Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-se-zbavit-dluhu

Jak se zbavit dluhů a začít efektivně hospodařit

Většina lidí ví, jak se zadlužit. Problém je ale v tom, že už nevědí, jak dluh využít ve svůj prospěch. Ano, tohle je opravdu možné! Pokud tedy patříte k těm, kteří díky svým dluhům zchudli, tenhle článek je přesně pro vás. 

 

📌A i tentokrát mám tento díl ve formě videa. Můžete se na něj podívat zde. Nezapomeňte dát odběr mého YouTube kanálu, abyste se každou středu mohli těšit na další porci vzdělávacích informací, které vás provedou všemi úskalími světa osobních financích a investičních nemovitostí.

Co je špatný a dobrý dluh

 

Slyšeli jste někdy o tom, že existuje špatný a dobrý dluh? Podotýkám, že to nemá nic společného s úrokovou sazbou. Pojďme si to vysvětlit. 

 

Rozdíl mezi nimi je v tom, co si za půjčené peníze pořídíte. Špatný dluh je takový, díky kterému jste chudší. Jednoduše řečeno za půjčku si pořídíte věci a majetek, které vám pravidelně berou další peníze z peněženky. 

Krásným příkladem je nový vůz. 

Když si pořídíte automobil, nejen, že platíte v průběhu roku dost peněz pojištění, pneumatiky, benzín…, ale jen to, že s ním parkujete před domem, stojí balík. Auto časem ztrácí na hodnotě, přináší další náklady a pokud jste si na něj půjčili, jsou tu měsíční splátky, které zatěžují. Touhle cestou nikdy nezbohatnete.

 

Co je tedy dobrý dluh? Ten nesplácíte z vlastní kapsy a díky němu získáte majetek, u kterého hodnota roste. V ideálním případě peníze přináší. 

Nemovitost

Jedná se například o nákup bytu, který ale pronajímáte. Nájem použijete na splátky dluhu, který jste si vzali na pořízení nemovitosti. Pokud něco zbyde, tím lépe. Hodnota roste a vy bohatnete.

Pokud přemýšlíte nad investicí do bytů, domů či pozemků, doporučuji vám mrknout i na tento článek, kde sdílím 3 velké chyby při investování do nemovitostí. Slibuji, že se vám bude opravdu líbit. 

 

3 kroky, které potřebujete udělat

abyste si z tohoto článku odnesli co nejvíce. Vezměte si teď tužku a papír.

 

Za prvé: Sepište si veškeré své dluhy, které máte. 

Za druhé: Roztřiďte je na dobré a špatné. 

A za třetí: Prohlédněte si svůj seznam a zapřemýšlejte, co s nimi uděláte. Ty špatné snižte (ideálně se jich zbavte) a dobré zvyšte. 

 

Napište si cíl ke každému dluhu. Co od něj očekáváte? Co s ním uděláte? Jak a kdy?

 

Pokud se naučíte využívat dobrých dluhů k tvorbě peněžního toku, vaše šance na zbohatnutí se znásobí.

 

Jak se zbavit špatných dluhů 

 

Konsolidace dluhů

Jednou z možností je sloučení vašich pohledávek, které vám pomůže s finančním rozpočtem a uleví vám. Nebo spadnete do ještě větší dluhové pasti. 

Konsolidace je sloučení všech dluhů do jedné půjčky. Závazků vás to nezbaví, stále je musíte splácet, ale získáte výhodnější podmínky, například nižší úrok a s ním menší měsíční zatížení svého rozpočtu. 

 

Změna finančního chování 

Nezapomeňte, že konsolidace dluhů sama o sobě nepředstavuje řešení. Pokud se pro sloučení rozhodnete, využijte ho jako příležitost, abyste přenastavili své zacházení s penězi, a měsíční úsporu použijte pro tvorbu rezervy nebo pro předčasné splacení půjčky. 

 

Pokud se ani potom nedokážete ovládat, opět máte nadměrné výdaje a získáte další dluhy, spadnete do ještě větší dluhové pasti. Proto využijte vzniklé úspory po sloučení půjček a vytvořte si rezervy. 

Konsolidace je účinný nástroj ke snižování dluhové zátěže, ale zároveň ji provádějte s rozumem a zodpovědným finančním plánováním, abyste neopakovali své chyby. 

 

Pokud cítíte, že konsolidace je pro vás správné řešení, napište mi na e-mail: jarka@zatracenedobrerady.cz, ráda vám s ní pomůžu. Nebojte, nic vás to stát nebude, tato služba je zdarma. Navíc probereme možnosti, co s úsporou chytře udělat. 

 

Pojďme dál. 🙂 

2 účinné metody, které vám pomohou skoncovat s dluhy 

 

Nejznámější je metoda sněhové koule 

Dluhy si uspořádáte od nejmenšího po největší. Zaměříte se na ten nejmenší a každý měsíc na něj platíte co nejvíce. Jakmile je splacen, postupujete stejně k druhému. A tak dále dokud se jich všech nezbavíte. 

Největší výhodou této metody je, že přináší brzy viditelné výsledky. Ihned vidíte, že z dluhové pasti vede cesta ven, což posiluje motivaci k dalšímu splácení. 

 

Druhá metoda je sněhová lavina

Zaměřuje se na splácení dluhů podle úrokových sazeb. Nejprve co nejrychleji splácíte ten s nejvyšší úrokovou sazbou. Jakmile je splacen, přesouváte se na druhý v pořadí s nejvyšší úrokovou sazbou a tak dále. Tímto způsobem rychle snižujete celkovou částku, kterou zaplatíte za úroky v průběhu splácení. 

 

Obě metody mají své výhody a vždy záleží na individuální situaci, která bude pro konkrétního člověka nejvýhodnější. Metoda sněhové koule poskytuje okamžitou motivaci a pocit úspěchu, protože se dluhy začnou rychle snižovat. Na druhé straně metoda sněhová lavina je finančně efektivnější, protože se soustředí na závazky s nejvyššími úrokovými sazbami. 

Upozorňuji, že pokud se rozhodnete pro jednu z těchto metod, kontaktujte banku a informujte ji o svém záměru předčasně splatit své závazky. U některých dluhů jsou mimořádné splátky možné pouze za určitých podmínek, a proto je důležité tyto podmínky předem zjistit a zohlednit je ve svém plánu.

Vždy zvažte svou finanční situaci, úrokové sazby, příjmy a další faktory při rozhodování o vhodné metodě. Obě metody vyžadují také kontrolu výdajů, abyste uvolnili dostatečné finanční prostředky pro vyšší splátky. 

 

Zároveň si vytvořte peněžní rezervu, ať máte zdroje na neočekávané výdaje a nejste nuceni opět sáhnout po úvěru nebo půjčce. 

 

2 cesty, jak přijít k penězům a být brzy bez dluhů

 

Přemýšlíte nad tím, kde vzít peníze, abyste se co nejdříve zbavili dluhů? 

I na tohle jsem myslela a mám pro vás 2 různé cesty. Pojďme se do toho pustit! 

 

Najděte si brigádu

Efektivní pro předčasné splacení dluhů je získání vedlejšího příjmu. Tady je pár příkladů: 

  • Zvažte brigády nebo si udělejte rekvalifikační kurz a nabízejte své služby na volné noze. 
  • Prodejte nepotřebné věci, kterých máte doma spoustu, například oblečení či elektroniku. 
  • A v neposlední řadě požádejte o zvýšení platu nebo vezměte směny navíc. 

 

Vedlejší příjmy zvýší množství peněz, které věnujete na rychlejší splácení dluhů, a tak se jich brzy zbavíte. Dříve se budete věnovat dalším finančním cílům a užívat si svůj bohatý život. 

 

Změňte své finanční návyky

Přehodnoťte náklady a změňte peněžní stereotypy. Začněte tím, že si uděláte přehled výdajů a zhodnotíte, na kterých položkách ušetříte. Zaměřte se na věci, které jsou zbytečné, a omezte je. Pár jednoduchých tipů, kde ušetřit, najdete také v tomto článku

 

I tak jsem si pro vás pár tipů připravila:

  • Například, pokud utrácíte v restauracích, vařte doma a snižte výdaje na stravu. 
  • Změňte volnočasové aktivity a hledejte levnější nebo ty zdarma. 
  • Zkontrolujte a snižte výdaje za povinné ručení a zároveň i měsíční platby, jako jsou mobilní telefon, internet, televize, předplatné služeb apod. 

 

Tím, že provedete změny ve svých spotřebních návycích a snížíte výdaje na nepotřebné položky, uspoříte a peníze použijete na předčasné splacení dluhů a tvorbu rezervy. 

 

Pojďme vás oddlužit

 

Pokud chcete změnit své finanční návyky, stanovit si cíle a ušetřit spoustu peněz, můj program Pořádek ve financích vám v tomto procesu pomůže a poskytne užitečné nástroje a strategie, abyste dosáhli finanční stability, zbavili se dluhů a začali si tvořit rezervy. Určitě klikněte na odkaz a staňte se součástí mého programu Pořádek ve financích. 

Na program se ještě necítíte a chcete začít něčím ZDARMA? 

 

Pokud vás dluhy tíží a jste odhodláni se jich zbavit, mám pro vás skvělou zprávu! Připravila jsem pro vás e-book, který vám poskytne kompletní a efektivní akční plán na likvidaci všech dluhů. 

Odkaz na tohoto cenného průvodce najdete zde. 

 

Tohle je dnes z mé strany všechno. Pevně věřím, že se vám tento článek líbil, a pokud ano, budu ráda, když posdílíte s někým, komu se mé zatraceně dobré rady také hodí.

 

Pokud vás zajímají tipy, jak ušetřit peníze z výplaty, určitě mrkněte i na tento článek, ve kterém s vámi sdílím 6 zaručených tipů, které vám s tím jednoznačně pomůžou. Děkuji, že jste tu byli se mnou, opravdu moc si toho vážím a těším se, až se spolu potkáme zase u příštího článku. Sdílej post

Další příspěvky