Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

spoření na autopilota Jak spořit na autopilota Plaťte z běžného účtu a šetřete bezbolestně

Jak spořit na autopilota: Plaťte z běžného účtu a šetřete bezbolestně

Chtěli byste začít pravidelně spořit a nemuset se přitom o nic starat? Co takhle mít spoření nastavené na autopilota? Je to jednodušší, než si myslíte. Některé banky nabízí možnost zaokrouhlování plateb a v tomto článku s vámi budu sdílet 3 konkrétní banky, které vám s touto skvělou funkcí pomůžou. 

 

📌 Máte raději video? Přehrajte si tuto epizodu na mém YouTube kanálu, ať se dozvíte vše o třech programech českých bank, díky kterým spoříte na autopilota aniž si toho všimnete. Nezapomeňte se přihlásit k odběru, protože s vámi každý týden sdílím velkou dávku informací ze světa financí.

Začít si odkládat peníze po malých částkách, které nerozhodí váš rozpočet a dokonce tak, aby vás to bavilo? Jde to. Mám pro vás 3 banky, kde to jde jednoduše a dokonce automaticky.

Česká spořitelna: Novinka, která lidem pomáhá s tvorbou finanční rezervy

Česká spořitelna spustila na konci ledna 2024 službu s názvem Platím a spořím. Tato inovativní služba využívá zaokrouhlování plateb provedených kartou. Rozdíl mezi skutečně zaplacenou a zaokrouhlenou částkou je převeden na spořicí účet

Podobnou možnost už dříve nabídly Equa bank, ČSOB a mBank, o kterých se dozvíte později. Rozhodně si počkejte na ČSOB, protože ta tuto službu posunula ještě o úroveň výše. 

Využití této služby Platím a spořím je dobrovolné. Aktivujete si ji v digitálním bankovnictví George. Službu využijí i klienti, kteří zatím spořicí účet u spořky nemají. Při zapnutí této funkce si ho jednoduše založíte v George.

 

Jak nová služba Platím a spořím funguje? 

  • Po aktivaci služby v bankovnictví George se každá platba kartou v obchodě nebo na internetu jednoduše zaokrouhlí na nejbližších 10 korun nahoru. Když koupíte něco za 95 Kč, banka tuto částku automaticky zaokrouhlí na stovku. 
  • Výše zaokrouhlené částky, v mém příkladu 5 korun, se automaticky odešle na spořicí účet.
  • V případě zájmu klidně můžete nastavit, že se k tomu přidá i něco navíc, třeba 10, 20 nebo 30 korun. Tohle už je na vás. 

Co na to říkáte? Vyzkoušíte tuto funkci?

 

Služba Platím a spořím měla před vypuštěním na trh za sebou tříměsíční pilotní provoz. V mobilní aplikaci George si ji aktivovalo 82 tisíc klientů. Celkem provedli přes 3,9 milionu plateb kartou a připsali si tak na spořicí účty souhrnnou částku přes 58,3 milionů korun

 

V průměru každý klient provedl měsíčně 16 plateb kartou a díky zaokrouhlení plateb si na spořicí účet odeslal částku 240 korun.

 

No a protože i já mám účet u spořky, který využívám pro osobní útraty, neodolala jsem a hned v únoru ji zapnula a nestačila jsem zírat. Nastavila jsem si, že s každou platbou se mi přičte ještě 30 Kč navíc. Na spořící účet jsem naspořila skoro 600 Kč (přesně 571,85 Kč) aniž bych musela jakkoliv omezit své výdaje, nebo přijít na to, kde bych měla šetřit. Stačí jediný klik a vaše úspory začnou růst automaticky. Mně se tato funkce moc líbí. 

 

Lukáš Pudil, šéf oddělení Personalizace v České spořitelně říká tohle: 

„Nová služba je důležitým nástrojem pro zlepšování finančního zdraví klientů, který jim pomáhá tvořit finanční rezervu. Čím více klient platí kartou, tím více peněz se automaticky odesílá na jeho spořicí účet.“ 

 

A dodává: „Řadě klientů chybí disciplína odkládat si pravidelně stranou peníze na horší časy a žijí de facto bez jakékoliv finanční rezervy. Služba Platím a spořím spoří za klienty a vytváří jim finanční rezervu. Těší nás, že z 82 tisíc klientů, kteří si ji aktivovali v pilotním provozu, je 70 % klientů, kteří si předtím neuměli stranou odkládat žádné finance a novou službou jim pomáháme měnit finanční návyky.“ 

 

Kolik peněz byste si za poslední měsíc naspořili, kdybyste automaticky přesměrovali částky za každodenní nákupy na spořicí účet? Mrkněte na svůj účet. 

 

Tato nová služba doplňuje slevový program Moneyback, který Spořitelna spustila v létě roku 2020 a nabízí odměnu zpět (cashback) za nákupy u vybraných obchodníků. 

 

Pan Pudil upřesňuje: „Díky oběma nástrojům, které pomáhají klientům starat se o finanční zdraví, ročně ušetří řádově jednotky tisíc korun. Jen za loňský rok si v průměru klienti díky jednotlivým funkcionalitám v Georgi přilepšili o 7 254 Kč,“ upřesňuje Lukáš Pudil.

 

Vidíte, s Českou spořitelnou je spoření snadné a dokonce i zábavné. S kombinací nové služby Platím a spořím a slevového programu Moneyback jednoduše a efektivně zlepšíte své finanční zdraví

 

S podobnou službou přišla už v roce 2018 Equa bank pod názvem Drobné investování. Jen upozorňuji, že Equa už neexistuje, proto jen v krátkosti. Při každé platbě kartou – v obchodě i online – si klienti odkládali malé částky od 10 do 50 Kč. Při dosažení alespoň 100 Kč se pak peníze převedly do některého z vybraných podílových fondů. 

 

Tohle už zní zajímavě. U Equa tuto službu už nesjednáte, ale naštěstí máme banku, která se touto službou inspirovala. Čtěte dál.

 

Přemýšlíte, jak optimalizovat své příjmy a výdaje? Pak by vás mohl zajímat i článek Nezdary v osobních financích. Vyvarujte se 2 chyb, o kterých v článku píšu. 

Chcete získávat pravidelně ověřené tipy, které vám přinesou více peněz? Přidejte se k více než 15 000+ odběratelů středečního newsletteru a získejte zdarma návody, které vám otevřou dveře k více penězům. 

 

Každý týden vám ukážu, jak s penězi pracuju já, aby mi každá koruna vydělávala, k tomu přidám finanční tipy, se kterými ušetříte, a v investičním okénku nahlédnete do pokročilých investičních strategií. 


Přidejte se k naší komunitě ještě dnes a dejte svému finančnímu úspěchu zelenou. Odkaz na jediný newsletter, se kterým zbohatnete, najdete ZDE.

ČSOB: Hladký start do světa investic vám umožní služba ČSOB Drobné

Pokud chcete začít investovat, hledáte jednoduchý způsob jak na to a zároveň se bojíte komplikovaného papírování, vysokých poplatků a složitého rozhodování, pak je pro vás ideální volbou služba ČSOB Drobné. Zde nenarazíte na žádnou z těchto překážek.

 

Jak tato inovativní služba funguje? 

 

Každá platba kartou se zaokrouhluje na nejbližších vyšších 20 korun a tyto drobné se ukládají do virtuální peněženky. Jakmile se po malých částkách naspoří 300 korun, jsou tyto peníze odeslány do investic. A to nejkrásnější na tom je, že vše proběhne bez vstupních poplatků.

 

Služba nabízí dvě funkce, díky kterým jste pánem svých investic. 

  1. Turbo – ta násobí zaokrouhlované drobné a zvyšuje odkládané částky. Vedle základní rychlosti mají ještě tři další: 2x, 3x a 5x. Bez Turba zainvestujete i při pilném placení 300 nebo 600 Kč měsíčně. Na nejvyšší otáčky, s Turbem 5, už to může být hodně přes tisícovku.
  2. Play & Pause – když se váš účet ocitne na suchu, nebo vyšlápnete z každodenního rytmu (dovolená, svátky), jedním kliknutím investování s ČSOB Drobnými až na 30 dní pozastavíte a pak zase kdykoli rozjedete.

Ve službě ČSOB Drobné přibyla nově od letošního roku možnost vybrat si fond, do kterého chcete nastřádané peníze posílat. A svůj výběr můžete kdykoli přehodnotit a fond zdarma a okamžitě vyměnit za jiný.

 

Opět tuto funkci sama využívám, můžu říct, že založení služby ČSOB Drobné už mi dalo trochu zabrat, musí se totiž navíc vyplňovat investiční dotazník, ale i tak to bylo za pár minut hotové. 

 

Mám zaplou funkci turbo, takže měsíčně se mi podaří investovat 600 až 900 korun. Nejvíce se mi líbí, že pravidelně investuji na autopilota, peníze se přesouvají zvolna, takže neohrožují fungování mého rozpočtu. 

 

Další tipy, jak investovat dlouhodobě, jsem sepsala do článku Na počátku je tisíc korun, na konci milionový zisk: 3 cesty, jak k němu dojít

 

mBank: Automatizujte spoření na jednotlivé cíle díky mSpoření

Program mSpoření je chytrá funkce běžného účtu mKonto. Funguje tak, že s každou platbou se automaticky ukládá stranou drobná částka z vašeho běžného účtu na mSpoření, a záleží jenom na vás, zda se bude jednat o pevnou částku, procento z platby nebo zaokrouhlení částky. 

 

Navíc si tuto funkci nastavíte i u trvalých plateb. A co mě fascinuje asi nejvíc, můžete si nastavit a pojmenovat až osm cílů a peníze se samy automaticky přerozdělí do jednotlivých cílů. Stačí jednou vše nastavit a pak se už o nic nestaráte. 

 

Vysvětlím vám to na příkladu: Dan má na svém spořicím účtu nastaveny dva cíle s názvem „Rozmary“ a „Bezpečnostní rezerva“. Na cíl „Rozmary“ si pravidelně odkládá 5 % z každé platby. Na cíl „Bezpečnostní rezerva“ si pravidelně odkládá dvacku z každé platby. 

 

V obchodě zaplatil 600 korun. Na „Rozmary“ se mu automaticky odložilo 30 Kč (což je 5 % z 600 Kč), na „Bezpečnostní rezervu“ se mu automaticky odložilo 20 Kč (nastavená fixní částka).

 

Pro někoho to může být skvělé nastartování spoření nebo dokonce i investování. Dejte mi pak vědět, kolik jste takhle za měsíc uškudlili. Já mám za únor celkem 1 200 korun naspořeno a zainvestováno.

 

Pokud chcete více takových hodných rad a tipů, přijměte moji výzvu a začněte odebírat naše finanční rady a nápady prostřednictvím newsletteru. S naším pravidelným newsletterem budete mít vše, co potřebujete k tomu, abyste dosáhli lepších výsledků ve svých financích. 


A jak si můžu být tak jistá? Utvrzují mě v tom zpětné vazby našich odběralů, o které se nyní podělím i s vámi. Jedenkrát týdně, pět minut čtení – neocenitelná investice do vašeho rozvoje. Odkaz sdílím ZDE.

A s tímto se s vámi už dnes rozloučím. 

 

Budu šťastná, pokud mi dáte vědět, která část tohoto článku vás zaujala nejvíce, klidně mi napište zprávu na můj Instagram, co vás na mých článcích baví nejvíce nebo naopak jestli vám zde něco chybí, případně pokud máte návrhy témat, kterým bych se měla věnovat, tak mi to dejte určitě vědět. 

 

Předem děkuji za jakoukoliv vaši iniciativu a zpětnou vazbu, abych věděla, na co se mám v budoucnu více zaměřit. Ještě vám chci od srdce poděkovat, že jste součástí této komunity, a že čtete moje články, moc si toho vážím. Budu se těšit příští středu u dalšího článku. Mějte se zatraceně krásně. 

Zdroje

https://www.csas.cz/cs/page/platim-a-sporim
https://www.penize.cz/sporici-ucty/451236-sporitelna-spousti-novinku-ktera-ma-lidem-pomoct-s-rezervou
https://forbes.cz/hrave-sporit-po-drobnych-a-zdarma-investovat-to-vas-bude-bavit/

Sdílej post

Další příspěvky