Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-zmenit-zivot-a-zbohatnout

5 kroků, jak změnit svůj život a zbohatnout během 1 roku

Ve svých 25 letech jsem dlužila skoro půl milionu a měla pocit, že po mně chce peníze každý, na koho se podívám. 😥 Nesplácela jsem, měla extrémní výdaje a na běžný život mi téměř nezbývalo. V tomto článku poprvé zveřejňuji kompletní návod, který hrál v mém oddlužení významnou roli. 

 

Mám pro vás několik jednoduchých kroků, díky kterým jsem během jednoho roku splatila veškeré finanční závazky a navíc si vytvořila návyk spořit místo utrácet.  

 

Díky tomu se mi na účtu začaly hromadit peníze. Což pro mě bylo tehdy něco neuvěřitelného, jelikož jsem do té doby neměla finanční rezervu, navzdory tomu, že jsem slušně vydělávala. 

Vím tedy, o čem mluvím, a pevně věřím, že tento článek otevře oči i vám. 

 

📌 Samozřejmě i dnes mám pro vás článek i ve formě videa. Podívat se můžete zde. Nezapomeňte dát odběr mého YouTube kanálu, ať vás stále mohu zásobovat tajnými tipy z oblasti osobních financí.

Jak tedy zkrotit dluhy a začít s penězi efektivně hospodařit? Tady je mých 5 kroků, které vás k vysněnému cíli dovedou. 

 

Krok číslo jedna 

Zhodnoťte svou finanční situaci a udělejte si přehled příjmů a výdajů 

 

Ať už se vám finančně daří nebo ne, tohle je první věc, kterou začněte. Pokud budete vědět, jak skutečně s penězi zacházíte, budete mít možnost to změnit a převzít plnou kontrolu a zodpovědnost nad svými financemi. 

 

Jak tedy zhodnotit svou finanční situaci a udělat si přehled svých příjmů a výdajů? 

 

Vezměte si papír a tužku a upřímně odpovězte na otázky uvedené níže. Tohle je nejdůležitější část pro pochopení vašeho vztahu k penězům. Podívat se zpříma do očí své finanční situaci může být děsivé, ale je to nutné. Špatné pocity, které nyní v souvislosti s penězi zažíváte, nahradí jistota, že víte, jak s nimi zacházet.

 

Jestli to se svou změnou myslíte vážně, všechny kroky zmíněné v tomto článku realizujte. Pokud teď nemáte prostor, naplánujte si termín, kdy budete mít času dostatek

Zamyslete se nad těmito otázkami: 

  • Pokud byste se nemuseli ohlížet na peníze, co byste ve svém životě změnili? 
  • Jakou věc jste neudělali nebo jste si nemohli dopřát kvůli nedostatku peněz? 
  • Jakou máte největší obavu týkající se peněz? 
  • Jsou pro vás peníze neustálým stresem a starostí? Pokud ano, proč? 
  • Co všechno ve vašem životě peníze ovlivňují, případně jejich nedostatek? 
  • Mluvíte pravdivě o své finanční situaci nebo se za ni stydíte? A proč?

Otázek, které vám pomohou ponořit se do hloubky a pochopit váš vztah k penězům, je mnohem více, tohle je jen část. Když na ně ale odpovíte, bude se vám změna dělat lépe. 

 

Nicméně pokud byste chtěli toto téma prozkoumat ze všech úhlů pohledu, pak vám doporučuji můj program Pořádek ve financích, kde věnuji této oblasti velkou pozornost. 

Jak sestavit přehled příjmů a výdajů efektivně a jednoduše 

 

Pojďme nyní na přehled příjmů a výdajů. I teď vám stačí papír, tužka a přiberte kalkulačku. Pokud neznáte své finanční toky a nevíte, kam vám peníze utíkají, nebudete schopni si je udržet, natož je nastavit tak, aby pracovaly pro vás. 

 

Stáhněte si poslední výpis ze všech svých účtů. Vypište měsíční příjmy, které máte. Pokud jste podnikatel a váš příjem kolísá, spočítejte si průměr z příjmů za určité období, např. za poslední půlrok. 

 

Projděte měsíční výpis podruhé a poznamenejte si všechny výdaje, které rozdělíte na platby trvalé a nepravidelné či proměnlivé. U každé z nich zapište částku a na co byly peníze použity. Na konci všechny tyto částky sečtěte. 

 

Nepravidelné platby jsou občas oříšek. Pokud máte například ve výpisu výběr v hotovosti a netušíte, za co jste peníze utratili, zapište pouze “výběr v hotovosti” a jeho výši. 

 

Teď se pustíme do výpočtu FINANČNÍ BILANCE

 

Slovo bilance vyjadřuje rovnováhu dvou stran. V našem případě se jedná o rovnováhu mezi příjmy a výdaji. Smyslem bilance je ukázat a pochopit, jak hospodaříme s penězi. Pro výpočet bilance potřebujete znát své celkové příjmy a výdaje za konkrétní období. Odečtěte tedy od celkových příjmů celkové výdaje.

Jaká částka vám vyšla? Kladná nebo záporná? Jak se teď cítíte, když znáte svá přesná čísla? Myslíte si, že je potřeba něco změnit? 

 

Krok číslo dva 

Udržujte pořádek ve smlouvách 

Rozhodli jste se uspořádat svoje finance a s tím souvisí i úklid ve smlouvách, které máte aktuálně uzavřené. Protože když máte zmatek v dokumentech a nemáte své finanční záležitosti vyřízené, vytváříte kolem sebe finanční chaos a peníze k vám přes nepořádek a zmatek nenacházejí cestu.

 

Čas od času si smlouvy aktualizujte. Důvodů je hned několik: 

  • pojištění časem zastará a na trhu se objeví produkt, který poskytuje lepší podmínky 
  • finanční poradce vám může nabídnout výhodnější cenu 
  • už nemusíte mít nastavené dostatečné krytí

 

Po kontrole, se kterou vám pomůže i finanční odborník, máte jistotu, že jsou vaše listiny v pořádku, nebo si sjednáte nový, výhodnější produkt. 

 

Krok číslo tři

Jak zbohatnout: Stanovte si cíl, nejlépe finanční 

 

Nejdříve si definujte své mety pro následující rok a mít popsané důvody, proč jich chcete dosáhnout. Tyto důvody budou motorem vaší motivace. Bez toho abyste věděli, kam směřujete, moc daleko nedojdete a brzy to vzdáte nebo vůbec nezačnete. Pokud jste dočetli až sem, věřím, že to není váš případ. 

 

Všechny vaše cíle by měly být tzv. SMART, což znamená, že je popíšete způsobem, který vám pomůže k jejich dosažení.

Co je metoda SMART

Jedná se o manažerskou techniku, jejíž historie sahá až do roku 1981, kdy ji světu představil George T. Doran. V současné době se tato metoda používá v projektovém řízení.

 

SMART cíle jsou:

S – specific (určité) – co nejpřesněji definované, aby o nich všichni měli jasnou představu a věděli, kam směřují,

M – measurable (měřitelné) – tedy nastavené tak, aby se jejich splnění dalo změřit, vyjádřit číselnou hodnotou,

A – achievable (dosažitelné) – přiměřené situaci na trhu, počtu zaměstnanců nebo třeba vašim financím, 

R – realistic (realistické) – ani vysoké, ani nízké, tedy takové, které nesplníte hned, ale budou vás motivovat,

T – time-bound (časově ohraničené) – stanovte si, do kdy máte cíle splnit, abyste mohli vyhodnotit, zda jste jich dosáhli.

Uvedu vám příklad. Když si poznačíte, že chcete „ušetřit spoustu peněz“, tak to není správně stanovený ani popsaný cíl. Správně je: „Do 31. prosince 2023 budu mít našetřeno 350 000 Kč.“ Vidíte ten rozdíl? 

 

V tomto článku však nemám úplně prostor na to, abych s vámi prošla krok za krokem stanovení jednotlivých záměrů, protože chci ještě sdílet pár důležitých informací. 

 

Ale pokud chcete s touto otázkou více pomoci, klikněte ZDE a staňte se součástí mého programu Pořádek ve financích, ve kterém s vámi stanovení finanční strategie podrobně projdu a navíc získáte i mou osobní podporu ve fb skupině. 

 

Krok číslo čtyři 

Připravte si plán pro bohatší život

 

Když máte hotový přehled o svém hospodaření s penězi, pusťte se do plánování. Rozvrhněte si na následující měsíc nebo i rok své příjmy a výdaje na jednotlivé položky. Tak získá každá vaše koruna účel a podle statistik právě bohatí lidé jsou ti, kteří plánují všechny své finanční toky.

 

Začněte s nutnými výdaji, poté roční platby, pokračujte narozeninami, Vánocemi a dovolenými. Tyto částky rozprostřete do jednotlivých měsíců, ať jasně víte, čeho se držet. Nyní započtěte finance na splnění svých cílů a v neposlední řadě něco pro zábavu a koníčky. 

 

S finančním plánem pracujte každý měsíc. Pravidelně ho aktualizujte a provádějte případné změny. Vždy vyhodnocujte, zda jste dosáhli všeho, co jste si stanovili a v případě, že ne, pátrejte po důvodech, proč se tak nestalo. 

 

Krok číslo pět

Veďte si finanční rozpočet celý rok

 

Rozpočet vám pomůže s mnoha věcmi. Neutratíte peníze za zbytečnosti, pohlídáte si výdaje, předejdete nahromadění dluhů, případně pomůže s jejich splacením. Poskytuje pocit bezpečí a kontroly nad finančními prostředky a pomáhá dosahovat finančních cílů v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

 

Účelem takového dokumentu je zjistit, kolik peněz vyděláte, kolik utratíte a kde máte prostor šetřit nebo investovat. V podstatě vám tento osobní finanční rozpis pomůže co nejlépe využít váš příjem a budovat majetek, který vás a vaši rodinu zabezpečí. 



Co dělat když mám dluhy? Přidejte se do mého kurzu Pořádek ve financích

 

Pro mě to byly moje cíle, osobní rozpočet a dodržování plánů nástrojem, který mi během jednoho roku pomohl splatit dluhy, zbavit se extrémních výdajů a zároveň mi umožnil vybudovat milionový majetek. Díky těmto krokům žiju život, o kterém jsem vždycky snila a v budoucnu mohu finančně zabezpečit i své děti. 

 

Ráda předávám své know-how a tipy, které mi s tím pomohly. Pokud je budete dodržovat, pomůžou i vám. Naučíte se hospodařit s penězi, odbouráte stres z každé složenky, už nebudete netrpělivě čekat na výplatu.

 

Jste připraveni převzít kontrolu nad svými financemi? Skoncovat s dluhy? Naučit se efektivně hospodařit? Začít budovat majetek, který vám přinese další peníze? 

 

Klikněte na odkaz a staňte se součástí mého programu Pořádek ve financích. Slibuju, že vás nezklamu.

 

To je z mé strany vše. Ze srdce vám děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, moc si toho vážím a pevně věřím, že vám tento článek pomohl s nastartováním roku plného změn. Pokud ano, sdílejte tento článek se svými kamarády a známými, kteří to také potřebují.

 

Pokud chcete ve čtení vzdělávacích článků pokračovat, doporučuji vám přečíst si i tento článek, ve kterém sdílím 6 tipů, jak ušetřit peníze. Pevně věřím, že tyto informace pro vás budou přínosem. 

 

Děkuji, že jste tu dnes byli a uvidíme se zase za týden.  

Sdílej post

Další příspěvky