Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-investovat-tisic-korun-mesicne-a-zhodnotit-je-na-milion

Na počátku je tisíc korun, na konci milionový zisk: 3 cesty, jak k němu dojít

Chcete investovat, ale bojíte se, abyste nepřišli o peníze, protože investicím moc nerozumíte? V tomto článku s vámi sdílím základní informace o pravidelném investování, které by měl znát každý začínající investor. Na konci se dozvíte, jak s tisícovkou měsíčně může být milionářem úplně každý. 


📌I tentokrát si můžete pustit tento článek jako video na mém YouTube kanálu. Nalaďte si tuto epizodu a zjistěte, jak snadno se můžete stát milionářem. Nezapomeňte se také přihlásit k odběru, ať vám neuteče má pravidelná středeční dávka finančních tipů.

 

Jak si zajistíte pasivní příjem díky pravidelnému investování

 

Než se do toho pustíme, pojďme se podívat na základní pojmy o pravidelném investování. Pojďme na to úplně jednoduše: Znamená to, že investujete stále stejnou částku v pravidelných intervalech, obvykle na měsíční bázi. A místo toho, abyste se snažili odhadnout vývoj trhu, nakupujete aktivum za různé ceny. Za vyšší ceny, když trh roste, a naopak za nižší, když klesá. 

Co to jsou aktiva?

Je to pojem označující skupinu investic s podobnými charakteristikami, které dělíme do čtyř základních tříd – hotovost a její ekvivalenty, dluhopisy, akcie a alternativní investice.

Tohle si ještě víc rozebereme, ať neděláte zbytečně jednu z nejčastějších chyb nezkušených nebo začínajících investorů. 

 

U pravidelného investování je kolísavý trh výhodou, cena investice se průměruje, protože investice probíhá nejen, když jsou ceny vysoké, ale i když jsou nízké. Můžete tak oproti jednorázové investici na těchto výkyvech zajímavě vydělat, a to právě díky nákupům za nižší ceny. 

 

Proto nemusíte u pravidelných investic přemýšlet, kdy je ten správný okamžik k nákupu, stačí začít. Na pravidelném investování je skvělé, že tolik nezatíží váš měsíční rozpočet. 

Pokud máte pocit, že ve svém napnutém rozpočtu nenajdete peníze pro investování, přesvědčím vás o opaku. Připravila jsem pro vás e-book, který vás naučí zacházet s penězi tak, abyste našli peníze, o kterých ani nevíte, že je máte. A dobrou zprávou je, že vám ho dám ZDARMA. Klikněte na odkaz a je váš. 🙂

 

Jak nejlépe zhodnotit peníze? Díky složenému úročení

 

Teď se podíváme na složené úročení, které je jedním z nejdůležitějších principů investování. Často je nazýváno osmým divem světa. Jeho hlavní síla spočívá v tom, že v čase získáte nejen úrok z původního vkladu, ale také úroky z úroků. Nejlepší bude, když vám to vysvětlím na příkladu. 

 

Otevřete si na internetu libovolnou investiční kalkulačku (třeba tuto) a zadejte jednorázový vklad 1000 korun. Měna je v dolarech, vy si představte, že to jsou koruny. Dále již investovat nebudete. Předpokládaný úrok nastavte 5 %, takže v prvním roce vyděláte 50 korun, na konci roku máte 1050 korun.

 

Na konci druhého roku už se zúročí nejen první vklad, ale také úrok z prvního roku, takže budete mít 1103 korun. A tak každý rok částka poroste díky úrokům z úroků

Teď změňte úročení z 5 % na 10 % a podívejte se na křivku úroků, které můžete průměrně získat z S&P 500. Je to ta žlutá část. To je nárůst, že? A tohle je to kouzlo složeného úročení.

Co je S&P 500 (Standard & Poor’s 500)?

Je to akciový index, který zahrnuje 500 nejvýznamnějších světových společností obchodujících na amerických burzách. Mezi burzovními indexy patří k těm nejsledovanějším a mnohými odborníky je považován za nejpřesnější ukazatel výkonu americké ekonomiky.

Co je Index?

Index představuje soubor vybraných akcií, které jsou spojeny do jednoho celku. Můžeme ho definovat jako ukazatel hodnoty daného portfolia akcií. Indexy mohou být složeny buď z největších a nejdůležitějších akcií příslušné burzy nebo z akcií stejného sektoru.

 

Vsaďte na dlouhý investiční horizont

 

Dalším klíčovým parametrem při pravidelném investování je ČAS

Investiční horizont, tak se délka investice odborně nazývá, je vámi stanovený čas, ve kterém peníze, které investujete, nebudete potřebovat. Obecně platí, že čím delší investiční horizont, tím větší je pravděpodobnost, že případný pokles trhu bude opět vystřídán jeho růstem. 

 

Kolísání trhu patří k investování, a tak byste k tomu měli přistupovat. Je to normální. Dobrou zprávou je, že finanční trhy dlouhodobě rostou a tržní poklesy mohou být pro vás jako chytré investory příležitostí k levnému nákupu. 

 

Podívejte se na výkyvy trhu (graf prozkoumejte tady) opět u S&P 500, třeba v roce 2008 bylo mínus 37 %, nebo v loňském roce mínus 18 %. 

 

Důležité je, abyste k výkyvům trhu přistupovali z pohledu vašeho investičního horizontu. Pravidelné investice jsou na dlouho – 10, 20 nebo 30 let. Když se v grafu podíváte na ostatní roky, jasně tam vidíte, že ztráty jsou minimální oproti kladným výnosům. Z této části si prosím odneste, že dlouhodobostí investice snížíte riziko ztráty. 🙂

 

Kam investovat peníze, aby vydělávaly?

 

A jak vůbec můžete investovat? Probereme 3 různé cesty, jak na to. Hlavní rozdíl mezi nimi je v poplatcích a vzdělání

 

První cesta: Investování s finančním poradcem nebo bankou

 

Finanční poradce vám pomůže s nastavením investiční strategie, poradí s výběrem vhodných fondů, rozložením investic, doporučí časový horizont a postará se o veškerou administrativu. Na vás bude jen zadat trvalý příkaz.

 

Zde vnímám 2 nevýhody – první je výběr kvalitního finančního poradce, což není úplně jednoduché. A druhou jsou poplatky. Investiční společnost dává finančnímu poradci odměnu a tu vezme formou poplatků od klienta. Tato cesta bývá nejdražší. 

 

Doporučovala bych ji lidem, kteří nemají dostatečné informace a vzdělání o investování. Nemají čas se vše naučit, nebo je to prostě nezajímá. Sice zaplatí vyšší poplatky, ale nestojí je to žádné úsilí, a i tak se investice velice zajímavě zhodnotí. 

 

Druhá cesta: Investování s robo advisory

 

V České republice máme dvě platformy, které toto nabízejí, je to Portu.cz nebo Fondee.cz. Obě jsou velmi jednoduché a intuitivní. V platformě nejprve vyplníte investiční dotazník a na základě dat vám poté získáte doporučení na investiční strategii. A můžete začít investovat. 

 

Stále ale počítejte s poplatky, které sice nejsou až tak velké, ale přesto výnosnost investice o něco málo snižují. Tuto cestu doporučuji lidem, kteří už se o investice zajímají, znají základní principy investování a trochu vědí, co mohou očekávat. 

 

Pravidelné investice nejsou pro spekulanty a jak už jsem říkala, díky dlouhodobému časovému horizontu nejsou tolik rizikové. 

 

Pokud se tedy rozhodnete využít investiční platformu Portu, u které můžete sjednat pravidelné investice s nízkými poplatky, určitě využijte naše služby. Nejen, že tím podpoříte mě, ale také celý můj tým, který pro vás dělá opravdu hodně. 

 

Třetí cesta: Investování s brokerem

 

Poslední možností je pustit se do investování sám, teda přes libovolného brokera – portál, který zprostředkovává obchodování na burze. Pokud se ale pro tuto cestu rozhodnete, musíte už trochu vědět, co děláte. Investování bude plně ve vaší zodpovědnosti, měli byste tedy mít dostatečné vzdělání. 

 

Nikdo s vámi nebude vyplňovat investiční dotazník, který pomáhá ke správnému zvolení investiční strategie, a nikdo vám neporadí, jak dlouho byste měli určité fondy držet a podobně. 

 

Na druhou stranu se tento způsob promítne v poplatcích. Poplatky budou, ty jsou vždy, ale velice nízké, což je při investování jeden z důležitých parametrů, který zohledněte a hlídejte. 

 

Ať už pro pravidelné investování zvolíte jakoukoliv cestu, myslete na to, že čas jsou peníze a dlouhodobý časový horizont nejen že snižuje rizika investování, ale pomáhá tomu, aby investice exponenciálně rostla a to díky složenému úročení. 

 

Čím dříve s investováním začnete, tím lépe pro vás.  A teď z vás uděláme milionáře 🙂

 

Objevte, jak tisíc korun dnes vykouzlí milion v budoucnosti

 

Podíváme se na první dvě cesty, které jsem popsala v textu výše. Vezmeme tisícovku měsíčně a budeme ji investovat přes finančního poradce. V takovém případě máme milion už za 28 let

 

A teď znovu vezmeme tisícovku měsíčně a zainvestujeme ji přes robo advisor a díky nižším poplatkům máme milion už za 24 let

 

Je to jednoduché, tisícovka měsíčně vydělá při pravidelném investování milion korun už za 24 let a tisíc korun musí v rozpočtu najít úplně každý. Takže všichni můžeme být milionáři

Pokud nemáte nebo nemůžete najít ve svém rozpočtu tuto částku, připravila jsem pro vás kompletní návod, který vám ji pomůže najít. Návod si můžete stáhnout zdarma tady.

 

A jsme u konce. Pevně věřím, že vám tento článek pomohl. Už se těším na první milionáře. 🙂 Děkuji, že jste tu byli se mnou a uvidíme se zase v příštím týdnu u dalšího článku. 

 


Upozornění – nejedná se o investiční radu a historie není zárukou budoucích výnosů

 

Sdílej post

Další příspěvky