Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

finance ve vztahu

Finance v páru: Jak ve vztahu na společné účty a výdaje

Tentokrát mám pro vás trochu netradiční článek, který vznikl na základě vašich otázek. Psali jste mi je na Instagram a já věřím, že i tento formát pro vás bude přínosný a bude vás bavit. 

Otázky jsem rozdělila do 3 segmentů a budeme se bavit o ženách a financích, o rozdělení financí na začátku vztahu, a také jak na společné dělení výdajů. Věřím, že každý z vás si odnese něco, co možná právě řeší v oblasti společných financí. 

📌I dnešní článek si můžete pustit jako video na mém YouTube kanálu. Nalaďte si tuto epizodu a zjistěte, jak na finance v páru. Nezapomeňte se také přihlásit k odběru, ať vám má pravidelná středeční dávka finančních tipů neuteče. 

Začnu hned velkým tématem. 

Ženy a finance v páru

Všimli jste si, že i když ženy vydělávají vlastní peníze a mají svá bankovní konta, často hlavou rodiny v otázce financí zůstávají muži? Ale zamyslete se, je to opravdu ta nejlepší cesta? Co kdyby se ženy postavily na vlastní finanční nohy? Pojďme prozkoumat, proč by měly mít ženy ve financích větší slovo a jak to přinese prospěch celé rodině.

Ženy často věří svým manželům, spoléhají na ně a jsou rády, že mají o starost míň. Avšak když velká láska skončí a vztah přestane fungovat, ocitnou se v pasti. Často slyším slova zoufalých žen: „Nemůžu od něj odejít, jsem bez peněz.“ Pokud takhle nechcete dopadnout, čtěte dál.

Nemusí jít hned o rozchod, ale i náhlé úmrtí manžela může přinést finanční potíže. V takové situaci nebudete mít přístup k jeho účtům po několik měsíců, dokud se nevyřeší dědictví. Bohužel i na takové tragické chvíle se musíte připravit. 

Tyto situace jsou většinou těžké a bolestivé, ale uvědomte si, že existují cesty ven. Zamyslete se nad tím, jak získáte nezávislost a finanční stabilitu, která vám umožní volnost a možnost rozhodovat o svém životě. Možná to nebude jednoduché, ale je to cesta k vaší osobní síle a svobodě. 

Mějte odvahu, hledejte pomoc a podporu, a udělejte krok směrem k životu, který si zasloužíte.

Uvědomte si, že právě proto byste se měly více zajímat o finanční otázky, učit se s nimi pracovat a chápat význam finanční stability ne jako nedůvěru k partnerovi, ale jako klíčovou součást zdravého vztahu. Ekonomická nezávislost hraje pro každého člověka velmi důležitou roli. 

Peníze nejsou jen prostředkem k uspokojení běžných potřeb a koníčků, ale také zajišťují budoucnost. Mějte finanční rezervy i pro období, kdy se situace změní a nebudete mít dostatek příjmů, ať už kvůli nemoci, ztrátě zaměstnání nebo péči o rodinné příslušníky. 

 

Jak řešit propad příjmů žen na mateřské dovolené?

Když jsou výdaje na společné náklady rozděleny napůl, ženy často mají méně peněz kvůli péči o děti na mateřské dovolené nebo pracují na hůře placených pozicích. To znamená, že jim peníze často nezůstávají ani pro ně samotné, ale jdou do rodinných výdajů.

I když to může znít sobecky, ženy by měly myslet nejprve na zajištění své finanční stability v jakékoliv situaci. Zaplaťte prvně sobě, je to investice do vlastní budoucnosti, a teprve potom všem ostatním. 

Jak mě znáte, tak pro příklad nemusím chodit daleko. Než jsem odcházela na mateřskou, dohodli jsme se s manželem, že když půjde vše jak má, stále budeme hradit naše společné výdaje napůl. Neplánovala jsem si dát žádnou pauzu od práce a tak můj příjem měl zůstat stejný. 

Když se narodila naše druhá dcera, situace se změnila a musela jsem na 3 měsíce přestat pracovat a dát jí 100 % mé pozornosti, v tento moment mé příjmy zásadně klesly. S manželem jsme se domluvili na dočasném opatření i po finanční stránce. Máme společný účet pro rodinné výdaje a v tuto chvíli rodinu zabezpečoval on. 

Jasně že v první moment nebyl nadšený, že mu z výplaty nic nezůstane, ale já jsem neviděla důvod, proč bych se měla omezovat. Starala jsem se o naše dítě. Investice a spoření jsem tak nemusela pozastavit, což byla a je moje priorita, a jsem přesvědčená, že by to tak mělo být v každé rodině.

Tento příběh s vámi sdílím, protože znám případy, kdy se ženy o peníze ani nepřihlásí. Pokud byste si měli z dnešního článku odnést jen jednu jedinou informaci, tak je to tahle: O své finance se naučte starat, dejte jim prioritu a berte je jako přirozenou součást svého života. Ze všech lidí, kteří si zaslouží vaše peníze, jste vy na prvním místě. 

A první krok udělejte už teď, přihlaste se na můj online webinář, ve kterém se naučíte, jak si vytvořit efektivní systém účtů pro osobní nebo rodinné finance a mít tak přehled nad svými výdaji a příjmy.

Pochopíte, jak vám více účtů může přinést lepší organizaci a kontrolu nad všemi finančními záležitostmi. Jste připraveni začít s penězi pracovat efektivně? Pak klikněte na odkaz ZDE a přihlaste se na webinář zdarma ještě dnes.

První rande: Kdo vytahuje peněženku?

První rande je vzrušující, ale zároveň může být i stresující, zejména pokud jde o otázku financí. Navíc při dnešních cenách je to většinou pro muže poměrně vysoký náklad a mnohdy i zbytečný, ale zase kdo tvrdí, že musíte jít hned na večeři? 

Na tohle téma je skvěle zpracovaný článek ve Forbes Kdo platí na prvním rande? Muži v něm najdou 7 tipů, jak ušetřit a pořád se chovat jako gentleman. Doporučuji přečíst. 

Rozdílné názory na utrácení a šetření peněz mohou být zdrojem konfliktů a napětí, které vedou k hádkám nebo až k rozchodu. Proto si stanovte pravidla a hranice ohledně financí již od samého začátku, abyste se vyhnuli možným problémům v budoucnu. 

I když to nezní moc romanticky, jasná komunikace a porozumění ve věcech financí posílí váš vztah a přispěje k dlouhodobé harmonii.

Otevření diskuze o penězích není pro hodně lidí snadný úkol. Toto téma není vhodné na první rande a může být citlivé i v pokročilé fázi vztahu, nicméně se mu nevyhýbejte. Na začátku vztahu si všímejte, jaké finanční návyky má váš partner, jsou určité signály, ze kterých rychle pochopíte finanční situaci toho druhého. 

Stejně jako to bylo u Alana z Dva a půl chlapa, určitě si vybavíte nejednu scénu, kdy zapomněl peněženku. Alan byl věčně bez peněz a dalo se to poznat z jeho chování, ani to nemusel říkat. 

Pokud váš partner nebo partnerka přistupuje k penězům velmi opatrně až zdrženlivě, nemusí to znamenat, že je bez peněz. Spíš je to člověk, který preferuje šetření a zřídka si něco dopřeje. Na druhou stranu pokud máte vy tendenci k impulzivnímu utrácení a váš šatník přetéká oblečením, jste oba dva extrémy, které se od sebe mohou vzájemně hodně naučit. 

Začněte spolu o penězích mluvit, ať předejdete konfliktům v budoucnu. Však se nemusíte hned ptát, kolik peněz má ten druhý na účtu, ale téma financí postupně otevřete. Bez řešení této otázky může zamilovanost pomalu přejít v podráždění a první hádky. Mám k tomuto tématu článek o psychologii peněz, které vám doporučuji přečíst.

 

Společné výlety: Kdo je platí?

Často se ve vašich zprávách opakovalo téma společných výletů s otázkou, kdo je platí? Pojďme si říct na rovinu, že tyto zážitky můžou stát dost peněz.

Například minulý měsíc jsme strávili s rodinou tři dny v Luhačovicích a celý pobyt nás vyšel na 14 000 korun. Bez ohledu na to, že jsme tento výlet částečně hradili z darovaných peněz, si uvědomte finanční náročnost takových aktivit. 

Zvažte, zda jste v takové fázi vztahu, kdy jste ochotni do něj takto investovat. Vím, zní to hrozně ekonomicky, začátek vztahu je ale prostě investicí do vaší budoucnosti. 

My jsme s manželem v prvních měsících chodili na procházky nebo si sedli na kafe, a když jsme podnikali delší výlety, snažili jsme se náklady držet co nejníže, vozili jsme si své jídlo, stanovali jsme. I dnes hledáme způsoby, jak ušetřit. Pro nás bylo důležité trávit čas společně, zároveň objevovat nová místa a často jsme měli omezený rozpočet. 

Pokud bych vám mohla něco poradit, pak je to toto: před prvním společným výletem si jasně domluvte priority této cesty a zjistěte, kolik každý z vás může finančně přispět. Tak budete mít jasno a můžete hledat výlet podle vašich možností a užít si každou společně strávenou chvilku.

 

Společný účet a výdaje: Jak řešit finance ve dvou

Dohodli jste se s partnerem, že se o finanční povinnosti začnete dělit?

Tím jste udělali první důležitý krok k tomu, aby peníze nebyly zdrojem napětí ve vašem vztahu. A teď máte před sebou několik možností, jak postupovat. Žádné z těchto řešení není lepší ani horší. Klíčové je, aby vyhovovalo vám oběma, a vytvářelo pocit spokojenosti a harmonie.

 

Jak výdaje spravedlivě rozdělit? 

První krok: Jasně si stanovte, co vůbec jsou společné výdaje, které budete spolu řešit. Vezměte tužku a papír a jednotlivé náklady si sepište. 

Druhý krok: Domluvte se, jak tyto výdaje budete platit. 

 

Možnosti placení

  1. Každý platí něco
    Rozdělit si můžete i konkrétní platby. Místo toho, abyste dávali peníze dohromady, domluvte se, že například jeden z vás zaplatí nájem a druhý energie, potraviny a další výdaje, na kterých se dohodnete.
  2. Dělení výdajů půl napůl
    Máte přibližně stejné příjmy a plus minus i výdaje? Pak pro vás může být ideální model, kdy si rozdělíte výdaje na domácnost napůl.
  1. Dělení výdajů podle výše příjmů
    Třetí možností je dělit výdaje podle výše příjmů. V takovém případě partner s větší výplatou přispěje větším podílem. Rozdělte si finance od oka nebo vypočítejte pomocí procent.

Můžete také kombinovat podle vaší konkrétní situace. Pro příklad nemusím chodit daleko. Když jsme s manželem bydleli v nájmu, dohodli jsme se, že výdaje na bydlení budeme platit napůl. O pár měsíců později jsem ale koupila byt, do kterého jsme se přestěhovali. Trvala jsem na tom, že chci splátku hypotéky hradit sama, protože se jednalo o můj majetek. 

Naopak manžel chtěl inkaso za bydlení platit celé sám, jako kompenzaci za náklady na společné bydlení. Takže jsme se rozhodli, že každý z nás bude platit za bydlení něco jiného, ale všechny ostatní výdaje jsme si dál dělili napůl.

 

Jeden účet nebo každý svůj? 

Třetí krok: No a nakonec se dostáváme před otázku, jestli si pořídíte jeden společný účet, nebo si necháte každý svůj, případně zvolíte kombinaci obojího. 

 

Společný účet

Jeden společný účet, na který chodí obě výplaty, vám usnadní platby společných výdajů, získáte přesnější přehled o vaší finanční situaci, a díky tomu budete mít větší šanci ušetřit. Dohodněte si ale jasná pravidla, jak budete účet používat. Předem si určete limit na maximální částku, kterou můžete utratit bez konzultace s partnerem.

Ještě mám pro vás zajímavý tip. Určete si rozložení výdajů. Výdaje rozdělte třeba podle pravidla 70-20-10. 70 % příjmů by mělo hradit výdaje nutné pro život jako nájem, nákupy potravin, dopravu apod., dalších 20 % spořte a posledních 10 % si nechte na osobní spotřebu. Poměr si můžete určit libovolný. 

Věděli jste, že v případě společného účtu má jeden z partnerů obvykle pouze disponentské právo? Disponent má k penězům přístup, který může majitel kdykoli zrušit. Pokud zemře majitel účtu, tohle právo zanikne. Účet, u kterého jsou oba partneři spolumajiteli, nabízí v ČR mBank a nově Partners banka. 

 

Každý si nechá vlastní účet

Jsou páry, kterým více vyhovují oddělené účty. Ty umožňují větší nezávislost a kontrolu nad osobními financemi. Tato možnost je ale méně transparentní. Nemáte tak přehled o všech financích pohromadě. Riskujete tím partnerské neshody a případná nemilá překvapení.

 

Společný účet a k tomu dva osobní

Třetí možností je kombinace osobních účtů a jednoho společného. Na společné konto oba pošlete domluvenou částku, ze které se platí vše okolo domácnosti (nájem, internet, jídlo, útraty za společně strávené chvíle…). Zbytek si necháte každý na svých účtech. To se hodí, když si kupujete nové oblečení, jdete sami posedět s kamarády nebo pořizujete partnerovi dárek.

Společně to promyslete, věřím, že když budete postupovat podle tohoto návodu, předejdete možným finančním nedorozuměním a budete mít pevnější základ pro vaši budoucnost. 

O financích v páru jsem se víc rozepsala v článku Finanční harmonie ve vztahu: 4 osvědčené rady, jak jí dosáhnout.

Pokud vás zajímá více informací o tom, jak si vytvořit efektivní systém účtů pro osobní nebo rodinné finance, pak klikněte na tento odkaz a přihlaste se na webinář zdarma ještě dnes.

Věřím, že se vám dnešní článek líbil a že jste si odnesli pro sebe zase něco nového, co vám pomůže úspěšně zvládat společné účty a výdaje v partnerském vztahu. 

Vážím si toho, že jste dočetli až sem a přeji vám, ať finance nejsou překážkou na vaší společné cestě, ať se vám spolu daří. A společně se uvidíme zase za týden. 

 

Sdílej post

Další příspěvky