Už několik měsíců si říkáte, že byste chtěli někam investovat, ale ještě jste pořádně nezačali, protože nevíte, kam investovat, kolik peněz, kdy je nejlepší doba začít a jak u investování vydržet?
Pak jste dnes na tom nejlepším místě, protože vám poradím 3 jednoduché strategie, jak si určíte částku, kterou můžete začít ihned bez obav investovat. Probereme i to, jak uvažovat nad tím, kde investovat a proč je to až to poslední, na co byste měli myslet. A také pochopíte, že potřebujete v první řadě zapracovat na nastavení svojí hlavy a začít přemýšlet jako investoři. A s tímto se do toho pojďme pustit.
📌Raději mě posloucháte u ranní kávy? Pak se na tento článek podívejte na mém YouTube kanálu zde. Když už tam budete, dejte mému kanálu odběr, ať můžete sledovat další videa s tipy ze světa osobních financích nebo investičních nemovitostí.
https://www.youtube.com/watch?v=xBZk_DTvn-4
Pokud začínáte investovat, je dobré znát pravidla investičního trojúhelníku, který vám pomůže určit, jaký typ investice zvolit. Vrcholy investičního trojúhelníku tvoří výnos, riziko a likvidita.
- Výnos jsou příjmy z investic.
- U rizika se rozhodujete, jestli půjdete do zajištěné nebo rizikovější investice.
- A likvidita znamená, jak rychle a s jakými náklady přeměníte svou investici zpět na peníze.
Možností, jak investovat, je mraky, ale v první řadě záleží na vás. A tím chci říct, že u investování vždy záleží na tom, jaká máte očekávání a také jaký máte sklon k riziku. Podle toho volíte investici. Platí ale, že se současně můžete přiblížit pouze ke dvěma vrcholům trojúhelníku.
Tedy když chcete vysoký výnos, budete volit i vyšší riziko, ale likvidita zde nebude úplně jednoduchá. V podstatě se dá říct, že dokonalá investice, která by dosahovala ke všem vrcholům, neexistuje.
Co bych chtěla, abyste si z dnešního článku odnesli, je toto: Stanovte si dosažitelný cíl, který je nyní před vámi, tedy pokud jste zadlužení, abyste se dluhů zbavili, a pracujte na něm. Jakmile ho dosáhnete, dejte si další.
Když nebudete pracovat s dílčími cíli, ani nezačnete, protože to pro vás bude příliš velké sousto. Více o jednotlivých krocích, které potřebujete udělat předtím, než začnete investovat, jsem mluvila ve videu 6 jednoduchých kroků, jak začít investovat a neprodělat kalhoty.
Zde bych chtěla upozornit na jednu důležitou věc. Pokud máte dluhy, jdete z výplaty do výplaty a veškeré peníze, které získáte, zase hned bez rozmyslu utratíte, nebo jste zvyklí jen spořit, chybí vám zatím investorské přemýšlení. Je to způsob, jakým uvažujete, když se rozhodujete pořídit si nějakou věc nebo službu.
Jak přemýšlí investoři
Uvedu vám opět příklad z mého života, ať víte, co myslím. Až v roce 2023 jsme si poprvé v životě koupili nové auto, žádnou ojetinu, ale ještě voní novotou z výrobní továrny. Dříve bych na nákup nového auta spěchala, abych mohla v očích ostatních vypadat dobře… Dnes to mám přesně naopak.
S manželem jsme raději jezdili starou oktávkou, dokud to bylo jen trochu možné. Popravdě jsem s nákupem nového auta měla dost problém, protože jako investor vím, že auto mi peníze nevynáší, naopak je to jen náklad.
Abyste rozuměli: Když jsem kupovala nemovitost, do které jsem zainvestovala 800.000 Kč, přineslo mi to alespoň 2.000 Kč měsíčně zpátky. Navíc hodnota nemovitosti časem zajímavě STOUPÁ. Je skvělé to sledovat! Nové auto nás teď stálo přes 800 tis. Kč. Ve chvíli, kdy jsme jej zaparkovali před domem, jeho hodnota KLESLA. A víte, kolik nás ta nová kára měsíčně stojí? Pojistka 2.000 Kč a to nemluvím o dalších nákladech, které nás čekají.
Jak vidíte, vždy záleží na vaší perspektivě a ne vše, co se na první pohled zdá být výhodou, výhodné skutečně je. Budu ráda, když mi dáte vědět, jak se na pořizování nových věcí díváte vy a jestli si předem propočítáte, nebo alespoň promyslíte, jestli se vám to vyplatí.
A teď už se pojďme podívat na to, jaké částky si můžete začít odkládat a budovat si tak novou dovednost přemýšlet jako investor.
Tři tipy, s jakou částkou začít investovat
Pokud jste doposud neinvestovali, můžete mít strach odkládat si peníze. Proto doporučuji začít postupně. Tady jsou 3 tipy, jakou částku si můžete začít dávat do investic. Vyberte si, co vám dává největší smysl.
Tip první: Začněte malou pevnou částkou
Začněte s malým závazkem, princip vysvětluji v tomto videu, kde vám ukážu, jak z 1000 Kč udělat milion. Vyzkoušejte si, jaké je to investovat například 500 Kč měsíčně, což vychází na 17 Kč denně. (A to už by šlo, že? Zkuste vynechat dortík po obědě, anebo kávu po cestě do práce a hned je máte!)
Až si na to zvyknete a uvidíte, že se nestane nic strašného a tyto peníze vám v rozpočtu nechybí, můžete částku navýšit. Důležité je, abyste si vybudovali návyk, sledovali, jak se vám peníze úročí.
Tip druhý: Konto finanční svobody
Částku, kterou si budete odkládat, si můžete vypočítat procentuálně. Založte si spořící účet s názvem Konto finanční svobody. Ukládejte sem desetinu svých příjmů. Tyto peníze následně použijte jen na investice nebo takové nákupy, které vám přinesou další příjem. Peníze z tohoto účtu se neutrácejí, ale investují! A pamatujte, čím dříve s investicemi začnete, tím více získáte.
Tip třetí: Vydělejte si peníze na investice
Často se setkávám s názorem, že když vám táhne na 40, je už na investice trochu pozdě. Chyba lávky! Jestli jste dosud neinvestovali ani korunu, protože jste na ně ve svém rozpočtu zkrátka nenašli peníze, zkuste tento plán:
- Snižte výdaje o 2 500 Kč měsíčně. Jak na to bez radikálních změn? Pusťte si video, jak ušetřit peníze z výplaty.
- Sežeňte si vedlejší příjem na 2 500 Kč měsíčně.
- Vydělaných a ušetřených 5 000 Kč každý měsíc investujte.
- Až vám bude 60, hodnota vaší investice bude 3 000 000 Kč! (úplně přesná předpokládaná částka je 2 977 549 Kč při průměrném zhodnocení 5 % ročně, což je takový nižší standard).
Investovat se vám vyplatí i do DIP (neboli dlouhodobých investičních produktů). Ty totiž podporuje stát a můžete si je odečíst z daní. Jednoduše řečeno budete investovat pravidelně a ještě vám stát každý rok vrátí 7 200 na daních. Ty samozřejmě můžete znovu investovat a zhodnotit.
Kde investovat peníze
Na závěr bych ještě chtěla zodpovědět častou otázku, kterou mi pokládáte: kde konkrétně investovat peníze? Víte, tohle je až úplně poslední krok, na který byste měli myslet, protože bez toho, abyste měli pevně postavené základy, které jsme dnes společně probrali, nic se nezmění.
Mám na vás proto také jednu otázku: Když vám řeknu, do čeho investovat peníze, skutečně začnete? Pokud ano, vyplňte tento dotazník, podíváme se na vaši životní vizi, vaše cíle a jaké cílové částky chcete dosáhnout, a na základě toho vám s mým týmem vytvoříme dlouhodobý investiční plán.
Pokud je vaší odpovědí ne, zamyslete se teď nad tím, proč jste do teď neinvestovali? Vezměte si papír, tužku a odpovězte si: Proč neinvestuji? Co mi v tom brání? Jaký je ten důvod? Vážně, sepsání odpovědí je teď ta nejlepší investice, kterou můžete udělat. Až budete mít hotovo, vraťte se a dočtete tento článek.
Máte? Perfektní!
Pokud je tím důvodem strach, že můžete o peníze přijít nebo strach z toho, zda vyberete dobrou investici, přehodnoťte také to, o co vlastně můžete přijít. Vysvětlím vám to na příkladu s dvackou denně, 600 korun měsíčně.
Když částku špatně zainvestujete, můžete přijít o 600 korun. Co to je v dnešní době? Jedna večeře v lepší restauraci nebo nové triko? Omezilo by vás to nějak zásadně? Ale když je neinvestujete, přicházíte až o 1,5 mil. korun v budoucnosti. Co je tedy horší?
Neříkám, ať hned bezmyšlenkovitě investujete, jen ať se občas zastavíte a promyslíte důsledky svých rozhodnutí. V budoucnu si za to poděkujete. A pokud jste připraveni s investicemi začít, vyplňte tento dotazník.
Pamatujte, že na vašem věku nezáleží! Méně utrácet, více vydělávat a investovat rozdíl je cestou, jak vybudovat bohatství a připravit se na lepší finanční budoucnost.
I s malým investičním portfoliem můžete přijít k hezkým penězům a neskončit úplně na mizině. Pamatujte, že „je pozdě“ nikdy není důvod nezačít. Právě naopak, pokud jste ještě nezačali, nyní je ten správný čas!
Pevně věřím, že vám tento článek pomohl v tom, abyste věděli, jak začít investovat. Těším se, až se spolu potkáme u příštího článku. Mějte se krásně!