Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

pochopte-psychologii-penez

Každý měsíc v mínusu? Pochopte psychologii peněz a přeprogramujte mysl na bohatství

Žijete od výplaty k výplatě? Řešíte stále stejné finanční problémy, ať děláte cokoliv? Změňte svůj život, opusťte staré zvyklosti a vyzkoušejte nový způsob uvažování. A přesně v tomto článku se dozvíte, jak na to! 

 

📌Neradi čtete a spíš se na všechno podíváte? Pak je tu toto video, ve kterém podrobně procházíme všechny tipy uvedené v tomto článku. Dejte také odběr mému YouTube kanálu, ať nepromeškáte všechna další videa, díky kterým se snadno zorientujete v osobních financích a které vám pomohou udělat si pořádek v příjmech a výdajích, začít šetřit a následně investovat.

 

Cesta k finanční hojnosti začíná v naší mysli

 

Slyšeli jste o lidech, kteří se z ničeho nic ocitli na mizině? Znáte někoho, kdo měl spoustu peněz, ale všechny je rozházel? Když člověk přijde k majetku, ale není na něj vnitřně připraven, brzy ho ztratí. 

 

Většina lidí v sobě nemá schopnost shromáždit a udržet větší množství peněz a snést zvýšenou zátěž, která k majetku patří. A právě to je hlavní důvod, proč lidé nemají moc peněz! 

Skvělým příkladem jsou výherci loterií. Výzkumy ukázaly, že bez ohledu na výši výhry většina těchto šťastlivců nakonec skončí tam, kde byli předtím. Tedy na finanční úrovni, na kterou jsou zvyklí. 

 

Jak je to možné? 

Důvod je jednoduchý. Většina lidí jedná nevědomě, na autopilota. Kompletní odpověď najdete v tomto článku, ujistěte se, že dočtete až do konce. Pojďme se do toho rovnou pustit. 

 

Programy mysli

 

Jedním z klíčových faktorů, který pomáhá pochopit vlastní finanční chování a rozhodování, je, porozumění psychologii peněz a práci na finančním povědomí. Tento obor zkoumá, jak myšlení, emoce a vzorce chování mají vliv na naše finanční rozhodování, aniž si to uvědomujeme. 

 

Porozumění psychologii peněz vám umožňuje identifikovat a pochopit finanční vzorce, které působí na vaše chování, jako je impulzivní nakupování, strach z peněz, který si ani neuvědomujete, nebo sklony k nadměrnému utrácení. Vnímání peněz a vztah k nim jsou formovány životními zkušenostmi, výchovou a kulturním prostředím.

 

Pracovat s finančním podvědomím znamená uvědomovat si nastavené vzorce a přesvědčení, aktivně je zkoumat a přeformulovávat, pokud vám stojí v cestě k dosažení finančního blahobytu. 

 

To zahrnuje práci na změně negativních postojů k penězům, rozvoj lepšího porozumění finančním principům, přesné definování obav a strachů, které máte spojeno s penězi, a v neposlední řadě také zvyšování finanční gramotnosti a rozvoj dovedností jako je plánování, rozpočtování a investování.

 

Život na dluh 

 

Když jsem ve svých 25 letech skončila se zbytečnými dluhy a extrémními výdaji, probrečela jsem několik nocí. Protože i když jsem dřela jak mezek, s penězi jsem stále vycházela jen tak tak. Zlom přišel později, když jsem pochopila, že je úplně jedno, kolik peněz vydělám, protože vždy skončím s nulou na účtu! 

 

Rodiče mě naučili, že žít na dluh je v pořádku, plácat se od výplaty k výplatě je normální, a když přijde balík peněz, rychle se utratí. Osobní životní zkušenosti a okolí mě v tom dlouhodobě utvrzovaly. 

 

Proto mi trvalo několik let, než jsem tyto převzaté vzorce pochopila, jasně popsala a začala je systematicky a aktivně měnit. Řeknu vám, nebylo to jednoduché, ale tímto procesem jsem si vybudovala zdravější a efektivnější návyky, které mi umožnily dosáhnout stabilnějšího a bohatšího finančního života. 

A teď pozor. Mám skvělou zprávu! Pokud jste v podobné situaci, jako jsem kdysi byla já, nečekejte, že se něco změní. Vytvořila jsem unikátní program Pořádek ve financích, ve kterém vám předám jednoduchý, ucelený systém a naučím vás, jak spravovat osobní finance

 

Zároveň vás provedu kompletním procesem změny finančních návyků a společně je přenastavíme a vybudujeme nové, efektivnější. Těším se na společnou cestu uvnitř. 

Už na nic nečekejte, klikněte zde a vykročte na cestu k bohatšímu životu ještě dnes!

Proč se vaše finanční cíle neplní?

 

5 aspektů psychologie peněz, které ovlivňují naše chování 

 

č. 1: Emoční vztah k penězům 

 

Peníze vyvolávají emoce jako radost, strach, úzkost, štěstí, hrdost nebo stud. Ty působí na finanční rozhodnutí, která se peněz týkají a také i náš vztah k nim. Tyto emoce a pocity výrazně ovlivňují naše finanční rozhodování. 

 

Například když máme radost nebo jsme hrdí na své finanční úspěchy, více utrácíme a dopřáváme si luxusní věci. Naopak když se bojíme finančních problémů, jsme opatrní a neinvestujeme nebo odkládáme důležitá finanční rozhodnutí. 

 

Tento příklad vysvětluje chování některých lidí, kteří spadnou do exekuce úplně zbytečně. Když včas zhodnotí svou finanční situaci a řeší ji, celý jejich finanční problém dopadne lépe, než když nechají vše na exekutorovi. 

 

Naučte se o financích přemýšlet

Nedávno jsem telefonovala s pár studenty mého programu Pořádek ve financích, a zjistila jsem, že už po prvních lekcích pocítili změnu ve svém životě. Často se opakovalo, že přestali utrácet za věci, které nepotřebují, zároveň ale odkládají evidování osobního rozpočtu. 

 

S jednou studentkou jsem to rozebrala do detailu, a zjistily jsme, že má strach sepsat si rozpočet, protože by pak viděla čísla černé na bílém a musela by čelit faktu, že utratila moc, nebo naopak co má dělat s penězi, které neutratí. Nechala se ovládnout strachem a lítostí a rozhodla se nedělat nic. 

Připadá vám to povědomé? I já se strachem z peněz bojovala a stále mě umí překvapit. Pokud cítíte, že potřebujete motivaci nebo udělat změnu ohledně zacházení se svými penězi, už to neodkládejte a staňte se jedním z mých studentů programu Pořádek ve financích ještě dnes. Slibuji, že nebudete litovat.

 

Rozpoznání emocí má vliv na naše finanční chování. Uvědomte si, jak se cítíte vůči penězům a lépe porozumíte motivacím, rozhodování a přístupu k financím. Díky tomu se naučíte lépe řídit své emoce a využívat je k vlastnímu prospěchu. 

 

Například strach nebo úzkost motivuje k vytvoření finanční rezervy a plánování budoucnosti. Díky radosti z finančních úspěchů budete dlouhodobě spořit a investovat. 

 

Emoce spojené s penězi vedou k reakcím a chování, které mají vliv na vaši finanční situaci a blahobyt

 

5 reakcí na emoce spojených s penězi: 

 

  1. Emoční nakupování. Někdy lidé spadnou do pasti emočních nákupů, když vyrovnávají emoce nebo hledají pocit uspokojení. Nakupováním zmírňují stres, zahánějí smutek nebo se odměňují. Je to výsledek emocionální potřeby a vede k nadměrnému utrácení.
  2. Finanční ignorace. Lidé ignorují svou finanční situaci, vyhýbají se pohledu na účty a výpisy z obavy, že to vyvolá nepříjemné pocity, jako strach, úzkost nebo lítost. To vede k nedostatečnému porozumění financím a jejich neefektivnímu řízení.
  1. Přehnané rizikové chování. Lidé hazardují v souvislosti s penězi z důvodu emocionálního vzrušení. Například riskantní spekulativní investice nebo účast na hazardních hrách jsou motivovány touhou po vzrušení a možnosti získat vysoké zisky.
  2. Finanční závislost. Negativní emocionální vztah k penězům vede k finanční závislosti. Někdo se stane závislým na nakupování, druhý na hazardních hrách nebo jiných aktivitách jako způsobu úniku od nepříjemných emocí. Tato závislost má negativní dopad na finanční situaci a stabilitu.
  3. Vztahové konflikty. Emoce spojené s penězi přispívají ke vztahovým konfliktům a napětí v partnerských nebo rodinných vztazích. Rozdílné finanční postoje a hodnoty každého z partnerů v souvislosti s utrácením nebo spořením vedou k neshodám, a to způsobuje napětí a konflikty v partnerských vztazích. 

 

Teď už je vám jasné, že emoce hrají důležitou roli ve finančním chování. Všímejte si emočních vlivů, abyste efektivněji hospodařili se svými penězi, dosáhli bohatšího a šťastnějšího života a finanční stability. 

 

č. 2: Finanční hodnoty a cíle 

 

Každý je má. Tyto hodnoty mohou za to, jak utrácíme, šetříme nebo investujeme. Někdo klade důraz na finanční bezpečnost a stabilitu, a proto se soustředí na vytváření rezervy a minimalizaci rizika. Pro jiného je důležitý vysoký společenský status, proto investuje do rozvoje kariéry a materiálního bohatství. 

 

Nadefinujte si své finanční hodnoty a cíle, pracujte s nimi a přizpůsobte jim svá rozhodování. Zaměřte se na správné rozložení peněz a zdrojů, díky kterým dosáhnete vysněných cílů. Přijetí těchto ideálů vám umožní vytvořit si jasný směr a motivaci k dosažení blahobytu a života, který je v souladu s vašimi potřebami a prioritami. 

 

č. 3: Finanční výchova 

 

Způsob, jakým jsme byli vychováni v souvislosti s penězi, ovlivňuje naše finanční chování. Pokud dobře spravujete své zdroje a vytváříte si zdravé návyky, pravděpodobně máte pozitivní vztah k penězům

 

Nedostatečná finanční výchova nebo negativní zážitky s penězi vedou k problémům v podobě nadměrného zadlužení nebo přehnaného utrácení. Špatná zkušenost, jako dluhy v rodině nebo nezodpovědné finanční chování lidí v okolí, mají vliv na vnímání peněz a zacházení s nimi. 

 

Z této části si odneste informaci, že finanční výchova není pouze o technikách, jak spravovat peníze, ale také o vnímání, hodnotách a emocích spojených s penězi. 

 

č. 4: Impulzivní, nerozvážné utrácení a odkládání uspokojení 

 

Někteří lidé impulzivně a nerozvážně utrácejí, zatímco jiní odkládají své osobní uspokojení, přijmou menší nepohodlí a raději peníze šetří

 

Tyto různé přístupy k financím jsou důsledkem faktorů, jako je výchova, životní zkušenosti nebo vnímání rizika a odměny. Když porozumíte těmto rozdílům, pochopíte vlastní finanční chování

 

č. 5: Psychologie dluhu 

 

Přístup k dluhu a jeho splácení je ovlivněn psychologií peněz. Část populace se dluhům vyhýbá a snaží se je minimalizovat, části dluhy nevadí a spoléhají se na financování pomocí úvěrů. Tito lidé jsou méně opatrní a více otevření riziku zadlužení. 


Pochopte, že dluh není negativní nebo pozitivní, ale záleží na tom, jak efektivně ho zvládáte a zda odpovídá našim finančním cílům a schopnostem. Porozuměním a řízením zadluženosti dosáhnete lepší prosperity nebo se vyhnete peněžním problémům.

Ještě upozornění na konec. 

Změna finančního povědomí a vnímání peněz nenastane přes noc. Vyžaduje to čas, sebereflexi a trénink nových myšlenkových vzorců a chování. Ale s aktivním a vědomím přístupem dosáhnete zdravějšího vztahu k penězům. 


Porozuměním psychologii peněz a prací s vnitřním nastavením překonáte omezení a dosáhnete bohatého života. Je to neustálý proces sebeuvědomování a učení se.

 

Zvládla jsem to já, zvládnete to taky

 

I s tímto vám pomůže můj program Pořádek ve financích. Předám vám nejen svůj jednoduchý a ucelený systém, který mě dostal z dluhu -500 000 Kč na majetek kolem 13 milionů korun, a naučím vás i správu osobních financí a provedu kompletním procesem, jak pochopit své podvědomí a nastavit ho nově a efektivně

 

Už na nic nečekejte, klikněte na odkaz a vykročte na cestu k finanční svobodě ještě dnes! 

Pokud jste ještě tady, pevně věřím, že se vám článek líbil a budete ho sdílet s někým, komu se moje zatraceně dobré rady také hodí. 

 

Sdílej post

Další příspěvky