Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

pripadova-studie-jak-sestavit-rodinny-rozpocet

Případová studie: Reálný příklad, jak na rodinné finance a rozpočet

S přibývající komunitou na mém Instagramu se na mě obrací čím dál víc lidí kvůli osobním a rodinným financím, za což jsem ohromně vděčná a vážím si důvěry, kterou do mě vkládáte. 

 

Před pár dny mi dorazil e-mail, ve kterém je reálný příběh mladé rodiny, včetně konkrétních čísel výdajů, půjček a spoření. Tento e-mail končil slovy: Je z toho cesta ven, nebo budeme žít stále takhle?” A prosba jestli znám lepší cesty, jak naložit s jejich financemi. 

 

A víte co? Znám! A byla by velká škoda, kdybych si je nechala pro sebe, proto se v dnešním článku zaměříme na konkrétní kroky, které by rodina měla podniknout, aby se jejich finanční situace zlepšila a měli šanci žít spokojenější a bohatší život. 

 

📌Na čtení nemáte čas, raději si článek poslechnete? Nalaďte si na mém YouTube kanálu tuto epizodu a když už tam budete, přihlaste se rovnou k odběru mých finančních tipů ať vám žádný neuteče. 

A s tímto se pojďme do toho rovnou pustit. 

 

Příběh mladé rodiny 

 

Jana a Petr mají 2 děti ve věku 5 let a roční miminko. Jana je na rodičovské dovolené, rodičák si nastavila na 7 000 Kč měsíčně. Manžel Petr pracuje v kavárně ve velkém obchodním centru a jeho příjem se hodně odvíjí od dýšek, které jsou velmi kolísavé, jeho příjem je tedy v rozmezí 20.000 až 35.000 korun.

 

Celkový příjem do rodiny je 27 000 až 42 000 korun měsíčně plus zmíněné stravenky. Z takového příjmu uživit v dnešní době rodinu je opravdu hodně náročné. 

 

Základní výdaje Jany a Petra: 

  • 11 000 Kč nájem, 
  • 12 000 Kč na jídlo pro 4člennou rodinu a chod domácnosti,
  • splátky úvěrů a půjček jsou 7 000 Kč
  • a na spoření a rezervy už nic nezbývá.


Celkové výdaje jsou 30 000 korun na základní potřeby jako je bydlení a jídlo plus dluhy, a to je vše. Nejsou zde náklady na děti, školku, dopravu, oblečení a telefony. Kde taková rodina vůbec může ušetřit? Mám pár zaručených tipů, čtěte až do konce.

Jak na rodinný rozpočet

Každá rodina by měla mít na paměti univerzální pravidlo 50:30:20, které je zárukou dlouhodobě udržitelných rozpočtů. Náklady na život by měly tvořit maximálně 50 procent celkových příjmů rodiny. Zábava a cestování 30 procent, zbývajících 20 procent je vhodné odkládat stranou a rozdělit je mezi rezervy a spoření.

 

3 zaručené kroky k lepší finanční situaci

 

Krok 1: Vše společně proberte 

 

Prvním a nejdůležitějším krokem je udělat si čas. Společně si sedněte a sepište příjmy a výdaje za poslední měsíc. Projděte si výdaje a proberte je do detailu, abyste pochopili, kam vaše peníze směřují, a viděli i dlouhodobé důsledky těchto plateb.

 

Rodinný rozpočet a jeho tvorba

 

Důkladné pochopení stavu vašich financí je klíčové k tomu, abyste nalezli cestu ven z jakékoliv obtížné situace. Společně zvažte, co vás do současného bodu dostalo, abyste předešli podobným chybám v budoucnosti.

 

Následně si stanovte společné priority a cíle, kterých chcete dosáhnout. Vytvořte společný plán a určete si jednotlivé kroky, které povedou k dosažení  finančních cílů. To zahrnuje snížení výdajů, zvýšení příjmů, efektivnější hospodaření s penězi a případně i investice.

 

Je nutné pustit se do tohoto procesu společně. Komunikace a vzájemná podpora jsou klíčové pro úspěšné zvládnutí finanční situace. Sdílení odpovědnosti a společné snahy vás posílí. 

 

Pamatujte, že změny nejsou možné hned zítra, ale postupnými kroky a trpělivostí dosáhnete finanční stability a klidu. Věřím, že s pevnou vůlí a odhodláním překonáte současné obtíže a začnete budovat lepší finanční budoucnost. 

 

Jo, a návod, jak zhodnotit předchozí měsíc, jak jednoduše sepsat příjmy a výdaje včetně přehledné tabulky najdete v mém e-booku, který si stáhněte zcela zdarma.

 

Krok 2: Snižte zbytečné výdaje

 

Druhým klíčovým krokem je nekompromisní snížení výdajů. A i když to na první pohled vypadá jako nemožný úkol, stojí za to se o to alespoň pokusit. Většinou totiž objevíte, že hodně výdajů, na které jste zvyklí, ve skutečnosti nemusí být.

 

Projděte každou položku plateb a zhodnoťte, zda je opravdu nutná

 

Zamyslete se nad tím, zda nepřicházíte o peníze za věci, které vám nepřinášejí dlouhodobou hodnotu. Malé výdaje se postupně zvětšují do značných částek, které raději investujte nebo využijte na důležité účely.

 

Úspora na výdajích je jednou z nejrychlejších možností, jak zlepšit finanční situaci. Výsledky přijdou ve velmi krátkém čase. Cílem je najít rovnováhu mezi tím, co skutečně potřebujete, a tím, na čem ušetříte, aniž byste snižovali kvalitu svého života.

 

Každý krok směrem ke snížení výdajů vás přiblíží k finanční nezávislosti a k dosažení dlouhodobých finančních cílů.

 

Jaké konkrétní kroky by měla rodina podniknout, aby něco ušetřila z peněz, které mají k dispozici? 

 

Konsolidace půjček

Určitě jednou z možností je konsolidace půjček. Dluhů vás to nezbaví, splácet musíte stále, cílem je získání nižší úrokové sazby nebo delší doby splatnosti, což sníží měsíční splátky. 

 

Jídlo

Jednou z největších položek v rozpočtu je JÍDLO. Jak se dá ušetřit na jídle? Jíst se přece musí!

Náklady na jídlo snížíte tak, že si dopředu rozmyslíte jídelníček na celý týden a plánujete nakupování podle seznamu. Využívejte sezonních surovin a vařte větší porce, ty zamrazte a použijte později, což ušetří jak peníze, tak čas. Plánováním výrazně omezíte výdaje na potraviny, neplýtvat jídlem a zaručeně dosáhnout úspor. 

 

Náklady na bydlení

Zvažte, zda existuje možnost snížení nákladů na bydlení, například levnější nájem nebo promyslete bydlení u rodičů. Chápu, nezní to lákavě, ale než to zavrhnete, poslouchejte! 

 

Pokud tímto krokem snížíte náklady na bydlení o 5000 Kč měsíčně, ušetříte 60 000 Kč ročně. Za jak dlouho byste se zbavili dluhů? Jsem si jistá, že než skončí rodičovská dovolená, jste oddluženi a máte velkou šanci vyřešit si vlastní bydlení.

 

Právě teď je ta správná doba si uvědomit, že to, co vás dostalo do současné finanční situace, vás už nedostane dál. Buď se odhodláte ke změně, a to nejen finančního chování, anebo zůstanete ve slepé uličce. 

 

S pevnou vůlí, odhodláním a vzájemnou podporou začněte budovat lepší budoucnost pro sebe i pro své děti. Je čas jednat a přijmout odpovědnost za své finance, abyste dosáhli v životě změny, po které toužíte, klidu, finanční stability a začali si plnit své sny. 

 

Zlozvyky a věci, co nepotřebujete

 

Kouříte? Tohle nebudete chtít slyšet… 

Snižte nebo úplně eliminujte náklady na cigarety, které jsou náročným finančním návykem. Ti, kteří kouří pravidelně, utrácejí každý den, týden nebo měsíc nemalé částky. Pokud přestanete kouřit, uvolní se tyto peníze pro jiné účely.

 

Pojďme si to spočítat. Když ušetříte 2 000 korun měsíčně za cigarety, tak za rok máte na spořícím účtu až 24 553 Kč. Za 5 let už to je 132 963 korun a za 10 let 290 082 Kč. To je celkem dost peněz, nemyslíte? Spočítejte si teď svou možnou úsporu a důkladně se nad ní zamyslete. K výpočtu tudy

 

K tipům, na čem všem můžete ušetřit, jsem sepsala 5+1 tipů, které vám přinesou peníze. Pokud je pro vás toto téma aktuální, určitě si ho nezapomeňte projít.

 

Krok 3: Vydělejte si další peníze

 

Třetím krokem, kterým zlepšíte svou finanční situaci je zvýšit příjem. 

 

Proč se zaměřit na zvýšení příjmu? 

Zvýšený příjem zajistí, že rodina má dostatek financí k pokrytí nezbytných plateb a tvoří rezervu pro nečekané výdaje. Získá možnost rychleji splatit dluhy a investovat do budoucnosti. Vyšší příjem také zlepšuje životní úroveň, jako je lepší vzdělání, bydlení nebo cestování. Hlavně umožňuje lépe podporovat rodinu. A cílem zvýšení příjmu je dosáhnout finančního klidu a možností pro naplněný a spokojený život.

 

Jana, i když je na rodičovské dovolené, může ovlivnit výši svého příjmu. Pro zlepšení finanční situace rozhodně stojí za zvážení zkrácení doby, kterou plánuje být s miminkem doma, tím si zvýší měsíční dávku rodičáku. Také by měla zvážit přivýdělek a požádat o pomoc s hlídáním v rodině. 

 

Napadá mě i jedna možnost, jak si zaručeně přivydělat, a to hlídáním dětí. Asi to bude tím, že to sama dost často řeším. 🙂 

 

Dopředu si stanovte, co s navýšenou částí příjmu uděláte. Část použijte pro tvorbu rezervy a zbylou část na předčasné splacení dluhů. 

 

Rozhodně i Petr může dát ruku k dílu! Popravdě jeho příjem není úplně vysoký, na dnešní poměry bych řekla, že dokonce i nevyhovující, navíc je stresující už jen to, že je každý měsíc kolísavý. 

 

Jak zvýšit příjem? Nejrychlejší cesta je požádat zaměstnavatele o zvýšení platu. Ještě než tento krok uděláte, promyslete si důvody, proč by vám měl příjem zvýšit. 

 

Zároveň zvažte nové zaměstnání. Mrkněte na pracovní nabídky, třeba objevíte zajímavou pracovní příležitost, která nabízí vyšší platové možnosti. Nebo se naučte něco nového a zvyšte svou kvalifikaci. Investice do vzdělání a rozvoje dovedností vede k lepším pracovním příležitostem a vyšším platům.



Fůůůůů, toho bylo co? 🙂 Na závěr mám pro vás ještě 2 věci. 

  • Ta první: Pokud každý měsíc končíte plus mínus na nule a nedaří se vám začít šetřit, stáhněte si  e-book zdarma a zjistěte, kam vám tečou peníze a jak nad nimi získat kontrolu. 

 

  • Ta druhá: Jestliže máte pocit, že by tento článek pomohl i někomu ve vašem okolí, nebojte se sdílet. 

 

Pevně věřím, že vám tento článek pomohl v tom, abyste věděli, jak na rodinný rozpočet a finance. Těším se, až se spolu potkáme u příštího článku. Mějte se krásně!

Sdílej post

Další příspěvky