Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

zivotni-pojisteni-kdy-se-vyplati-a-co-ma-obsahovat

Životní pojištění: Kdy se vám vyplatí a co musí obsahovat smlouva

Věděli jste, že podle statistik z roku 2021 má 53 % osob v České republice ve věku 30-59 let životní pojištění? Je tedy velká pravděpodobnost, že i vy ho máte uzavřené nebo nad životním pojištěním uvažujete

Pokud ano, jste tu správně. V článku se zaměříme na to, k čemu slouží životní pojištění a jestli ho vůbec potřebujete

 

📌Chcete si to raději poslechnout? Nalaďte si na mém YouTube kanálu tuto epizodu o životním pojištění, ať poznáte všechny detaily tohoto finančního produktu. A když už tam budete, přihlaste se rovnou k odběru ať vám má pravidelná středeční dávka finančních tipů neuteče. 

 

Co je životní pojištění

Je to finanční produkt a slouží k náhradě příjmu v případě, že dojde k nepříznivé životní události, jako je úmrtí, vážná nemoc nebo invalidita jednotlivce, který živí rodinu. 

 

Životní pojištění je považováno za jeden z nejdůležitějších a zároveň nejsložitějších finančních produktů díky širokému výběru možností životních rizik, ale také spoření a investic nebo nabídky různých doplňkových služeb od pojišťoven. 

 

Pro koho je životní pojištění vhodné?

Potřeba pojištění je věc individuální – pro někoho není pojištění smrti potřeba, protože je dostatečně zajištěn nebo neexistuje osoba, která by na jeho příjmu byla závislá, naopak pro druhého je nezbytné. 

 

Pro koho je životní pojištění nezbytné? 

Životní pojištění je vhodné pro ty, jejichž finanční stabilita ovlivňuje životy jiných. Nad tímto produktem by měli přemýšlet živitelé rodin a jednotlivci, kteří výrazně přispívají do rodinného rozpočtu nebo ti, kteří splácí hypotéku či úvěr. 

 

Životní pojištění slouží jako záchranná síť v případě nepředvídatelných událostí, které mohou zahrnovat smrt pojištěné osoby. V takových situacích vyplacené pojistné plnění nahrazuje ztrátu rodinného příjmu. 

 

Navíc vážná zranění či nemoci mohou mít trvalé následky, což rodinný rozpočet dlouhodobě komplikuje. Pro rodiny s dětmi a nemovitostmi zatíženými hypotékou neočekávaný výpadek příjmu představuje vážný problém. V takových případech je životní pojištění klíčovým řešením, které zajišťuje finanční stabilitu a bezpečnost rodiny.

 

Chcete vědět, co vám pojišťovák neřekne? Čtěte až do konce!

 

Rozhodně nespoléhejte pouze na životní pojištění. Základním pravidlem finančního zajištění jsou vlastní finanční rezervy a majetek. Investování a spoření jsou klíčovými nástroji pro budování finanční stability. I tak potřebujete mít dostatek úspor, abyste zažívali finanční jistotu v nečekaných situacích, jako je ztráta příjmu. 

 

Životní pojištění slouží jako doplněk těchto rezerv a ochranný mechanismus, ale nemělo by být jediným způsobem, jak zabezpečit svou finanční budoucnost. Důkladné plánování a investování vám umožní lépe překonat obtíže a dosáhnout dlouhodobé finanční soběstačnosti.

Máte teď pocit, že potřebujete uzavřít životní pojištění nebo se chystáte na změnu ve své pojistce? Ráda se vám na ni s mým týmem specialistů podívám, navrhneme případné změny a dáme vám také konkurenční produkty pro srovnání. 


Udělejte první krok k ochraně svého příjmu a rodiny. Jednoduše vyplňte dotazník a pustíme se do toho! Odkaz jsem vám přiložila sem.

 

Komu se životní pojištění nevyplatí? 

Na druhou stranu existují skupiny obyvatel, pro které je životní pojištění méně vhodné nebo dokonce nevýhodné. Mezi ně patří především rodiny nebo jednotlivci, kteří mají dostatečně velkou finanční rezervu nebo likvidní majetek. 

 

Pro tyto lidi je nevýhodné investovat peníze do životního pojištění, protože jsou schopni nepředvídatelné životní situace řešit z vlastních zdrojů. Životní pojištění je pro ně neefektivním nákladem.

 

Připomínám, že vhodnost životního pojištění závisí na individuálních potřebách a cílech každého. Zvažte svou finanční situaci, konzultujte možnosti se specialistou a rozhodněte se, zda je pro vás životní pojištění vhodným nástrojem pro zajištění budoucnosti.

 

Nastavení optimálního životního pojištění

 

Základ je, aby životní pojištění dávalo smysl. Na co tedy myslet při výběru pojištění? 

Mám pro vás několik konkrétních doporučení, ty jsem si nevymyslela, ale načetla v knize Život jako riziko, kterou napsal Dušan Šídlo. Je to známý český finanční analytik. Už více než 10 let se zastává práv klientů na finančních trzích.

 

Při výběru životního pojištění je klíčové identifikovat rizika, která vás ohrožují. Propočítejte rodinný rozpočet a zhodnoťte, jakými pojistnými částkami máte být chráněni. Když víte, která rizika jsou relevantní, lépe určíte, kolik krytí potřebujete. 

Obecně vycházíme ze statistických dat, která poskytují obrázek o důležitosti jednotlivých pojistných produktů a rizik. 

 

Označení připojištění

  • nutná (must to have), 
  • ta, která je dobré mít (nice to have), 
  • nedůležitá (useless), je lepší je nemít, neposkytují kvalitní pojistnou ochranu a zbytečně odčerpávají z rozpočtu peníze, které využijete na dosažené jiných cílů. 

 

Jak správně nastavit životní pojištění? 

  • Do nutného pojištění (must to have) řadíme pojištění rizika invalidity a případně pojištění trvalých následků úrazu a pojištění úmrtí. 
  • Do produktů nice to have patří pojištění pracovní neschopnosti, které je u zadlužených lidí bez majetku považováno za pojištění nezbytné. 

 

Taky vám přijde, že pořád někdo otravuje s tím, ať si změníte životní pojištění, protože ho máte špatně nastavené

 

Pokud víte, jaká pojištění jsou důležitá, ulehčuje to i výběr vhodného pojistného produktu, kterých jsou na trhu desítky, a výběr jednoho vhodného se vám proto nyní může zdát složitý. 

 

Optimální pojištění poskytuje nejlepší podmínky pro zabezpečení nejdůležitějších rizik – úmrtí, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Ostatní připojištění jsou pouze plusem navíc. 

Zkontrolujte si to hned

Říkám to pořád, ale opakování je matka moudrosti. Prosím, pokud jste to neudělali doteď, běžte, najděte svou smlouvu životního pojištění a zkontrolujte, jestli v ní máte připojištění, o kterých píšu, že jsou nezbytná.

 

Víc než polovina lidí má v ČR uzavřené životní pojištění, ale troufám si říct, že každá druhá pojistka je nastavená špatně. Opravdu si to myslím, vidím to skoro každý den. 

Pokud to chcete nechat na zkušenějších, najděte smlouvu a pošlete nám ji ke kontrole, stačí ji nafotit telefonem. Ke kontrole všech smluv tudy

 

Faktory, které ovlivňují zařazení rizikových připojištění do životního pojištění: 

  • pravděpodobnost vzniku životního rizika a jeho finanční dopady,
  • štědrost sociální systému, ze kterého je vypláceno finanční odškodnění, 
  • kvalitu příslušných pojistných produktů a jejich nastavení pojistných podmínek,
  • cenu za pojištění daného rizika.

 

Berte v úvahu i svůj životní styl a zdravotní stav. Pokud máte v rodině dědičnou nemoc, i to pokryje dobře sjednané životní pojištění. V případě pracovní neschopnosti pak nepřijdete o tolik peněz.

 

Proč mít životní pojištění s rizikem pracovní neschopnosti

 

Podnikáte? Tak na tohle byste měli sakra myslet!

Platí to obzvlášť pro podnikatele (OSVČ). Jestliže onemocní zaměstnanec, zaměstnavatel mu společně se státem posílá nemocenskou. Živnostníci zůstanou obvykle bez peněz! Dobrovolné nemocenské pojištění si totiž platí jen minimum z nich a životní pojištění buď nemají, nebo ho mají špatně nastavené. 

 

Jakmile máte v tomhle všem jasno, porovnejte nabídky různých pojišťoven. Ale nejde pouze o výběr pojišťovny na základě ceny. Zaměřte se na kvalitu pojistných podmínek. To zahrnuje ustanovení o tom, jaká rizika jsou kryta a jak jsou vyplácena pojistné plnění. 

Porovnávače s kvalitativními hodnoceními pojistných podmínek vám pomůžou při rozhodování.

 

Celkově je výběr životního pojištění důležitým rozhodnutím, které provádějte s ohledem na jedinečnou finanční situaci. Konzultujte své možnosti s finančním poradcem nebo odborníkem na pojištění, ať zajištíte optimální ochrana pro vás a vaši rodinu.

 

A ještě mám bonus na závěr. 

Nenechte se nachytat tímto fíglem některých finančních poradců! 

 

Své životní pojištění si zkontrolujte a zaměřte se na to, kdy končí jednotlivá připojištění. Může se stát, že pojištění smrti nebo invalidity vám končí ve 40 letech, a to nedává smysl! 

Tento trik finančních poradců vám sice sníží platby za pojistku, ale na úkor toho, co a po jakou dobu pojistka kryje

 

Kontrolu si udělala i jedna má klientka a tady je, co se stalo. Sjednala si smlouvu do svých 65 let, ale připojištění jí končí už letos… 

Co jsme změnili?

Mladé ženě jsme smlouvu přepočítali a našli vhodnější řešení, které kryje to, co potřebuje, a zároveň ještě ušetří 1200 Kč ročně! Smlouvu má nyní postavenou smluplněji, nevyprší jí za 5 minut 12.

Pokud netušíte, jestli máte životní pojistku nastavenou správně, jsme tady s mým týmem pro vás. ZDARMA vám ji překontrolujeme a navrhneme výhodnější řešení. Stačí vyplnit dotazník na tomto odkazu a pustíme se do toho. 

 

A tohle už je pro dnešek všechno. Věřím, že vám tento článek jednoznačně pomohl, abyste měli optimálně a smysluplně uzavřené životní pojištění, protože když už za to platíte takové peníze, tak ať to stojí za to! 


Děkuji, že jste tu dnes byli se mnou. Pokud vás téma životního pojištění zajímá, určitě mrkněte na tento článek, kde rozebírám 3 nejčastější chyby v životním pojištění. Mějte se zatraceně dobře a vidíme se zase příští středu!

Sdílej post

Další příspěvky