrétní částkou a datem jejich splnění. Je to stejné jako třeba s dietou: Pokud si předem neřeknete, kolik kilo chcete zhubnout a do kdy, je velmi pravděpodobné, že dietu dlouho nevydržíte. 

 

Příklady cílů: 

  • vytvoříte si finanční rezervu ve výši 150.000 korun do konkrétního data, 
  • předčasně splatíte všechny dluhy ve výši 200.000 korun do konkrétního data, 
  • nebo třeba začněte s menšími krůčky: Každý měsíc odložíte tisíc korun na spoření. 

 

Každý z těchto cílů má konkrétní částku a termín. Při stanovení cíle rozpočtu vám může pomoci, když se podíváte na to, jak pracujete s vašimi penězi dnes, zhodnotíte, kde máte mezery, a díky tomu pro vás bude snadnější zjistit, kam se vlastně chcete dostat. 

Proto jsem pro vás připravila zdarma e-book, který vás provede celým procesem kontroly vašich financí tak, abyste mohli zhodnotit, jak na tom aktuálně jste, a díky tomu jednoduše a rychle stanovíte svůj cíl rozpočtu. 

 

Navíc vás naučí zacházet s penězi tak, abyste našli peníze, o kterých ani nevíte, že je máte. Stáhnout si ho můžete zdarma tady.

 

#2. krok: Vyberte si metodu rozpočtu 

 

Jakmile máte jasno, jakým směrem váš rozpočet povedete, je na řadě výběr vhodné metody pro sestavení rodinného/osobního rozpočtu. Vysvětlím vám 3 nejznámější a vy si vyberte tu, která bude pro vás ideální, popřípadě je mezi sebou zkombinujte. 

Jedná se o metody: obálková metoda, nulový rozpočet nebo metoda sestavení průměrů výdajů. 

 

Metoda 1: obálková metoda

 

Obálková metoda má tradici už od našich babiček a prababiček, sama jsem díky ní v osmnácti letech učila hospodařit, když jsem se odstěhovala od rodičů. Spočívá v tom, že vyčleníte několik obálek, předem určených na konkrétní výdaje a každý měsíc do nich ukládáte peníze. Z obálek pak následně v průběhu měsíce čerpáte. 

 

Díky systému obálkové metody se vám nestane, že utratíte omylem peníze, které potřebujete na jiné výdaje. Tato metoda tak dobře poslouží méně disciplinovaným lidem nebo těm, kteří preferují hotovost. 

 

Pokud platíte převážně kartou nebo bankovním převodem, nebojte, v dnešní době nemusíte využívat reálné papírové obálky a ukládat do nich hotovost. Tuto metodu můžete využít také prostřednictvím internetového bankovnictví v rámci spořícího účtu. 

 

Většina bank umožňuje rozdělení peněz do virtuálních obálek. Vím, že na spořícím účtu u České spořitelny můžete vytvořit 9 obálek, u Airbank 10 a spořící obálky si můžete také založit na spořícím účtu u Monety. 

 

Obálkovou metodu můžete využívat třeba jen na spoření. 

 

Metoda 2: nulový rozpočet

 

Pojďme na další metodu, kterou je nulový rozpočet. Jak je už z názvu zřejmé, tak každý měsíc budete končit s nulou na účtu. Což pro některé z nás není problém, že? 😃 Ne, teď vážně. Cílem této metody je dopředu si stanovit účel pro každou vaši korunu. 

 

Do kategorií si rozdělíte částky, které chcete v dané kategorii utratit, a to včetně spoření. Na konci měsíce byste neměli mít žádný přebytek, ale ani byste neměli utratit více, než je váš příjem. 

 

Částky v kategoriích můžete průběžně upravovat a přizpůsobovat aktuálním potřebám. Co tím myslím? Může se stát, že v jednom měsíci utratíte více třeba za jídlo, než kolik jste plánovali. Na další měsíc je tedy potřeba v kategorii na jídlo částku navýšit a z jiné zase ubrat. 

 

Tato metoda je časově náročnější, musíte dlouhodobě dopředu plánovat roční platby a jejich evidenci. Také je obtížné započítávání nečekaných výdajů, jako je třeba oprava auta nebo nákup nového spotřebiče do domácnosti. Já jsem se naučila tyto nečekané výdaje platit z rezervního spořícího účtu, tento výběr označím jako příjem a pak mi vše krásně sedí. 

 

Metoda 3: sestavení průměrů výdajů

 

Poslední metoda sestavení poměrů výdajů spočívá v tom, že si procentuálně rozdělíte výdaje do tří kategorií: nezbytné, spoření a zábava. Uvádí se různé rozložení, jako třeba zlaté pravidlo 70-20-10 nebo 50-20-30. A hned vám to vysvětlím. 

 

  • 70 % příjmu jde na pokrytí nezbytných výdajů, mezi které patří nájem, hypotéka, energie, jídlo, vybavení, pohonné hmoty, pojistky, léky, drogerie. Jednoduše vše, co není zábava nebo spoření. 
  • 20 % příjmu uložte na spoření, sem patří krátkodobé spoření jako tvorba rezervy na spořícím účtu, dlouhodobé spoření, investování a příprava na důchod. Rozdělte to tak, že polovina půjde do krátkodobých úspor a druhá do dlouhodobých. 
  • A 10% z příjmu můžete utratit v klidu za zábavu a cokoliv dalšího. 

 

Začít s poměrovým rozdělením bude jednoduché pro mladé lidi, kteří teprve začínají s financemi pracovat, proto vyzývám teď rodiče, aby pomohli svým dětem s první výplatou. Naopak pro některé lidi bude ze začátku až nemožné s touto metodou pracovat v jejich rozpočtu stejně jako kdysi pro mě

 

#3. krok: Zvolte vhodný nástroj pro sledování rozpočtu 

 

Každému z nás bude vyhovovat jiný nástroj, jak sledovat své příjmy a výdaje. Někomu vyhovuje klasický nástroj, jako je papír a tužka (třeba mně 😉), jiní milují excelovské tabulky a další budou spokojeni s aplikací v telefonu. Vyzkoušejte a najděte ten, který vám zkrátka sedne, protože to je základem úspěchu. 

 

Každý z těchto nástrojů je jiný a má jiné výhody. Pojďme se na ně podívat více do detailu. 

 

Nástroj 1: papír a tužka

 

PAPÍR A TUŽKA pro sledování rozpočtu bohatě stačí, požadovaných výsledků tím dosáhnete. Sama jsem takhle vedla svůj a později také rodinný rozpočet 7 let. Ano, opravdu 7 let. 

 

Z vlastní zkušenosti ale vím, že je tento nástroj časově náročnější a s odstupem času bych vám doporučila následující: s papírem a tužkou určitě začněte, a to první měsíc až tři. Díky přepisování, častému škrtání nebo zvýrazňování si najdete systém, který vám bude vyhovovat a více si ujasníte data, která jsou pro vás důležitá zapisovat a sledovat. 

 

Nástroj 2: excelovské tabulky

 

Poté přejděte na TABULKY V EXCELU, které nabízí přehledné uspořádání vašich záznamů o příjmech a výdajích. Navíc si můžete usnadnit práci s rozpočtem díky matematickým funkcím, které vám automaticky vypočítají, kolik vám ještě zbývá naspořit pro vybudování dostatečné rezervy nebo kolik procent z celkových příjmů jste utratili za jídlo. 

 

U tabulky v excelu určitě také oceníte možnosti kategorizace a filtrování, které vám pomohou při vyhodnocování toho jak si s financemi vedete v dlouhodobějším časovém horizontu. 

 

Kategorie nebo různé výsledky si můžete barevně označit. A pro lepší přehlednost si můžete také tabulky plné čísel převést do grafů. Možností v excelu je asi bambilión. 

 

Nástroj 3: mobilní aplikace

 

Posledním nástrojem jsou MOBILNÍ APLIKACE, které se zaměřují na tvorbu a správu finančního rozpočtu. V České republice patří k nejoblíbenějším 2 aplikace Wallet a Spendee

 

Obě aplikace jsou v základní verzi zdarma, umožní vám zaznamenávat si manuálně vaše transakce a roztřídit do kategorií, vedení rozpočtů nebo exportovat data. Některé pokročilé funkce jsou dostupné pouze v placené verzi, které vám například umožní propojení s bankou a díky tomu se vám automaticky budou zapisovat transakce z vašeho běžného účtu.

Ještě pro vás mám jeden malý bonusový tip

Ještě pro vás mám jeden malý bonusový tip Pokud provádíte většinu plateb kartou nebo bankovním převodem, může vám při sledování příjmů a výdajů velice dobře posloužit také vaše internetové bankovnictví. Většina bank umožňuje nastavit filtrování plateb automaticky do různých kategorií. Stačí si na to vymezit trochu času a nastavit si to.

 

Dosáhněte finanční jistoty díky přehlednému finančnímu rozpočtu

 

Tak to byli mé 3 kroky k úspěšnému rodinnému rozpočtu. Pokud se chystáte s tvorbou finančního rozpočtu začít, připravila jsem pro vás zdarma příručku, která vás provede celým procesem kontroly vašich financí tak, abyste mohli zhodnotit, jak na tom aktuálně jste, a díky tomu jednoduše a rychle stanovíte svůj cíl rozpočtu. 

 

Navíc vás naučí zacházet s penězi tak, abyste našli peníze, o kterých ani nevíte, že je máte. Stáhněte si ji zdarma tady

 

Hotovo? 

 

Věřím, že vám tento článek pomohl ujasnit, která metoda vedení rozpočtu pro vás bude nejpříjemnější a také, že jste si zvolili nástroj, který vám bude vyhovovat nejvíce. 

 

Děkuji za to, že jste zde se mnou a uvidíme se společně zase u dalšího článku. Opravdu se máte na co těšit. Mějte se zatraceně krásně. 

Sdílej post

Další příspěvky