Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-usetrit-na-jidle

Jak ušetřit na jídle: 7 tipů, díky kterým snížíte náklady až o třetinu 

Jídlo, jedna z největších položek našich rozpočtů. Připadá vám, že výdaje za jídlo požírají peníze z bankovního účtu? Nejste sami! Pojďme k zajímavé otázce: Jak ušetřit na jídle? A hlavně, je to vůbec možné? 

 

V dnešním článku vám představím 7 osvědčených tipů, které vám pomohou snížit výdaje za jídlo a možná i uvolnit nějaké peníze pro tvorbu rezervy nebo spoření. 

 

📌Raději se díváte? Pak je tu video Jak ušetřit na jídle, ve kterém dávám sedm tipů, jak uspořit i v této oblasti, aniž by vám přestalo chutnat. Nezapomeňte dát odběr mému YouTube kanálu, ať nepromeškáte žádná další videa, díky kterým se snadno zorientujete v osobních financích a které vám pomohou udělat si pořádek v příjmech a výdajích, začít šetřit a následně investovat.

Existuje řada způsobů, jak za jídlo a při nákupu potravin méně utrácet a přitom nakoupit vše, co potřebujete, a to i v období rostoucích cen. Doporučuji vybrat si z následujících rad a tipů jeden nebo dva, které zavedete do své domácnosti ještě dnes. Časem sami zjistíte, že tyto metody opravdu fungují

 

Tip číslo 1: Sestavte si rozpočet

 

Zase rozpočet?! Úplně vás teď slyším! A vím, říkám to pořád dokola, protože vím, jak moc důležitý a klíčový krok to je. Rozpočet je skvělým způsobem, jak ušetřit nejen na jídle. 

Pravděpodobně tušíte, kolik měsíčně projíte. Zaznamenáváním těchto částek si lépe naplánujete výdaje na jídlo a předejdete překročení stanoveného rozpočtu. Rozpočet vám poskytne kontrolu nad vašimi financemi a pomůže ušetřit nejen na jídle.

 

Otevřete si teď své internetové bankovnictví a sečtěte všechny nákupy v supermarketech za posledních 30 dnů. To je částka, co říkáte? 

 

Na mém instagramovém profilu pravidelně sdílím náš rodinný rozpočet, a tak vím, že vás konkrétní částky zajímají. Za rok 2022 naše čtyřčlenná rodina v průměru utratila 9 630 korun za jídlo a běžné nákupy do domácnosti. Ovšem v roce 2023 to bylo již 11 970 korun, což představuje nárůst výdajů za jídlo o 24 % za poslední rok. 

 

Tato čísla sice nepotvrzují můj tip ohledně úspory za jídlo, ale dokládají, jak se naše náklady mění, a ukazují tak, že sledování rozpočtu je klíčem k efektivnímu hospodaření s penězi. Věřím, že kdybychom si nevedli evidenci, utratíme za jídlo mnohem více peněz. 

Další rady, jak ušetřit v domácnosti, najdete v mém článku, kde mám 6 tipů na další úspory

Pokud cítíte, že si chcete dát finance do latě a začít pečlivě sledovat své výdaje a umět je porovnávat s reálnými výsledky, mám pro vás skvělou novinku! Představuji vám můj program Pořádek ve financích, který jsem teď kompletně aktualizovala a je přizpůsobený pro úplné začátečníky, kteří chtějí začít věnovat pozornost svým penězům. 

 

Naučí vás tvořit rozpočet rychle a efektivně. Bez toho, abyste museli trávit hodiny nad záznamy v excelu, nebo ztráceli čas různými výpočty, které ani nebudete vědět, zda přinesou vámi očekávaný výsledek. Buďte pánem svých financí a začněte s Pořádkem ve financích ještě dnes! Do programu tudy.

 

Tip číslo 2: Naplánujte si jídelníček dopředu

 

Jak vám pomůže plánování jídelníčku ušetřit na jídle? Pokud nakoupíte předem vybrané potraviny, nejen že všechno jídlo spotřebujete a vyhnete se plýtvání, ale také ušetříte nemalé peníze. Zároveň si naplánujete vaření jídel, u kterých na přípravu využijete více stejných ingrediencí. Nákupní seznam tak „zhubne“ o řadu položek. 


Běžte a vymyslete recepty a sestavte si jídelníček na několik dní dopředu ještě dnes!

 

Tip číslo 3: Dělejte si nákupní seznam

 

Abyste ušetřili další tisícovky na jídle, doporučuju udělat si nákupní seznam dopředu a v obchodě se ho držet. Zkrátíte tak čas strávený v obchodě a nebudete tolik bloudit mezi regály, což znamená menší pravděpodobnost impulzivního nakupování věcí, které nepotřebujete. 

 

Před sepsáním nákupního seznamu se vyplatí udělat krátkou inventuru zásob v ledničce a ve spíži, abyste zbytečně nekoupili jídlo, které už doma máte.

Tady je jeden zaručený a jednoduchý TIP, jak ušetřit za nákupy potravin: 

Choďte nakupovat s plným žaludkem. Pokud půjdete nakupovat hladoví, je větší pravděpodobnost, že koupíte potraviny, které nepotřebujete. Proto se najezte, než vyrazíte do obchodu. Vyhnete se tak zbytečným výdajům.

 

Také omezte množství návštěv obchodu. Plánujte své nákupy tak, ať děláte jeden větší nákup týdně, a drobné nákupy minimalizujte, nebo přestaňte do obchodu chodit úplně. Díky tomu omezíte zbytečné utrácení za potraviny, které nepotřebujete. 

 

Tip číslo 4: Nechte si potraviny dovézt domů 

 

Pokud máte tu možnost, objednejte si nákup přes internet nebo aplikaci a nechte si ho dovézt domů. Úspora na jídle je v tomto případě jistota. Já jsem si oblíbila službu rohlik.cz, v aplikaci mám uložené potraviny, které nakupuji pravidelně a v případě nespokojenosti je reklamace rychle a bez komplikací vyřízena. 

 

Díky online nákupu potravin ušetříte čas, vyberete si z pohodlí domova přesně to, na co máte chuť, a vyhnete se tak některým marketingovým strategiím a impulzivnímu nakupování věcí, které jste ani ve svém nákupním seznamu neměli. 

 

Dejte si ale pozor, aby vás online nákup nevyšel ve výsledku dráž. Vyhněte se zboží, které je zvýhodněné, ale vy ho vůbec nepotřebujete, stejně jako si porovnejte ceny s konkurencí a kamennými obchody.

 

Tip číslo 5: Jezte méně venku

 

Ano, asi vás tento tip pro úsporu na jídle nepřekvapil. Jídlo mimo domov je zpravidla dražší, než pokud si stejnou verzi pokrmu uvaříte doma. Omezte návštěvy restaurací, ale také různých kantýn a stánků s rychlým občerstvením, vaše peněženka vám za to poděkuje. Místo toho si obědy a svačiny do práce dopředu doma připravte. 

 

Pojďme si to společně spočítat. Kolik dnes stojí meníčko? Třeba v restauraci Jihlavský parlament dáte za polední oběd s polévkou 179 korun, pokud chodíte každý pracovní den a necháte drobné dýško, tak za jídlo v restauraci dáte 4 000 korun měsíčně, což je 48 000 Kč ročně. Pokud byste si připravili jídlo doma, věřím, že jste na poloviční částce

Dáme si ještě jeden příklad.

Během natáčení videa k tomuto článku jsem se zeptala mého fotografa, za kolik si dnes objednal jídlo. Jeho odpověď byla: 399 Kč.

Pojďme to spočítat. 400 korun denně, 5 dní v týdnu je 8 000 Kč měsíčně. Ročně je to částka skoro 100 000 korun!

 

Tip číslo 6: Neplýtvejte jídlem a naučte se vařit ze zbytků

 

Podle výzkumu Organizace pro výživu a zemědělství vyhodí každý Čech ročně zhruba 57 kg jídla. Což by v případě čtvrtkilových porcí vydalo minimálně za 220 obědů nebo večeří, které by člověk ještě mohl sníst. 

Pokud přepočtete množství potravin, které se vyhazují i ve vaší domácnosti, na peníze, zjistíte, že jde o zbytečné výdaje v řádech tisíců korun. Místo toho, abyste potraviny vyhazovali, naučte se efektivně vařit ze zbytků

 

Jak ušetřit na jídle co nejvíc

 

Nicméně ideální je tomu předcházet, tímto se vracím k druhému doporučení v tomto článku – plánujte si jídelníček dopředu. Díky tomu nakoupíte suroviny, které skutečně využijete, a tak ušetříte peníze. 

 

Tip číslo 7: Nekupujte něco jen proto, že je to ve slevě

 

Impulzivní nákupy jsou při nákupech potravin největším nepřítelem. A co vzbudí větší touhu, než je cenovka se slevou? Než po zlevněném zboží sáhnete, zeptejte se sami sebe, zda byste si něco takového koupili i v situaci, kdy by zboží zlevněné nebylo

 

Takhle se nechává často nachytat i můj manžel. Doufám, že teď nečte tento článek :-D. Vzpomínám si, že jednou jsem potřebovala koupit jeden citron, už ani nevím proč, ale podstatné je, že mi donesl celou síťku plnou citronů, protože byla v akci. 

 

Normálně citrony nepoužíváme, takže jsem měla co dělat, abych je spotřebovala a nevyhodila. Ten jeden citron za plnou cenu by byl o dost levnější než celá síťka v akci. Kdybychom se takto chovali běžně, na jídle bychom rozhodně neušetřili.

 

Reklamní trik se týká i zboží, které najdete v úrovni očí. Tam totiž bývají umístěné dražší produkty. Ujistěte se, že se sleva skutečně vyplatí. Než po produktech ve slevě sáhnete, zkontrolujte nižší i vyšší regály, abyste zjistili, zda nenajdete vyhlédnuté zboží za výhodnější cenu

 

Výrazné barevné cedulky jsou sice lákavé, ale takto označené produkty nejsou vždy výhodné. Především se dívejte na cenu přepočítanou na kilogram nebo litr. Tuto měrnou cenu mají obchodníci povinnost uvádět a najdete ji menším písmem na cedulce u zboží. Tak snadno zjistíte, zda doopravdy ušetříte.



Chcete začít pečlivě sledovat své výdaje a umět je porovnat s reálnými výsledky? Můj program Pořádek ve financích pomohl snížit výdaje a začít spořit více než stovce studentů. A co je ještě lepší než tohle, je to, že teď pomůže i vám


Celý program jsem aktualizovala, doplnila nové lekce a pracovní sešity, které vám pomohou získané informace ještě lépe aplikovat. Klikněte na odkaz zde, udělejte si pořádek ve svých financích, začněte spořit a tvořit finanční rezervu ještě dnes!

 

Děkuji, že jste tu pro mě stejně jako já pro vás a uvidíme se jako obvykle zase za týden ve středu.

Sdílej post

Další příspěvky