Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-na-financni-gramotnost-deti

Jak na finanční gramotnost dětí: 3 kroky, jak je naučit zacházet s penězi 

Jak děti vést k zodpovědnému zacházení s penězi? Kdy je začít učit o financích? Pokud vás trápí stejné otázky jako mnoho dalších rodičů, jste tady správně! Dozvíte se 3 klíčové kroky, jak dětem vytvořit pevný základ pro jejich úspěšnou finanční budoucnost. 

 

A určitě čtěte až do konce, jestli mě znáte delší dobu, tak jistě víte, že mám pro vás vždy něco navíc! A dnes to bude něco speciálního. 

 

📌Neradi čtete a spíš se na všechno podíváte? Pak je tu video 3 klíčové kroky k finanční gramotnosti vašich dětí, ve kterém podrobně procházíme, jak to děti naučit. Dejte také odběr mému YouTube kanálu, ať nepromeškáte žádná další videa, díky kterým se snadno zorientujete v osobních financích a které vám pomohou udělat si pořádek v příjmech a výdajích, začít šetřit a následně investovat.

A teď už se pojďme pustit do finanční gramotnosti našich potomků. Mám pro vás 3 kroky, které naučí vaše děti hospodařit s penězi. 

 

Krok č. 1

Táta s mámou musí jít příkladem 

 

Rodiče si často stěžují, že si jejich děti neváží věcí, neznají hodnotu peněz, utratí je za nesmysly a pak se obrátí na mámu a tátu s prosbou o další. Jenže co když vám řeknu, že si za to můžou sami rodiče? 

 

Četli jste teď pozorně? Zopakuji vám klíčové body: děti neznají hodnotu peněz, utrácejí za nesmysly a potom po vás chtějí další finance. A teď buďte sami k sobě opravdu upřímní: Nepřijde vám to povědomé? 

Finanční gramotnost dospělých

S největší pravděpodobností se chováte k penězům úplně stejně. Uvědomte si, že vy sami jdete dětem příkladem a ony jen opakují to, co vidí. Stejně jako jste to okoukali od svých rodičů vy, když jste byli malí. Tak to pojďte teď změnit a udělejte to jinak!

 

Rodičovský příklad má silný vliv na finanční výchovu. Děti jsou vnímavé, napodobují chování dospělých a hlavně si rychle osvojí návyky všech kolem sebe. Proto je naprosto zásadní, abyste pro ně byli tím nejlepším vzorem. 

 

Zamyslete se nad těmito otázkami: 

  • Co nechci, aby se moje děti ode mě naučily ve vztahu k penězům?
  • Jaké finanční chyby dělám a nechci své děti naučit? 
  • Jaké špatné finanční návyky mám a nechtěně je předávám dětem?

 

Pracujte na tom, abyste svou situaci změnili a žili život ve finanční stabilitě.vaše děti se tak nedostanou do stejných pastí, kterým dnes čelíte vy, protože vás na to nikdo nepřipravil. Věřím, že to zvládnete. 

 

Ukažte dětem, že plánování rozpočtu, úspornost a přemýšlení nad výdaji jsou důležité hodnoty, které tvoří zdravý vztah k penězům. 

A pokud teď cítíte, že vy sami potřebujete s těmito oblastmi pomoci a naučit se efektivně hospodařit, pak je tady můj jedinečný program Pořádek ve financích. S tímto programem se v číslech neztratíte, protože čím víc toho o penězích víte, tím úspěšnější budete! Klikněte ZDE a vykročte na cestu finanční svobody ještě dnes.

 

3 tipy, jak být dobrým vzorem pro své děti a vést je k zodpovědnému zacházení s financemi: 

 

  1. Otevřeně s dětmi mluvte o penězích. Vysvětlete jim, jak funguje rodinný rozpočet, co jsou úspory a proč jsou důležité. Díky transparentnosti v této oblasti lépe porozumí financím a naučí se s nimi zacházet. 

 

  1. Využijte situace v každodenním životě, jako je třeba pořizování dražších věcí, abyste dětem ukázali, jaké faktory zvažujete při rozhodování o nákupu. Vysvětlete jim, že některé věci si mohou koupit hned, ale na jiné musí našetřit. 

 

  1. Vysvětlete svým dětem, jak plánujete výdaje a rozeberte s nimi, jak je důležité spravovat si finance rozumně. 

 

Nezapomeňte, že vaše chování má obrovský dopad na finanční gramotnost dětí. Buďte pro ně vzorem a přeneste na ně hodnoty, které jim pomohou vybudovat pevný základ pro jejich úspěšnou budoucnost.

 

Krok č. 2

Rozvíjejte finanční gramotnost dětí už od mala

 

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Finanční výchovu dětí neodkládejte až do puberty. I malí caparti chápou základní fungování peněz a rozvíjí si finanční gramotnost už v předškolním věku. 

 

Moje tříletá dcera ví, že do práce se chodí pro peníze, že jsou potřeba, abychom si za ně koupili lízátka a mohli jet na výlet. Taky jsme ji naučili, že část peněz se spoří do prasátka. A hlavně chápe, že všechno si nekoupí hned. 

 

Škola hrou

Hra s penězi je jedním ze zábavných a efektivních způsobů, jak dětem přiblížit svět financí. I mrňata mohou hrát jednoduché hry, kde vytvářejí fiktivní transakce. Nejlépe tak pochopí hodnotu peněz, když si z vlastních zdrojů koupí vysněnou věc nebo službu. 

 

Zahrajte si s dětmi na obchodníky, kdy si navzájem prodáváte a kupujete hračky nebo věci. Tímto způsobem si osvojí pochopení, že za věci se platí a peníze mají skutečnou hodnotu.

 

Odkládat do prasátka

Ukažte a vysvětlete dětem, že je důležité odkládat část peněz stranou. Čím dřív si vytvoří tento návyk, tím lépe. Od mala je veďte ke spoření do pokladničky. Po nějakém čase ji přepočítejte a nechte je, ať si za ušetřené peníze něco koupí. Důležité je, aby si vyzkoušely, co se stane, když všechno, co dostanou, hned utratí. 

 

U pokladničky ještě chvíli zůstaneme. 🙂

 

Mám tu jednoduchý trik, jak naučit malé děti správně hospodařit. Zaveďte pro ně tři pokladničky na tři různé typy šetření

  • Potěšení
  • Úspory
  • Dárky

 

Když děti dostanou peníze, třeba od prarodičů, rozhodněte se s nimi, že si je rozdělí rovnoměrně na tři díly. Drobné z pokladničky Potěšenívyužijí na malé radosti. Úspory slouží na větší věci, na které se šetří déle. Peníze z pokladničky Dárky utratí za drobnost pro kamaráda k narozeninám. 

 

Když vymýšlíte, na co si děti našetří, neplánujte příliš do budoucna. Trpělivost těch nejmenších je omezená, a tak s nimi naplánujte, co si koupí příští měsíc. Delší čekání je frustruje a lekce o finančním plánování nefungují.

 

 

Krok č. 3

Veďte děti k samostatnosti

 

Vaše dítě si chce za uspořené peníze koupit dalšího plyšáka? Tak ať to udělá. Jasně, že se bude válet v pokojíčku s těmi ostatními 150 plyšáky, co už má. 

 

Pouze ho upozorněte, že když si ho koupí, bude mít méně peněz na něco jiného, co bude chtít v budoucnu. Tímto způsobem dáváte dítěti rozhodovací pravomoc a zároveň ho učíte zvažovat důsledky svých rozhodnutí. 

 

Uvědomte si, že finanční gramotnost se rozvíjí postupně a nejlepší způsob je spojit teorii s praxí. A když dáte dětem prostor, aby se čas od času samostatně rozhodly o výdajích, umožníte jim učit se z vlastních chyb. Nevyčítejte jim chybná rozhodnutí, nebuďte na ně přísní. 

 

Nasměrujte je, aby přemýšlely o svém špatném rozhodnutí. Povídejte si o tom s nimi. Všimla jsem si, že sis koupil dalšího plyšáka, i když už jich máš spousty. Opravdu jsi ho potřeboval? Babička má za týden narozeniny, máš pro ni dárek? 

 

Tak se děti naučí rozpoznávat souvislosti a uvědomí si, co je pro ně důležité a jak správně nakládat s penězi. Lepší je, když chybně investují do čokolády v pěti letech, než aby se do nerozvážných investic pouštěly v dospělosti. 

Finanční gramotnost je klíčovou dovedností pro život.

Mluvte s dětmi o penězích od útlého věku, podporujte v nich samostatnost, odpovědnost a důležitost jejich rozhodnutí. Pomůže jim to vybudovat pevné základy pro úspěšnou budoucnost.

 

Pokud ale cítíte, že nejprve se vy sami potřebujete naučit efektivně hospodařit s penězi, plánovat výdaje a vůbec celkově změnit své finanční návyky, abyste byli tím nejlepším vzorem pro své děti, tak mám pro vás jedno velké překvapení! 

 

A teď pozorně čtěte, protože tohle tu ještě nebylo. 

 

Připravila jsem pro vás slevu 20 % z ceny programu Pořádek ve financích. Ušetříte 300 korun, které můžete investovat jinde. Pokud jste dočetli až sem, věřím, že vám záleží na budoucnosti vašich dětí a já vás chci maximálně podpořit, protože vím, že program vám pomůže ve vaší cestě za finanční svobodou. 

 

Odkaz na nákup programu je zde a v objednávkovém formuláři zadejte kód DETI20. Tento kód je platný do konce tohoto týdne, takže pokud jste někdy uvažovali o nákupu programu Pořádek ve financích, teď je ta pravá chvíle, protože tahle příležitost se nebude opakovat. 

 

A to už je pro dnešek vše. Věřím, že jste si z článku odnesli něco, co vám pomůže při výchově finanční gramotnosti vašich dětí i vás samotných. 

 

Děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, velice si toho vážím. A pokud se chcete vzdělávat na blogu ještě dál, doporučuji vám jeden z článků, které právě vidíte na obrazovce pod tímto článkem. A já se na vás budu těšit zase za týden. Mějte se zatraceně dobře! 



Sdílej post

Další příspěvky