Stáhněte si jediný e-book ZDARMA, který vás naučí zacházet s penězi 💸 Stačí kliknout zde.

jak-si-nastavit-financni-cile

Jak si nastavit finanční cíle: TOP 5 cílů, které doporučují finanční experti

Stává se vám, že vám peníze nekontrolovatelně mizí z účtu a nemáte ani páru kam? Dnes se podíváme na to, proč se to stává, a jak tuto finanční záhadu vyřešíte, abyste dosáhli klidnějšího a plnohodnotnějšího života. Čtěte až do konce, protože vám ukážu, jak díky stanovení jasných finančních cílů získáte kontrolu nad svými financemi. 

 

Navíc mám pro vás 5 příkladů nejčastějších finančních cílů a věřím, že najdete ten svůj, který změní váš finanční život. 

 

📌Článek mám opět i ve formě videa. Můžete se na něj podívat zde. Nezapomeňte dát odběr mého YouTube kanálu, ať nepromeškáte všechna další videa, díky kterým se snadno zorientujete v osobních financích a které vám pomohou udělat si pořádek v příjmech a výdajích, začít šetřit a následně investovat.

 

Co kdybych vám řekla, že tajemství klidného spánku a bezstarostné budoucnosti spočívá v jednoduchém kroku? Vytvořte si finanční cíle a sledujte, jak peníze pracují pro vás.

 

Začneme důležitým vysvětlením. 

 

Co je finanční cíl?

 

Finanční cíl je jakýkoli plán, který máte pro své peníze. Můžete mít krátkodobé finanční cíle, například ušetřit 20 000 korun, nebo dlouhodobé finanční cíle jako koupit dům nebo investovat do důchodu. Stanovením konkrétních finančních cílů si jasně určíte, co od života chcete, a jak plánujete využít své finance.

S množstvím možností, jak nakládat s penězi, je rozhodování o tom, co dělat s financemi, úplně stejné jako si vybrat z nekonečné nabídky na Netflixu. Proto musíte mít jasno v tom, co je pro vás prioritní. Doporučuji pustit se do finančních cílů tak, aby vás vedly k celoživotnímu úspěchu.

 

Stanovení cílů je klíčem k úspěchu, ale je náročné. Rozhodnout, jakým směrem půjdete, vyžaduje jasné myšlení a odhodlání. Ať už jsou vaše cíle velké nebo malé, mějte na paměti, že cesta k jejich dosažení začíná v mysli. Proto zvažte svůj vztah k penězům, najděte motivaci a postavte se k financím s pevným odhodláním. 

 

Vaše cesta k finančnímu úspěchu začíná právě teď.

Usnadní vám ji program Pořádek ve financích, ve kterém je finančním cílům věnovaná celá kapitola, protože moc dobře vím, jak důležité tohle téma je. V programu vás provedu krok za krokem procesem, jak si určit finanční cíle, a ukážu vám jednotlivé kroky, abyste na nich začali hned pracovat

A nejen to! Provedu vás přenastavením finančních návyků, zhodnocením aktuální finanční situace, pomůžu vám nastartovat spoření nebo splatit dluhy. Jdete do toho se mnou? 

Přidejte se k nám právě teď a dopřejte si klidný spánek, protože máte své finance v pořádku. Odkaz najdete zde.

 

Proč je stanovení finančních cílů důležité?

 

1. Cíle jsou klíčem k budoucnosti

Mít jasně nastavené finanční cíle je klíčem k budoucnosti s vašimi penězi a celkovému finančnímu zdraví

Pokud tyto cíle nemáte stanovené, není pro vás problém si každý den dopřát kávu po cestě do práce. Obvykle tak utratíte 200 korun týdně. Což se zdá jako částka, která nemá žádný význam. Takový pravidelný nákup kávy na benzince vás měsíčně stojí až 800 korun. Co byste mohli dělat s těmito penězi?

Více o tomto tématu najdete v mém článku 3 finanční neřesti. 

Představte si, že tyto peníze investujete. Po pěti letech váš, nazvěme ho „latte fond“, naroste na 55 tisíc korun. To je rodinná dovolená, pořízení základní výbavy pro miminko, řidičák nebo finanční základ pro vaše děti, který si vychutnáváte v každém šálku.

A teď přesuňte své myšlenky do delšího časového horizontu. Investujte 800 Kč měsíčně po dobu 15 let, a vaše úspory za kávu dosáhnou více než 200 tisíc korun. A co když své úspory investujete po dobu 30 let? Vaše „kávové peníze“ vyrostou na více než 650 000 korun. Denní káva na benzínce nebo tři čtvrtě milionu korun? Mám ráda kávu, ale ne zase tolik.

 

2. Cíle zvyšují sebekontrolu

Stanovení finančních cílů zvýší vaši sebekontrolu tím, že vám připomene, proč omezujete určité výdaje. Vědomí, že pracujete na něčem větším, co má pro vás smysl, také sníží nutkání dělat impulzivní nákupy. Když máte na mysli finanční cíl, je snazší říci ne, když se takové pokušení objeví.

 

3. Cíle pomáhají udržet efektivní rozpočet

Stanovení jasných finančních cílů nejenže formuje vaše budoucí úspěchy, ale zároveň vám pomáhá udržet efektivní rozpočet. Když máte konkrétní cíle, přesně určíte, kolik peněz věnujete na dosažení těchto cílů, aniž byste ohrozili další potřebné výdaje.

 

Představte si rozpočet jako navigační mapu vašich financí a finanční cíle jako cílové body, ke kterým směřujete. Když víte, že potřebujete ušetřit určitou částku peněz, váš rozpočet se stává nástrojem, který vám umožňuje definovat, kolik každý měsíc věnujete tomuto cíli, aniž byste zapomněli na další nezbytné výdaje.

 

4. Cíle poskytují strukturu

Vytváření rozpočtu bez definovaných finančních cílů je obtížné, protože chybí jasný směr. Finanční cíle vám poskytují strukturu, kterou potřebujete k efektivnímu rozložení svých peněz. Máte tak možnost nejen dosahovat svých cílů, ale také udržovat vyvážený rozpočet, který respektuje vaše aktuální finanční potřeby.

 

5 příkladů finančních cílů

Zde jsou nejčastější finanční cíle, které si lidé stanovují, a tipy, jak jich dosáhnout. 

 

1. Vytvořit si rozpočet (udržet se v rozpočtu)

Nejen, že je sestavování rozpočtu jedním z hlavních finančních cílů, které si lidé stanovují na začátku každého nového roku, ale je to také základ, na kterém stavějte všechny své další finanční cíle. Rozpočet není pouze seznam čísel, je to strategie pro dosažení finančního blahobytu.

 

Rozpočet je způsob, jakým dosáhnete pokroku se svými penězi. Dává vám nad nimi kontrolu. Je to plán, který říká, kam míříte a co musíte udělat, abyste tam dorazili. A to není jen sledování toho, co přichází a co odchází z vašeho účtu. 

 

Když máte plán pro své peníze, máte jistotu, že každý měsíc podnikáte kroky ke svému cíli. Namísto abyste se divili, kam vám peníze unikají, jim přesně říkáte, kam mají směřovat.

Pokud už pracujete na svých rozpočtech, gratuluji vám! Vaše odhodlání je klíčové pro vaši finanční úspěšnost. 

Pokud jste s rozpočtem ještě nezačali, nebo se vám nedaří u něj vydržet, tak právě proto jsem vytvořila program Pořádek ve financích, který vás provede tvorbou rozpočtu od základů, pomůže vám s pravidelným rozpočtováním, vyhodnocováním a nejen to. 

 

S programem si vybudujete postupně finanční rezervu, zbavíte se špatných dluhů, naučíte se spořit a hlavně si uděláte pořádek ve financích. Stačí vám k tomu tužka a papír, kalkulačka a 15 minut denně. Odkaz najdete tady.

 

2. Vytvořit dostatečnou bezpečnostní rezervu

Život je plný překvapení, ale s dobře připravenou bezpečnostní rezervou překonáte všechny finanční výzvy, které vás potkají. Myslím tím neočekávané události, jako jsou závada auta, havárie ledničky nebo jiné poruchy v domácnosti. 

 

Když máte bezpečnostní rezervu, klidně spíte i v nejistých chvílích. Místo obav z toho, co přinese zítřek, máte jistotu, že jste si naspořili dostatečný finanční polštář na to, čelit všemu, co život přinese. Jste v klidu, protože s finanční rezervou jste připraveni na vše, co přijde. 

 

Začněte s finančním cílem třeba našetřit 30 000 korun nebo klidně i s menší částkou. Tento malý krok má obrovský dopad na vaši schopnost čelit neočekávaným situacím. Své by o tom mohla vyprávět moje klientka finančního mentoringu

Jedním z cílů mentoringu bylo naučit ji budovat rezervu, naškudlila prvních pár tisíc a hned jí osud dal první lekci. V Bratislavě se jí porouchalo auto a oprava nebyla levná, ale tuhle situaci zvládla s větší jistotou bezpečí než dřív, protože měla na tuto nepříjemnou situaci připravené peníze.

 

Pokud se potýkáte s dluhy, zvažte jejich postupné splacení. Více o tom píšu níže. A až tohle zmáknete, poté se zaměřte na vytvoření bezpečnostní rezervy, která by měla pokrýt náklady na 3 až 6 měsíců.

Vaše cesta k vytvoření bezpečnostní rezervy může začít programem Pořádek ve financích. Splatíte špatné dluhy, zvládnete spořit, prostě dáte si do pořádku svoje peníze. Už na nic nečekejte a začněte ještě dnes.

 

3. Zbavit se dluhů

Pokud máte dluhy, je správný čas začít s jejich splácením a zbavit se jich jednou provždy. Splacení dluhů je krokem, který vám otevře dveře ke svobodě a finanční nezávislosti. I když se to teď zdá nemožné, každý krok směrem k snížení a odstranění dluhů přispívá k osvobození. Moc dobře vím, že to není snadné. 

 

Ale čelit dluhům je rozhodnutím, které má dlouhodobé benefity

Dluhy vám brání mít v plnou kontrolu nad penězi, a proto je důležité se jich zbavit. Začněte tím, že se pustíte do splácení. Určete si teď hned, kterého dluhu se zbavíte jako prvního a pak postupujte k dalšímu. A pokud si nevíte rady, tak vyhrajte bitvu s dluhy s pomocí programu Pořádek ve financích. Buďte odvážní a vydejte se na cestu k bezdlužnému zítřku!

 

4. Naspořit si na vysněný důchod

Pojďme se na chvíli zastavit a zapněte svou fantazii, představte si váš ideální důchod. Co kdybyste mohli utéct od běžné reality a strávit důchod, jak jste vždy snili? Chcete každé Vánoce sbalit vnoučata a vyrazit k moři? 

 

Pravidelné dovolené, kurzy vaření nebo jednoduše klidný čas doma s hromadou knih. To všechno jsou možnosti, na které si můžete naspořit, ale aby se sen stal skutečností, potřebujete pro to dobré důchodové investice. 

 

Až jednou budete bez dluhů a vaše rezerva bude dostatečně velká, investujte alespoň 15 % svého příjmu do důchodu. Pak už se jen těšte na důchod snů. 

 

5. Méně utrácet a více ušetřit

Spousta lidí chce utrácet méně nebo více ušetřit, ale často zapomínají na konkrétní kroky potřebné k dosažení těchto cílů. Specifikujte své cíle a zároveň aktivně pracujte na změně finančních návyků.

 

Úspěch s penězi vyžaduje nejen vytvoření a dodržování rozpočtu každý měsíc, ale také vyhledávání nabídek, využívání slev a hledání způsobů, jak vydělat více peněz. Naučte se říkat „ne“, a to dokonce i sami sobě. Není to o tom, že byste se neměli bavit, ale plánujte a upravte svůj životní styl, abyste efektivně šetřili.


Na mém blogu najdete spoustu tipů, jak peníze ušetřit, doporučuji vám zaměřit se prvně na jednu z největších položek asi všech rozpočtů jídlo. Zde vám přikládám odkaz na článek, kde je hned 7 tipů, jak ušetřit na jídle. Nebo se pusťte do programu Pořádek ve financích, kde úspoře a následnému spoření je věnovaná jedna z lekcí.

Tento program bych sama před 7 lety ocenila, ale žádný takový nebyl… Patřila jsem mezi dlužníky a nevěděla, jak vystoupit ze začarovaného kruhu nedostatku financí. 

 

Dobrou zprávou je, že když jsem se z finančního chaosu dostala já bez návodu až na 13+ milionů (tj. současná hodnota mého čistého majetku), tak s jasnou strategií krok za krokem to zvládnete i vy a dokonce mnohonásobně rychleji.

 

Nyní se vám tato čísla zdají nereálná. Věřte mi, že tento (a ještě lepší) výsledek dosáhnete i vy, když vytrváte. Jsem toho zářným důkazem. Jediné, co potřebujete nyní udělat, je říct jedno velké ANO své budoucí finanční stabilitě a kliknout na odkaz zde.

 

Tohle je dnes z mé strany vše. Od srdce vám děkuji, že jste tu dnes byli se mnou, moc si toho vážím a pevně věřím, že vám tento článek pomohl pochopit důležitost finančních cílů a ujasnit si, jak takový cíl vypadá a jak si ho můžete nastavit i vy

 

Jestli chcete ve svém vzdělávání pokračovat, určitě vám doporučuji i tento článek Rodinný rozpočet: Naplánujte si rok 2024 do poslední koruny. Garantuji vám, že i tyto informace budou na vaší cestě přínosem. 

 

Mějte se zatraceně dobře a příští týden na viděnou.

Sdílej post

Další příspěvky