Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-na-spolecne-finance-v-paru

Finanční harmonie ve vztahu: 4 osvědčené rady, jak jí dosáhnout

Máte se svým partnerem nebo partnerkou nastavené společné finance? Nebo žijete v omylu, že se o nich bavit nemusíte, protože láska všechno vyřeší za vás? Tento článek vám otevře oči. 

Podle průzkumů je soulad v oblasti financí jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují vaši spokojenost v páru. A právě finanční třenice bývají často důvodem rozchodu.

 

Zajímá vás, jak nejlépe vyřešit finance ve vztahu? 

 

V tomto článku s vámi sdílím 4 rady, jak zajistit, aby se jednoho dne peníze nestaly důvodem vašeho rozchodu či rozvodu. Můžete se spolehnout, že pokud dočtete až do konce, zjistíte, jak si nastavit společné finance a také, co musíte probrat, abyste se oba cítili spokojeně. 

 

📌Čtení není váš šálek kávy? Pak si vše poslechněte ve videu: Jak vyřešit finance ve vztahu (4 rady). Dejte také odběr mému YouTube kanálu, ať vám neuteče další středeční video ze světa osobních financí a investování nejen do nemovitostí.

 

 

RADA PRVNÍ: Hlavně spolu mluvte na rovinu 

 

Otevřeně komunikovat s partnerem o penězích se vám vyplatí za všech okolností, teď i kdykoliv později. Ano, doporučuju si společné finance vyřešit již na počátku vážnějšího vztahu, ale pokud jste se k tomu doposud nedostali, věřte, že nikdy není pozdě začít. 

 

Pojďte si o financích promluvit zcela upřímně a otevřeně právě teď, i když to pro vás nemusí být snadné. Pokud existují nějaké problematické resty z minulosti, společně je proberte a najděte cestu, jak je definitivně vyřešit. Zároveň se domluvte na společných finančních krocích, které budete v budoucnu dodržovat. 

Pětina lidí neví, kolik vydělává jejich partner

Pro mnoho párů je těžké spolu mluvit o penězích. Proto nemají nastavené společné finance a to vede ke spoustě hádek, zklamání a stresu, což je zcela zbytečné. Většina párů si myslí, že když o penězích nemluvili jejich rodiče, nemusí ani oni. To si ale myslí úplně špatně.

 

Sama pocházím z rodiny, kde byly peníze důvodem neuvěřitelných hádek a neustále jsme řešili jejich nedostatek. Proč se to tak dělo ale nikoho netrápilo. Stojí tohle vážně za vzájemné trápení místo toho, abyste vše probrali a společně nastavili? 

Krásné na tom je, že během jednoho večera můžete vše urovnat, mít čistý stůl a budovat váš vztah na pořádných základech. Zásadní je o společných financích komunikovat otevřeně a jasně. Ušetříte si tím spoustu problémů v budoucnosti.

 

RADA DRUHÁ: Dohodněte se, jak na společné výdaje 

 

Nezáleží na tom, zda jste manželé nebo spolu teprve začínáte bydlet.  V obou případech se jedná o společnou domácnost, máte tedy společné výdaje, u kterých musíte mít ujasněno, jak se je budete hradit. 

Jak rozdělit finance ve vztahu

Rovnou promyslete další společné platby, jako jsou třeba každodenní nákupy nebo pohonné hmoty. Kromě nutných nákladů se dopředu dohodněte také na ostatních výdajích, které se týkají například výletů, dovolených nebo návštěv restaurací. 

Jak si výdaje budete dělit byste si měli říct hned na začátku. Ne každý z partnerů má stejné příjmy a požadavky na životní styl jako ten druhý a s tím souvisejí i náklady.

 

Možností, jak na společné výdaje v páru, je hned několik 

Tady je pár tipů:

  • Výdaje si rozdělte rovným dílem.
  • Nebo se domluvte, že každý z vás pokryje určitou skupinu výdajů. Například žena platí běžné nákupy a muž má na starost náklady za bydlení. 
  • Poslední variantou je rozdělení společných výdajů v poměru k příjmům. Tu využijí nejvíce páry, ve kterých jeden z vás vydělává až několikanásobně více než druhý. 

 

Základem je, abyste jasně znali své skutečné příjmy a výdaje. Proto jsem pro vás připravila program Pořádek ve financích, který vám pomůže o penězích začít mluvit otevřeně, ale také vás naučí, jak efektivně hospodařit s financemi, a to s těmi společnými i zvlášť každý za sebe. Jeho absolvováním získáte jednoduchý a ucelený systém, jak sestavit a pravidelně vést svůj rodinný rozpočet.

 

RADA TŘETÍ: Zvažte společný účet

 

Pokud už máte jasno v tom, jak budete platit společné výdaje, nebraňte se společnému kontu, ledacos usnadní. Společné výdaje se nejlépe spravují na jednom účtu, ke kterému mají přístup oba partneři. Neztratíte tak základní přehled o aktuálním stavu rodinných financí. 

Nezapomeňte: I v páru má každý z partnerů nárok na soukromí. A více účtů znamená větší soukromí.

 

Jak si rozdělit účty s příjmem?

 

Zároveň si promyslete variantu, kdy si oba ponecháte i soukromé účty, kam vám chodí výplata a ze kterých si hradíte osobní výdaje, jako je oblečení, akce s přáteli, koníčky. Pak posíláte každý měsíc dohodnutou částku na společný účet, odkud platíte společné výdaje

Jistě, vše můžete mít na jedné hromádce, ale to mi v době, kdy máme běžné účty většinou zadarmo, přijde nešikovné. Současně musíte mít do detailu probrané výdaje a často spolu o platbách komunikovat. 

 

Nemělo by se stávat, že si jeden z vás ze společných peněz koupí nový telefon a ten druhý na něj bude díky tomu naštvaný. Pokud jeden z vás rád utrácí, zatímco ten druhý raději šetří, ponechte si vlastní soukromé účty.

V obou těchto případech si uvědomte, že každá bankasdílení přístupu více osob k jednomu účtu nastaveno jinak. Také poplatky se mezi bankami zásadně liší, protože vám může vzniknout poplatek za vedení druhé platební karty.

 

Hlavně by měl každý z vás přesně vědět, do jaké míry mu účet říká „pane“. Ať se neocitnete v situaci, kdy je například jeden z partnerů dlouhodobě nemocný, není schopen spravovat účet a druhý partner až v takové chvíli zjistí, že má omezená práva k účtu, na kterém jsou všechny finance.

 

Abych nezapomněla, je ještě jedna možnost: Finance si vede každý sám za sebe, což mi dává smysl v případě, kdy jste se dohodli, že každý hradí určitý typ výdajů. Každému vyhovuje jiný model a všechny jsou v pořádku, pokud s ním oba souzníte a ani jeden z vás se necítí ukřivděně.

 

RADA ČTVRTÁ: Předmanželská smlouva

 

Ještě než si řeknete ANO, je předmanželská smlouva praktická záležitost. Nejde o neromantický projev nedůvěry, ale pragmatický krok, který může vztah spíš ochránit než mu uškodit. Zásadní je vaše oboustranná shoda na znění této dohody.

Její výhody a nevýhody jsem shrnula do tohoto článku. O předmanželské smlouvě jsem natočila také na můj Youtube kanál video, ve kterém najdete na toto téma krátký rozhovor s advokáty. Pokud přemýšlíte o předmanželské smlouvě, doporučuji vám se na něj podívat zde

 

Nechci vás o tyto informace ošidit, tak v krátkosti.

Můžete si sjednat oddělený režim, což jednoduše znamená, že společné jmění manželů (SJM) vůbec nevznikne a veškerý majetek (nebo i příjmy v průběhu manželství), který si každý z vás pořídí, jsou výlučným vlastnictvím každého z partnerů, nikoliv společné. 


Druhou možností je zúžený režim SJM. To znamená, že pokud si chce jeden z vás v průběhu manželství pořídit majetek do svého výlučného vlastnictví, díky zúžení může.

 

Ať už se rozhodnete vést své společné finance jakkoliv, zásadní je, abyste se na tom shodli oba. Buďte připraveni hledat kompromisy a vyjít si vstříc. 

 

Nezapomeňte ani na to, že i když jste se teď dohodli, je možné, že později zjistíte, že vám tato dohoda nevyhovuje. Můžete tedy znovu vše přehodnotit a nastavit společné finance jinak

 

Zjistěte, jak na efektivní hospodaření v páru

 

Pokud cítíte, že se potřebujete naučit efektivně hospodařit s penězi, mít přehled o svých příjmech a výdajích, nebo si chcete splnit své životní sny, ale nemáte na ně dostatek financí, pojďme to spolu změnit. 

Díky mému unikátnímu programu POŘÁDEK VE FINANCÍCH 💸 se naučíte, jak tvořit finanční rozpočet rychle, jednoduše a efektivně bez toho, abyste museli trávit hodiny nad záznamy, nebo ztráceli čas složitými výpočty. 

 

Jak si můžu být tak jistá? Na tento program jsem dostala již řadu krásných zpětných vazeb od mých studentů, kteřídíky programu mají svou finanční situaci vyřešenou tak, jak si vždy přáli. 

 

Staňte se mým dalším šťastným studentem a vykročte na cestu k finanční svobodě ještě dnes. 

 

Dále vám také doporučuji mrknou na tento článek, ve kterém s vámi sdílím návod, jak sestavit rodinný rozpočet ve 3 konkrétních krocích

 

Děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, a těším se na viděnou příští týden u dalšího článku. 



Sdílej post

Další příspěvky