Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

predmanzelska smlouva a hypoteka

Předmanželská smlouva kvůli následné žádosti o hypotéku – ano nebo ne?

Plánujete svatbu a přišel čas probrat předmanželskou smlouvu? Ale absolutně netušíte, co to pro vás znamená a jaké výhody nebo nevýhody z toho budou plynout při vyřizování hypotečního úvěru? Perfektní, protože v tomto článku se dozvíte, co je taková předmanželská smlouva, jak si můžete jako manžele smluvně upravit rozsah společného jmění oproti tomu, jak to stanovuje občanský zákoník, jaké druhy dohod existují a také jak můžete smlouvu uzavřít. 

A to bych nebyla já, abych vám neřekla ještě něco navíc. Na konci článku doplním také, jak funguje vyřízení hypotéky pro jednotlivé dohody a také přidám důležité informace, s čím musíte počítat v rámci bonity. 

 

Předmanželská smlouva nebo společné jmění manželů

 

S manželem jsme v roce 2018 řešili stejný problém. Uzavřít předmanželskou smlouvu nebo mít klasické společné jmění manželů?

Vůbec jsme tomu nerozuměli, a tak jsme se tenkrát obrátili na advokáta Jaroslava Zemana, který je vedoucí partner v advokátní kanceláři Spring Walk, kde to s námi vše skvěle probrali a dnes to vysvětlí také vám v krátkém rozhovoru.

Co to je předmanželská smlouva?

V této smlouvě si mohou partneři upravit to, zda budou mít jako manželé společný majetek a co do něj bude patřit, nebo zda budou mít každý majetek oddělený. Můžete si ji sjednat již před uzavřením manželství, a to formou notářského zápisu.

Co to je společné jmění manželů (SJM)?

Je to zákonný majetkový režim pro všechny manžele, kteří před svatbou žádnou smlouvu neuzavřeli. Tím vzniká společné jmění manželů, kam spadá veškerý majetek, ale také dluhy, které manželé po svatbě nabyli. Pokud si tedy vezmete společně půjčku, nebo hypotéku, bude i tento závazek ve společném jmění.

 

Ještě než se do něj pustíme, ráda bych představila advokátní kancelář Spring Walk, která má přes 20 právníků, sídlí v Brně, ale také má pobočky v Praze a Kojetíně. Poskytuje komplexní právní servis od rodinného práva přes firemní, pracovní či trestní. Nad běžnou praxi se zaměřuje též na zastupování poškozených z dopravních nehod či pracovních úrazů, zaměstnávání cizinců či spory o vypořádání SJM.

Kdy se vyplatí uzavřít předmanželskou smlouvu kvůli hypotéce

 

A teď už pojďme rozhovor, který je součástí tohoto videa. Probrali jsme

  • typy dohod společného jmění manželů a jak fungují,
  • jak se dají uzavřít a kdy je ideální řešit,
  • čemu se určitě vyhnout z pohledu právníka.

 

Jak jste nyní slyšeli, předmanželská smlouva nemusí být až tak složitou záležitostí. A já pevně věřím, že po našem rozhovoru máte už o něco jasnější představu. Ještě předtím, než se vše vydáte probrat se svou polovičkou, přečtete si, jaký vliv má předmanželská smlouva také při vyřízení hypotečního úvěru. 

 

Nesezdaný pár vs. společné jmění manželů – jak tu funguje hypotéka

 

Pokud žijete společně jako druh a družka, tedy jste nesezdaný pár, můžete se sami rozhodnout, zda chcete hypotéku řešit společně, nebo pouze jeden z vás. Je to čistě na vás. Pokud to budete řešit společně, máte větší šanci se dostat na vyšší hypotéku, protože se vaše příjmy sečtou. 

 

Pokud máte společné jmění manželů, vlastníte nemovitost společně a zároveň na sebe berete i společný závazek ve výši hypotéky. Kupovaná nemovitost i hypotéka spadají do společného jmění manželů. Nemůžete ji tedy řešit odděleně, pokud jste si nesjednali notářským zápisem jinak. 

 

Zúžení společného jmění manželů a hypotéka

 

V případě, že zvolíte zúžení společného jmění manželů pro nákup nějaké konkrétní nemovitosti, kterou bude poté vlastnit pouze jeden z manželů, v takovém případě si hypotéku může vzít pouze jeden z manželů a to ten, který nemovitost kupuje. 

 

Ale pozor, při vyřizování hypotéky vám stejně vstupuje do výdajů životní minimum za druhého z manželů. Ten z manželů, který nebude vlastníkem či spoluvlastníkem nemovitosti, v žádosti o úvěr vůbec nefiguruje, o hypotéku nežádá, nedokládá tedy ani své příjmy a ani platební morálku. 

 

Ale další pozor si musíte dát na to, že v některých bankách si mohou stejně vyžádat náhled do registru dlužníků i toho z manželů, který do hypotéky nevstupuje, protože například může mít splátky za úvěry, které má pouze on, ale jelikož vznikly za trvání manželství, spadají do SJM a banka je musí uvést do výdajů, pokud i tohle neřeší notářský zápis. 

Popravdě tohle je nejsložitější dohoda pro vyřízení hypotečního úvěru a je posuzována hodně individuálně. Nicméně je dobré, abyste věděli také o tom, co vše vstupuje do bonity a počítali s tím. 

 

Hypoteční úvěr v režimu oddělených jmění

 

A poslední režim oddělených jmění je pro vyřízení hypotéky celkem jednoduchý. Díky tomu, že každý z manželů nabývá do svého výlučného vlastnictví, může si každý z manželů řešit hypotéku sám na sebe, a to dokonce i v případě aniž by o tom ten druhý věděl. Bance stačí doložit notářský zápis a oddací list. 

 

Opět ale vezměte v úvahu to, že do výdajů musíte počítat navíc životní minimum za druhého z manželů a to i přesto, že žádné společné jmění nevzniklo. Manželé mají mezi sebou vyživovací povinnost, kterou nelze zrušit ani odděleným jměním. Proto druhý z manželů ovlivňuje bonitu, i když o hypotéku nežádá. 

 

Zjistěte, jak nejvýhodněji financovat bydlení


Pokud si plánujete pořídit vlastní vysněné bydlení a řešíte, jak ho co nejvýhodněji financovat, nebo hypotéku už máte a přišlo na řadu refinancování a ze všech těch nabídek na trhu vám jde hlava kolem, mám pro vás dobrou zprávu!

Právě si můžete objednat zatraceně dobrou službu vyřízení hypotéky, kdy vám zdarma pečlivě vybereme nejlepší hypotéku, připravíme návrh (re)financování a vyřešíme celý proces až po uzavření úvěrové smlouvy a jejího čerpání.

 

Dále určitě vám také doporučuji přečíst si i tento článek, kde vám prozradím 4 důvody, proč nevybírat hypotéku pouze podle výše úrokové sazby

 

Děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, a na viděnou u dalšího článku! 🙂 

 

S láskou

Jarka

Sdílej post

Další příspěvky