Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

3-nejcastejsi-chyby-v-zivotnim-pojisteni

3 nejčastější chyby v životním pojištění (Zkontrolujte si, zda jste je neudělali!)

Máte uzavřené životní pojištění? Pak si zkontrolujte, že v něm není jedna ze 3 nejčastější chyb, které s vámi budu sdílet v tomto článku. Spolehněte se na to, že pokud budete číst až do konce, zjistíte, jak kvalitní životní pojištění máte uzavřené a co případně potřebujete změnit nebo upravit. 

 

📌Článek mám pro vás opět i ve formě videa. Můžete se na něj podívat zde. Nezapomeňte dát odběr mého YouTube kanálu, abyste nepřišli o další vzdělávací videa, která vás provedou úskalími a tajnými tipy světa osobních financí nebo investičních nemovitostí.

 

Kdy se vám vyplatí uzavřít životní pojištění

 

Tento typ pojištění je vhodný především pro ty, kteří ještě nemají našetřeno na stáří, a také pro hlavní živitele rodiny. Z pohledu financí na živiteli rodiny stojí chod domácnosti a v případě výpadku tohoto příjmu se rodina může dostat do nepříjemné situace. Více o tom najdete v článku Tajné tipy pro uzavření životního pojištění, o kterých vám finanční poradci neřeknou.

 

Pojďme se podívat na nejčastější chyby, které dělá většina Čechů a vy už nemusíte. Úplně první chyba a zároveň nejčastější, se kterou se setkávám, je nedostatečné pojistné krytí.

 

První chyba: Nedostatečné pojistné krytí

 

Nízké pojistné částky nebo špatně zvolená připojištění jsou kompromisem mezi doporučením poradce a vaší skutečnou potřebou. Jste sice pojištěni ale nedostatečně. Takové pojištění například nezohledňuje rizika, která mohou ohrozit finanční stabilitu vaší rodiny. 

Podle mých zkušeností se často podceňuje pojištění vážných událostí, jako je invalidita. Dále se pojištění smrti z jakýchkoliv příčin nahrazuje pojištěním smrti pouze úrazem a to není totéž. 

AKČNÍ KROK PRO VÁS

Chci, abyste si z tohoto článku odnesli co nejvíce, proto než budete číst dál, jděte si najít svou smlouvu životního pojištění a během čtení si ji kontrolujte. Když to neuděláte teď, později na to zapomenete. A to by byla škoda.

 

Jaké pojištění patří do životka a proč?

Jak už jsem zmínila, jedná se především o pojištění INVALIDITY. Ze statistik vyčtete, že nejen částečná, ale i plná invalidita je častější, než předpokládáme. Například pravděpodobnost plné invalidity u muže ve věku 30 let je zhruba o 40 % vyšší než pravděpodobnost úmrtí. 

 

U invalidity je důležité vědět, jak k ní dochází. Nejčastějším důvodem jsou závažná onemocnění, konkrétně nemoci svalové a kosterní soustavy, následují novotvary nebo duševní poruchy a nemoci oběhové soustavy. 

 

Proto se teď přesvědčte, že máte pojištěnou invaliditu v důsledku nemoci. Často se stává, že je pojištěna invalidita pouze v důsledku úrazu, což je chyba. 

 

Na kolik se v rámci invalidity pojistit? 

Při invaliditě u vás dochází nejen k výpadku původního příjmu, ale také sami sobě potřebujete zajistit další kvalitní život. Velmi pravděpodobně vám tedy stoupnou jednorázové i pravidelné výdaje. Tohle je další důvod, proč dávám pojištění invalidity na první místo. 

 

Doporučení pro výpočet pojistných částek 

Optimální invalidní pojištění by mělo zabezpečit příjem na úhradu životních nákladů až do důchodového věku nebo do osamostatnění se nejmladšího dítěte. V případě, že máte dluhy, pojistnou částku navyšte o jednorázové splacení dluhů. 

 

Od potřebné částky pro případ invalidity odečtěte 

  • rezervy, které mohou být v případě nepříznivé události odečteny, 
  • majetek, který můžete přeměnit na hotovost během krátké doby, 
  • sociální dávky a případné další pojištění, kde již máte invaliditu pojištěnou, např. pojištění hypotéky.

 

A teď si spočítejte, jak vysokou částku pro případ invalidity potřebujete mít pojištěnou. Často vyjdou ohromné sumy a tedy vysoké měsíční pojistné, na které není v rodinném rozpočtu prostor. Proto invaliditu doporučuji nastavit minimálně a zároveň ideálně na 2 miliony korun. 

 

Nakonec si tedy zkontrolujte, zda máte ve smlouvě pojištění invalidity. Pokud ano, pak se podívejte, že ji máte pojištěnou pro případ úrazu i nemoci. Jako poslední si ověřte, že pojistná částka je dostatečně vysoká nebo minimálně na 2 mil. Kč. 

 

Nejste si jistí, že máte životní pojištění nastavené správně?

Pokud vám pojištění invalidity chybí nebo cítíte, že ho potřebujete přezkoumat, mám pro vás skvělou zprávu. ZDARMA zkontroluji vaši aktuální smlouvu nebo nastavím nové životní pojištění, kde budete platit jen za to, co skutečně potřebujete, a které odpovídá vaší aktuální životní situaci. Tuto službu si objednete bezplatně na tomto odkazu.

 

Druhá chyba v životním pojištění: Špatná délka pojistných rizik 

Dejte si pozor na to, kdy vám v životním pojištění končí jednotlivá připojištění. 

Co je to připojištění?


Základní pojistnou ochranu rozšíříte formou připojištění (doplňkového pojištění) pro případ úrazu, vážných chorob, invalidity, zproštění od placení, nemoci (denní dávky při pracovní neschopnosti nebo pro případ pobytu v nemocnici).

 

Například celou smlouvu životního pojištění můžete mít uzavřenou do svých 65 až 75 let, ale jednotlivá připojištění vám mohou končit už ve vašich 40 letech nebo dřív. Takto nastavená smlouva nedává smysl, protože důležitá pojištění skončí ještě předtím, než je nejvíce potřebujete

 

Jedná se o fígl poradců, aby pojištění za každou cenu uzavřeli a získali provizi. Do smlouvy dají všemožná připojištění, ale drahá, důležitá připojištění zkrátí, aby stáhli výši pojistného, protože finální měsíční částka by s vámi sekla o zem. 

 

Pojištění na první pohled vypadá neodolatelně, najdete v něm vše a za skvělé peníze, ale opak je pravdou. Máte ještě stále u sebe svou smlouvu životního pojištění? Podívejte se, kdy vám končí jednotlivá připojištění. 

 

Třetí chyba: Záměna pojištění hypotéky s životním pojištěním

 

Z názvu plyne, že pojištění hypotéky kryje pouze hypotéku. Vysvětlím vám to na pojištění invalidity, kterou jsme si podrobně probrali. Pokud máte pojištění hypotéky, které je sjednáno přímo v bance společně s hypotékou, potom v případě, kdy nastane plná invalidita, je splacena pouze celá hypotéka. 

 

Toto pojištění už nekryje případné další dluhy, výpadek příjmu pro dorovnání vašeho životního standardu nebo možné náklady v důsledku nové životní situace. Tato rizika si můžete pojistit v životním pojištění. 

 

Dnes není podmínkou mít pojištěnou hypotéku přímo v bance spolu s hypotečním úvěrem, hypotéku si také můžete pojistit přímo ve své soukromé smlouvě životního pojištění. 

 

Většina pojišťoven má na tuto situaci konkrétní připojištění, kdy pojistná částka klesá anuitně (= stálá platba hrazená v pravidelných časových intervalech) podle úrokové sazby, dokonce si můžete nastavit délku tohoto připojištění podle hypotéky. V takovém případě se dá říct, že v jedné pojistné smlouvě je pojištěna hypotéka i život. 

 

A jedna dobrá rada na závěr – životní pojištění si průběžně aktualizujte.


Pokud jste si sjednali životní pojištění před několika lety, určitě se změnily vaše příjmy, potřeby, možná i zaměstnání nebo počet členů vaší domácnosti. Proto jednou za čas svou pojistnou smlouvu aktualizujte, aby krytí v případě pojistné události bylo dostačující.

 

Mít správně nastavené životní pojištění ovlivňuje spousta parametrů, ale také finanční možnosti, na které je při uzavírání životního pojištění potřeba myslet a zohlednit je. 

 

V případě, že nemůžete kvůli napjatému rodinnému rozpočtu dosáhnout na dostatečné pojistné částky pro případ invalidity, potom je opravdu lepší menší pojistná ochrana než žádná. Případně uberte na jiném pojištění, které nebude mít tak fatální finanční následky. 

 

Sjednejte si to nejvýhodnější životní pojištění

 

Pokud je pro vás důležité mít kvalitní a smysluplně nastavené životní pojištění a nemáte svého poradce, kterému byste svou smlouvu s důvěrou svěřili, využijte mojí služby a napište mi. Jsem si jistá, že budete nadšeni. K životnímu pojištění s Jarkou tudy.

 

Dnes je to z mé strany všechno. Pevně věřím, že vám tento článek pomohl se v problematice životního pojištění zorientovat. Přečtěte si také další z mnoha mých článků, které právě vidíte na obrazovce pod tímto článkem. Slibuji, že vás nezklamou. 

 

No a jako vždy, děkuji, že jste tu dnes byli se mnou a uvidíme se zase příští středu. 

Sdílej post

Další příspěvky